Mazda predstaví Kamazai

Streda, 16 júl 2008

O novom koncepte automobilky Mazda, ktorý sa chystá predstaviť na medzinárodnom autosalóne v Moskve koncom tohto augusta, sme informovali len prednedávnom. Teraz je už známy názov nového konceptu i vieme aj ako vyzerá.

Mazda Kamazai

Ide o budúci športový crossover koncept Mazda Kamazai. Kamazai po japonsky znamená niečo ako "krútiaci sa vietor" a vyjadruje dizajn, ktorý ponúka svaly, ale zároveň aj ladný pohyb. Koncept je založený na dlhodobej vízii automobilky Mazda zameranej na vývoj nových technológií a na programe udržateľného Zoom-Zoom. Mazda sa snaží dodávať zákazníkom unikátnu rovnováhu medzi radosťou zo športovej jazdy a zároveň ekologickou a bezpečnou prevádzkou.

Koncept Kamazai pokračuje v rozvíjaní dizajnového smeru Nagare – a to spojením "splývavých" kriviek s aerodynamickými proporciami. Dizajnové linky sú inšpirované vetrom v prírode a evokujú vizuálnu ľahkosť. Výrazná predná mriežka, zdôraznené lemy predných blatníkov a hladká línia strechy kombinovaná s 22palcovými diskami kolies vytvárajú skutočne emotívny obraz.

Kamazai má byť oduševnený automobil, ktorý poskytuje radosť z jazdy v súlade s kompaktnými rozmermi. Mazda Kamazai ponúka pohon 4x4, systém vstrekovania novej generácie a celkom novú prevodovku.

Je aerodynamický s odľahčenou štruktúrou celého skeletu a vylepšenými bezpečnostnými vlastnosťami. V prípade, že by sa koncept dostal do sériovej výroby, išlo by o automobil so skvelou dynamikou jazdy, nízkou spotrebou a extrémne nízkymi emisiami CO2.

Mazda Kamazai je ďalším priekopníckym konceptom dizajnu Mazda. Vytvorili ho špeciálne pre moskovský autosalón. Koncept naznačuje, kadiaľ sa bude Mazda uberať pri tvorbe budúceho možného kompaktného crossoveru.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.