Mazda ukáže nový crossover CX-3 v Los Angeles

Utorok, 28 október 2014

Japonská automobilka Mazda predstaví na novembrovom autosalóne v americkom Los Angeles model CX-3, úplne nový malý crossover odvodený z platformy hatchbacku Mazdy2. Mazda tak predstaví svoj model, ktorému dáva vysokú prioritu, o dosť skôr ako sa predpokladalo.

Mazda CX-3
Vo svetovej premiére predstaví Mazda na americkom autosalóne v Los Angeles svoj úplne nový kompaktný crossover CX-3. Snímka naznačuje budúce tvary nového modelu.

Nová Mazda CX-3 bude prvým modelom značky v novej generácii produktov. Po nej príde celý rad nových modelov s technológiou Skyactiv a dizajnovým smerom Kodo (duša filmových vzorov). Dizajnový smer Kodo je podľa Mazdy ako výťažok dizajnovej krásy a kultivovanosti a výrazom života vo vnútri vozidla. Nová CX-3 bude ostrejších tvarov, ktoré budú evokovať zvýšený pocit rýchlosti.

Nové malé SUV Mazdy použije technologický balík Skyactiv a bude vychádzať z platformy novej generácie Mazdy2. Je príliš skoro hovoriť o použitých motoroch v novej Mazde CX-3, pravdepodobné však je, že v ponuke budú tak benzínové ako aj naftové motory s objemom 1,5 litra. Nevie sa ani to, či nový model mať poháňané iba kolesá prednej nápravy, alebo či bude mať aj pohon štyroch kolies.

Na autosalóne v Los Angeles bude Mazda vystavovať aj nový roadster MX-5, ktorý tu bude mať americkú premiéru. Nový model je šitý na mieru pre americký trh. Pod kapotou bude mať dvojlitrový benzínový motor Skyactic G (pre iné trhy aj 1,5 litra) naladený výhradne pre nové MX-5. Namontovaný je pozdĺžne kvôli konfigurácii pohonu zadných kolies.

Auto Show v Los Angeles bude otvorený pre verejnosť od 21. do 30. novembra. Pre novinárov a ostatnú odbornú verejnosť o dva dni skôr – od 18. do 20. novembra.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Komentáre
To je dobre
Pridal Kaja v nedeľu 09 novembra 2014 o 18:24
Nechcu nejak machrovat ale
Pridal Peta v nedeľu 09 novembra 2014 o 18:25
Nechcu nejak machrovat ale
Pridal Peta v nedeľu 09 novembra 2014 o 18:25
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.