Mazda Takeri sa predstaví v Tokiu

Streda, 26 október 2011

Na 42. ročníku tokijského autosalónu predstaví spoločnosť Mazda v svetovej premiére koncept Takeri, sedan strednej veľkosti budúcej generácie. Je koncept Takeri predobrazom novej Mazdy6? V japonskej premiére sa v sériovej podobe predstaví aj nové SUV CX-5. Autosalón v Tokiu otvoria novinárske dni 1. a 2. decembra, pre verejnosť bude otvorený od 3. do 11. decembra.

Mazda Takeri
Koncept Mazda Takeri sa predstaví začiatkom decembra na autosalóne v Tokiu

Koncept Takeri navrhli dizajnéri a konštruktéri Mazdy v štýle nového dizajnového jazyka Kodo (Duša v pohybe). Základom nového konceptu je progresívna technológia SkyActiv. Prináša napríklad prvý rekuperačný brzdový systém z dielne spoločnosti Mazda, ktorý pri brzdení premieňa kinetickú energiu na elektrickú, tú potom uchováva v kondenzátoroch a následne využíva na pohon elektrického príslušenstva automobilu, čím znižuje zaťaženie motora a zároveň šetrí palivo.

Mazda Takeri
Koncept Mazda Takeri pravdepodobne predstavuje nástupcu súčasnej Mazdy6

Nová technológia v kombinácii s novým vznetovým motorom SkyActiv-D, systémom i-stop, novou odľahčenou konštrukciou, aerodynamickým tvarom a špeciálne upraveným podvozkom umožňujú Mazde Takeri dosiahnuť dynamický výkon, pohodlné ovládanie a výnimočne nízku spotrebu paliva.

Mazda CX-5
Nové kompaktné SUV CX-5 sa v Tokiu predstaví už sériovej "japonskej" podobe
Mazda CX-5
Mazda CX-5 (plánovaný sériový model pre japonský trh)

Japonskú premiéru bude mať nové kompaktné SUV CX-5 vo vyhotovení pre japonský trh. Je to prvý sériový model automobilky Mazda navrhnutý v duchu novej dizajnovej koncepcie Kodo. Jeho motory, prevodovka, karoséria a podvozok sú prispôsobené technológii SkyActiv. Vďaka ľahkej konštrukcii, aerodynamickému tvaru karosérie, úsporným vznetovým a zážihovým motorom i vďaka systému i-stop a novej prevodovke má CX-5 spoľahlivé a citlivé ovládanie a dobré jazdné vlastnosti.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."