Mazda MX-5 oslavuje 25. narodeniny

Utorok, 22 apríl 2014

Mazda vystavuje v týchto dňoch na autosalóne v New Yorku mimoriadnu edíciu malého kultového roadstera ako mimoriadnu edíciu k 25. výročiu jeho uvedenia – Mazdu MX-5 25th Anniversary Edition. Keď ho japonský výrobca dal pred štvrťstoročím do predaja, pravdepodobne netušil, že sa bude tak dobre predávať a že Mazda MX- Miata sa stane najpredávanejším roadsterom v histórii.

1 Mazda MX-5 Anniversary
Mazda MX-5 25th Anniversary Edition – mimoriadna edícia k 25. výročiu svojho uvedenia

Malý roadster prináša vo svojom jubilejnom vydaní viacero vylepšení. Na prvom mieste je to upravený dvojlitrový štvorvalec s ľahšími a vyváženejšími dielmi ako sú piesty, ojnice a zotrvačník. Výkon motora je teraz zvýšený približne o sedem koní, takže pod kapotou má Mazda MX-5 už 167 koní. Ľahšie ide do otáčok, pri jazde pôsobí živšie a na pridanie plynu reaguje spontánnejšie. A čo nie každý vie, Mazda MX-5 v Japonsku nazývaná najmä ako Miata, poskytuje pri jazde bez strechy tiež úžasný pôžitok z pohonu zadných kolies

Interiér jubilejnej Mazda MX-5 je akoby slávnostne odetý do bieleho hávu. Týka sa to hlavne sedadiel a obloženia dverí, ktoré sú čalúnené bielou kožou a sú na nich nápisy s s označením výročnej edície. Na športovú orientáciu poukazujú hliníkové dierované pedále a na exteriéri upútajú sedemnásťpalcové sivé kolesá z ľahkých zliatin. Verzie s manuálnou prevodovkou dostali navyše kvalitnejšie športové tlmiče pruženia Bilstein, tie s automatickou prevodovkou majú zasa znížený výkon motora.

4 Mazda MX-5 25th Anniversary
Sedadlá a ďalšie čalúnenie v bielej koži kontrastuje s červenou metalízou exteriéru

Mazda MX-5 – to je dva a pod desaťročia zábavy s roadsterom, ktorý mal pôvodne ponúknuť zábavu a radosť zo športovej jazdy. Jeho plachtovú sťahovaciu strechu nahradila neskôr pevná skladacia strecha. Postupne na požiadavky zákazníkov rástol objem motora i jeho výkon. Päťstupňovú prevodovku nahradila šesťstupňová a pribudla aj automatická prevodovka.

Model MX-5 sa za celých 25 rokov vyvíjal a dodnes sa dobre predáva. Výročná edícia MX-5 25th Anniversary Edition prichádza výlučne v červenej metalizovanej farbe a s kontrastnou čiernou hard-top strechou, čiernymi prednými A-stĺpikmi i vonkajšími spätnými zrkadlami. Kontrastom je aj interiérom s bielym čalúnením sedadiel a obložením dverí.

2 Mazda MX-5 Anniversary
Mazda MX-5 je úžasná z každej strany. Na snímke je vo výročnej červenej metalíze.

Autosalón v New Yorku, International Auto Show, je pre verejnosť otvorený do 27. apríla.

1 Mazda MX-5 Anniversary 2 Mazda MX-5 Anniversary 3 Mazda MX-5 25 Anniversary 4 Mazda MX-5 25th Anniversary 5 Mazda MX-5 Chassis 6 Mazda MX-5 25th Anniversary 7 Mazda MX-5 25th Anniversary 7 Mazda MX-5 25th Anniversary 8 Mazda MX-5 25th Anniversary 9 Mazda MX-5 25th Anniversary
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.