Mazda MX-5 oslavuje 25. narodeniny

Utorok, 22 apríl 2014

Mazda vystavuje v týchto dňoch na autosalóne v New Yorku mimoriadnu edíciu malého kultového roadstera ako mimoriadnu edíciu k 25. výročiu jeho uvedenia – Mazdu MX-5 25th Anniversary Edition. Keď ho japonský výrobca dal pred štvrťstoročím do predaja, pravdepodobne netušil, že sa bude tak dobre predávať a že Mazda MX- Miata sa stane najpredávanejším roadsterom v histórii.

1 Mazda MX-5 Anniversary
Mazda MX-5 25th Anniversary Edition – mimoriadna edícia k 25. výročiu svojho uvedenia

Malý roadster prináša vo svojom jubilejnom vydaní viacero vylepšení. Na prvom mieste je to upravený dvojlitrový štvorvalec s ľahšími a vyváženejšími dielmi ako sú piesty, ojnice a zotrvačník. Výkon motora je teraz zvýšený približne o sedem koní, takže pod kapotou má Mazda MX-5 už 167 koní. Ľahšie ide do otáčok, pri jazde pôsobí živšie a na pridanie plynu reaguje spontánnejšie. A čo nie každý vie, Mazda MX-5 v Japonsku nazývaná najmä ako Miata, poskytuje pri jazde bez strechy tiež úžasný pôžitok z pohonu zadných kolies

Interiér jubilejnej Mazda MX-5 je akoby slávnostne odetý do bieleho hávu. Týka sa to hlavne sedadiel a obloženia dverí, ktoré sú čalúnené bielou kožou a sú na nich nápisy s s označením výročnej edície. Na športovú orientáciu poukazujú hliníkové dierované pedále a na exteriéri upútajú sedemnásťpalcové sivé kolesá z ľahkých zliatin. Verzie s manuálnou prevodovkou dostali navyše kvalitnejšie športové tlmiče pruženia Bilstein, tie s automatickou prevodovkou majú zasa znížený výkon motora.

4 Mazda MX-5 25th Anniversary
Sedadlá a ďalšie čalúnenie v bielej koži kontrastuje s červenou metalízou exteriéru

Mazda MX-5 – to je dva a pod desaťročia zábavy s roadsterom, ktorý mal pôvodne ponúknuť zábavu a radosť zo športovej jazdy. Jeho plachtovú sťahovaciu strechu nahradila neskôr pevná skladacia strecha. Postupne na požiadavky zákazníkov rástol objem motora i jeho výkon. Päťstupňovú prevodovku nahradila šesťstupňová a pribudla aj automatická prevodovka.

Model MX-5 sa za celých 25 rokov vyvíjal a dodnes sa dobre predáva. Výročná edícia MX-5 25th Anniversary Edition prichádza výlučne v červenej metalizovanej farbe a s kontrastnou čiernou hard-top strechou, čiernymi prednými A-stĺpikmi i vonkajšími spätnými zrkadlami. Kontrastom je aj interiérom s bielym čalúnením sedadiel a obložením dverí.

2 Mazda MX-5 Anniversary
Mazda MX-5 je úžasná z každej strany. Na snímke je vo výročnej červenej metalíze.

Autosalón v New Yorku, International Auto Show, je pre verejnosť otvorený do 27. apríla.

1 Mazda MX-5 Anniversary 2 Mazda MX-5 Anniversary 3 Mazda MX-5 25 Anniversary 4 Mazda MX-5 25th Anniversary 5 Mazda MX-5 Chassis 6 Mazda MX-5 25th Anniversary 7 Mazda MX-5 25th Anniversary 7 Mazda MX-5 25th Anniversary 8 Mazda MX-5 25th Anniversary 9 Mazda MX-5 25th Anniversary
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.