Mazda MX-5 oslavuje 25. narodeniny

Utorok, 22 apríl 2014

Mazda vystavuje v týchto dňoch na autosalóne v New Yorku mimoriadnu edíciu malého kultového roadstera ako mimoriadnu edíciu k 25. výročiu jeho uvedenia – Mazdu MX-5 25th Anniversary Edition. Keď ho japonský výrobca dal pred štvrťstoročím do predaja, pravdepodobne netušil, že sa bude tak dobre predávať a že Mazda MX- Miata sa stane najpredávanejším roadsterom v histórii.

1 Mazda MX-5 Anniversary
Mazda MX-5 25th Anniversary Edition – mimoriadna edícia k 25. výročiu svojho uvedenia

Malý roadster prináša vo svojom jubilejnom vydaní viacero vylepšení. Na prvom mieste je to upravený dvojlitrový štvorvalec s ľahšími a vyváženejšími dielmi ako sú piesty, ojnice a zotrvačník. Výkon motora je teraz zvýšený približne o sedem koní, takže pod kapotou má Mazda MX-5 už 167 koní. Ľahšie ide do otáčok, pri jazde pôsobí živšie a na pridanie plynu reaguje spontánnejšie. A čo nie každý vie, Mazda MX-5 v Japonsku nazývaná najmä ako Miata, poskytuje pri jazde bez strechy tiež úžasný pôžitok z pohonu zadných kolies

Interiér jubilejnej Mazda MX-5 je akoby slávnostne odetý do bieleho hávu. Týka sa to hlavne sedadiel a obloženia dverí, ktoré sú čalúnené bielou kožou a sú na nich nápisy s s označením výročnej edície. Na športovú orientáciu poukazujú hliníkové dierované pedále a na exteriéri upútajú sedemnásťpalcové sivé kolesá z ľahkých zliatin. Verzie s manuálnou prevodovkou dostali navyše kvalitnejšie športové tlmiče pruženia Bilstein, tie s automatickou prevodovkou majú zasa znížený výkon motora.

4 Mazda MX-5 25th Anniversary
Sedadlá a ďalšie čalúnenie v bielej koži kontrastuje s červenou metalízou exteriéru

Mazda MX-5 – to je dva a pod desaťročia zábavy s roadsterom, ktorý mal pôvodne ponúknuť zábavu a radosť zo športovej jazdy. Jeho plachtovú sťahovaciu strechu nahradila neskôr pevná skladacia strecha. Postupne na požiadavky zákazníkov rástol objem motora i jeho výkon. Päťstupňovú prevodovku nahradila šesťstupňová a pribudla aj automatická prevodovka.

Model MX-5 sa za celých 25 rokov vyvíjal a dodnes sa dobre predáva. Výročná edícia MX-5 25th Anniversary Edition prichádza výlučne v červenej metalizovanej farbe a s kontrastnou čiernou hard-top strechou, čiernymi prednými A-stĺpikmi i vonkajšími spätnými zrkadlami. Kontrastom je aj interiérom s bielym čalúnením sedadiel a obložením dverí.

2 Mazda MX-5 Anniversary
Mazda MX-5 je úžasná z každej strany. Na snímke je vo výročnej červenej metalíze.

Autosalón v New Yorku, International Auto Show, je pre verejnosť otvorený do 27. apríla.

1 Mazda MX-5 Anniversary 2 Mazda MX-5 Anniversary 3 Mazda MX-5 25 Anniversary 4 Mazda MX-5 25th Anniversary 5 Mazda MX-5 Chassis 6 Mazda MX-5 25th Anniversary 7 Mazda MX-5 25th Anniversary 7 Mazda MX-5 25th Anniversary 8 Mazda MX-5 25th Anniversary 9 Mazda MX-5 25th Anniversary
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.