Mazda Minagi: ukážka budúcnosti

Štvrtok, 20 január 2011

Mazda si na blížiaci sa autosalón v Ženeve (3. – 13. marec) nachystala premiéru konceptu kompaktného crossoveru Minagi, ktorý je navrhnutý v štýle nového dizajnového jazyka Kodo, čo v preklade znamená "duša v pohybe". Minagi má byť podľa Mazdy predchodcom novej generácie modelov značky a tiež začiatkom novej éry tejto japonskej automobilky.

Mazda Minagi spredu
V Ženeve predstaví Mazda v premiére koncept kompaktného crossovera Minagi

Mazda Minagi je koncept kompaktného crossoveru SUV, ktorý je kombináciou technológií SkyActiv a má predstavovať harmóniu medzi pôžitkom z jazdy, bezpečnosťou a ekologickosťou. Prostriedkom na to je emocionálny dizajnový jazyk Kodo, ktorý podľa Mazdy vyjadruje energiu a vitalitu. Auto je plne vybavené technológiami SkyActiv a vzťahuje sa na motor i prevodovku, ale aj karosériu a podvozok tak, aby auto bolo odľahčené, zároveň bezpečné, ale aj úsporné.

Už prvé snímky konceptu Mazda Minagi ukazujú ladné línie karosérie nového kompaktného SUV. Tlačová správa Mazdy žiadne podrobnejšie informácie o novom koncepte neobsahuje. A tak si môžeme len domýšľať aká bude jeho dĺžka a ostatné vonkajšie rozmery. Keďže sa však hovorí o kompaktnom SUV, nový budúci model vychádzajúci z konceptu Minagi bude zrejme menší ako je súčasná Mazda CX-7.

Mazda Minagi zozadu
Koncept Minagi je v štýle nového dizajnového smeru Mazdy, predchodcom novej generácie modelov značky a tiež začiatkom novej éry tejto japonskej automobilky

Koncept Minagi štýlovo nadväzuje na minuloročný koncept štvordverového kupé Shinari, na ktorom Mazda po prvý predstavila svoj nový dizajnový jazyk Kodo. Nové technológie SkyActiv sľubuje Mazda aj u nového benzínového motora s priamym vstrekovaním, u "čistého" dieselového motora, ale aj u novej manuálnej prevodovky a automatickej SkyActiv-Drive.

Na autosalóne v Ženeve bude Mazda prezentovať kompletné SkyActiv technológie a popri ostatných produktoch aj štúdiu Mazda Shinari.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Komentáre
Tak tomu sa povie pekne zihadlo.Uvidime v reale,ale na fotke to vyzera fain.
Pridal luky vo štvrtok 27 januára 2011 o 10:16
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.