Mercedes-Benz: ekológia s BlueZero

Streda, 31 december 2008

Koncept Mercedes-Benz s označením Concept BlueZERO (Modrá nula) považujú jeho tvorcovia za pripravený pre sériovú výrobu. Existuje s troma druhmi pohonov: elektrickým na batérie s dojazdom 200 km, s palivovými článkami dokáže prejsť 400 km a elektrickým s prídavným spaľovacím motorom ako elektrickým generátorom prejde až 600 km.

Concept BlueZERO

Všetky tri varianty, až na odlišné motorizácie a adekvátne stvárnenia v žltej, zelenej a oranžovej farbe sú identické svojimi rozmermi i dizajnom. Všetky využívajú pohon predných kolies a výhody kompaktnej sendvičovej podlahy pri celkovej dĺžke vozidla 4,22 metra. Poskytujú cestujúcim päť plnohodnotných miest, 500 litrov batožinového priestoru, 450 kg užitočného nákladu a dosahujú zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 11 sekúnd .

Concept BlueZERO

Pri nabíjaní dokážu lítium-iónové akumulátory naakumulovať dostatok energie na dojazd 50 kilometrov už za 30 minút. Pri dobíjaní jednu hodinu je dojazd 100 km, pri plnom dobití počas dvoch hodín je dojazd 200 km.

Concept BlueZERO

Flexibilná koncepcia BlueZERO podľa predsedu predstavenstva Daimler Dr. Dietera Zetscheho umožňuje plnohodnotnú elektromobilitu a dokazuje, že Mercedes-Benz už dnes disponuje kľúčovými technológiami pre elektrické autá plne vhodné pre každodennú prevádzku.

Concept BlueZERO

Všetky tri modely BlueZERO budú jazdiť s poháňanými prednými kolesami. Komponenty pohonu možno kombinovať v modulárnom stavebnicovom systéme. Jeho súčasťou sú moderné kvapalinou chladené lítium-iónové akumulátory s kapacitou 35 kWh a kompaktný elektromotor s maximálnym výkonom 100 kW (trvalý výkon 70 kW), ktorý vyvinie najvyšší krútiaci moment 320 Nm. Najvyššia rýchlosť je v záujme optimálneho dojazdu a energetickej efektívnosti elektronicky obmedzená na 150 km/h.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.