Mazda predstaví Kamazai

Streda, 16 júl 2008

O novom koncepte automobilky Mazda, ktorý sa chystá predstaviť na medzinárodnom autosalóne v Moskve koncom tohto augusta, sme informovali len prednedávnom. Teraz je už známy názov nového konceptu i vieme aj ako vyzerá.

Mazda Kamazai

Ide o budúci športový crossover koncept Mazda Kamazai. Kamazai po japonsky znamená niečo ako "krútiaci sa vietor" a vyjadruje dizajn, ktorý ponúka svaly, ale zároveň aj ladný pohyb. Koncept je založený na dlhodobej vízii automobilky Mazda zameranej na vývoj nových technológií a na programe udržateľného Zoom-Zoom. Mazda sa snaží dodávať zákazníkom unikátnu rovnováhu medzi radosťou zo športovej jazdy a zároveň ekologickou a bezpečnou prevádzkou.

Koncept Kamazai pokračuje v rozvíjaní dizajnového smeru Nagare – a to spojením "splývavých" kriviek s aerodynamickými proporciami. Dizajnové linky sú inšpirované vetrom v prírode a evokujú vizuálnu ľahkosť. Výrazná predná mriežka, zdôraznené lemy predných blatníkov a hladká línia strechy kombinovaná s 22palcovými diskami kolies vytvárajú skutočne emotívny obraz.

Kamazai má byť oduševnený automobil, ktorý poskytuje radosť z jazdy v súlade s kompaktnými rozmermi. Mazda Kamazai ponúka pohon 4x4, systém vstrekovania novej generácie a celkom novú prevodovku.

Je aerodynamický s odľahčenou štruktúrou celého skeletu a vylepšenými bezpečnostnými vlastnosťami. V prípade, že by sa koncept dostal do sériovej výroby, išlo by o automobil so skvelou dynamikou jazdy, nízkou spotrebou a extrémne nízkymi emisiami CO2.

Mazda Kamazai je ďalším priekopníckym konceptom dizajnu Mazda. Vytvorili ho špeciálne pre moskovský autosalón. Koncept naznačuje, kadiaľ sa bude Mazda uberať pri tvorbe budúceho možného kompaktného crossoveru.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."