Mazda5 je po facelifte dynamickejšia

Piatok, 15 február 2013

Mazda5 sa po prvý raz predstavila v roku 2004, o štyri roky neskôr prišla prvá modernizácia a v roku 2010 nastúpila jej druhá generácia. Kompaktný automobil kategórie multi-activity vehicle (MAV) sa teraz podrobil modernizácii, takže je štýlovejší, komfortnejší a bezpečnejší.

Mazda5
Mazda5 má po modernizácii dynamickejší dizajn. Univerzálnosť a praktickosť zostali.

Mazda5 priniesla ako jedna z prvých do kategórie kompaktných veľkopriestorových automobilov veľmi praktické posuvné zadné bočné dvere. V priestrannom interiéri čakajú cestujúcich sedadlá s novým poťahovým materiálom a dekoračné panely vyvedené v čiernom laku s vysokým leskom.

Výbavu modelu Mazda5, ktorá už v doterajšej podobe patrila medzi najkomfortnejšie vo svojej triedy, rozšírila Mazda o elektricky sklopné vonkajšie spätné zrkadlá s integrovanými LED smerovými svetlami. Ďalšou novinkou je rýchla aktivácia smerových svetiel pri zmene jazdného pruhu. Po ľahkom stlačení páčky smerové svetlo na príslušnej strane trikrát zabliká.

Súprava na opravu pneumatík nahrádza rezervné koleso a znižuje prevádzkovú hmotnosť vozidla, tým aj spotrebu paliva. K novým prvkom výbavy na prianie patrí zadná parkovacia kamera alebo vnútorné spätné zrkadlo s automatickou clonou. Vstup USB, osvetlenie schránky v palubnej doske či dekoračná koncovka výfuku sa dodávajú ako súčasť sériovej výbavy.

Mazda5, rozmerná vnútri a kompaktná zvonku, sa pýši uznávaným dizajnom, priestranným interiérom, výbornou aerodynamikou, mimoriadnou ovládateľnosťou a príkladnou jazdnou stabilitou. Pritom poskytuje všetku praktickosť a pohodlie, aké možno od flexibilného kompaktného vanu očakávať.

Mazda5  Mazda5 Mazda5
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."