Mercedes-Benz E 63 AMG kombi - raketa na kolesách

Sobota, 10 október 2009

Raketou na kolesách by sa dal nazvať nový Mercedes-Benz 63 AMG. K limuzíne pribudla teraz aj verzia kombi (oficiálne model T). Krídla pre tento automobil na kolesách prirobila divízia AMG. Pod kapotu namontovali osemvalec s objemom 6,3 litra, ktorý pri 6800 otáčkach posiela na kolesá výkon 525 koní a 630 Nm, vďaka ktorým dokáže tento približne dvojtonový kolos zrýchliť na stovku za 4,6 sekundy.

Mercedes-Benz E 63

Nový Mercedes-Benz E 63 AMG vo vyhotovení kombi, teda model T, sa od februára 2010 začne dodávať aj na Slovensko. Pohonný agregát V8 6,3 litra (386 kW/525 k, 630 Nm) v spojení so 7-stupňovou športovou prevodovkou AMG Speedshift MCT (štyri jazdné programy, vrátane úsporného a športového, ktorý umožňuje preradiť už za 100 milisekúnd) zrýchli pri efektnej zvukovej kulise z nuly na 100 km/h iba za 4,6 sekundy. Nové kombi AMG vykazuje oproti svojmu predchodcovi o 12 % nižšiu celkovú spotrebu na úrovni 12,8 litra na 100 km. Maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 250 km/h. Pri objeme batožinového priestoru 695 až 1 950 litrov je tak nový E 63 AMG model T zároveň kombináciou jazdnej dynamiky a vysokej úžitkovej hodnoty.

Špičkový model triedy E dostal nielen svojský dizajn, novo navrhnutý funkčný interiér s kvalitnými materiálmi ale aj úplne novo vyvinutý (oproti predchodcovi má o 20 mm väčší rázvor) športový podvozok AMG Ride Control vrátane elektronicky regulovaného tlmenia a novej prednej nápravy.

Mercedes-Benz E 63

Komfort cestovania zvyšujú elektricky nastaviteľné športové sedadlá s optimalizovaným bočným držaním. Prvý raz je pre tento model dostupná keramická kompozitná brzdová sústava. Jedinečná kombinácia priekopníckych asistenčných systémov posúva aktívnu a pasívnu bezpečnosť v tejto triede vozidiel na novú úroveň. E 63 AMG model T tak poskytuje najvyšší štandard komfortu, bezpečnosti (vrátane trojstupňového ESP) i praktického využitia medzi automobilmi kategórie kombi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.