Mazda3: premiéra v Los Angeles

Utorok, 25 november 2008

Jedným z mimoriadne očakávaných modelov tohtoročného autosalónu v Los Angeles bola nová Mazda3. Aj tento model bol vyvíjaný v zmysle filozofie Zoom-Zoom spoločnosti Mazda, ktorá pojednáva o vývoji automobilov, kde riadenie je zábava a zároveň sú šetrné k životnému prostrediu.

Mazda3 Mazda3

Mazda3 prichádza v úplne prepracovanej podobe sedanu novej generácie. Má nový atraktívnejší vzhľad, dynamickejší dizajn karosérie, sľubuje väčší zážitok z jazdy, obsahuje progresívne ekologické a bezpečnostné prvky a má vyššiu úroveň štandardného a voliteľného vybavenia. A podľa výrobcu má nová Mazda3 najvyššiu úroveň sofistikovanosti vo svojom segmente.

Nová Mazda3 ponúka vysokú kvalitu, štýl, výkon a dynamiku, práve to, čo zákazník najviac preferuje. Mazda3 ponúkne - uvádza sa v tlačovej správe - vyššiu hodnotu a menej zbytočností. Už predchádzajúci model získal celý rad významných ocenení a za prvých päť rokov výroby sa ho vo svete predalo 1,8 milióna kusov. Každý tretí predaný automobil značky Mazda bol z modelového radu Mazda3. Ešte prednedávnom bol tento model označený za najspoľahlivejší kompaktný sedan, aký bol za danú cenu na trhu.

V Los Angeles predstavený sedan Mazda3 je v špecifikácii pre americký trh. Jeho pohon bude obstarávať jeden z dvoch zážihových motorov. Základným je dvojliter s výkonom 148 koní, väčší bude mať objem 2,5 litra a dosiahne najvyšší výkon 167 koní. K nim sa bude dodávať 5- a 6stupňová manuálna prevodovka, ale aj elektronicky riadená 5stupňová automatická prevodovka Sport-AT s možnosťou manuálneho radenia. Nová Mazda3 so skvele prepracovanou aerodynamikou bude mať veľmi nízky koeficient cx iba 0,29.

Po štvordverovom sedane bude druhou verziou Mazdy3 päťdverový hatchback. Predstaví sa začiatkom decembra v talianskej Bologni. Nový model Mazdy3 sa dostane v Európe i u nás do predaja vo verzii sedan i hatchback v prvej polovici roku 2009.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."