Mazda s novým konceptom

Sobota, 05 júl 2008

Mazda predstaví na augustovom autosalóne v Moskve úplne nový koncept. Pôjde o športový kompaktný SUV crossover vytvorený špeciálne pre ruský trh.

Mazda Moskovský koncept Mazda Moskovský koncept

Koncept pre moskovský autosalón je najnovším modelom zo skupiny vytváranej v dizajne Nagare a kráča v šľapajach svojich predchodcov Nagare, Ryuga, Hakaze, Taiki a Furai. Nagare znamená po japonsky splývať a v automobilovom dizajne ide o úplne nový prístup, ktorý nachádza inšpiráciu v prírode a v prírodných elementoch, napríklad vo vetre. Dizajnová téma konceptu automobilky Mazda pre Moskvu 2008 sa volá crosswinds.

Rusko je jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov v Európe a veľmi rýchlo sa stáva najväčším automobilovým trhom celého regiónu. Automobily SUV sú v Rusku veľmi populárne, čo napovedá aj trhový podiel asi dvadsať percent. Najnovší koncept automobilky Mazda je navrhnutý tak, aby oslovil najmä mladších majiteľov SUV, ktorí majú zmysel pre štýl.

Mazda Moskovský koncept

Moskovský koncept, jeho pomenovanie bude oznámené neskôr, opäť poukazuje na veľkú kreativitu dizajnu Mazda. Vo februári 2008 získal napríklad Mazda dizajn tím dôležité ocenenie Grand Prix du Design na International Automobile v Paríži.

Novinárske dni na moskovskom autosalóne sú 26. a 27. augusta, 28. august je vyhradený pre odbornú verejnosť. Pre návštevníkov bude autosalón otvorený od 29. augusta do 7. septembra 2008. Nový Mazda koncept bude odhalený počas tlačovej konferencie spoločnosti Mazda 26. augusta.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.