Mercedes-Benz: prvý osobný hybrid

Streda, 29 október 2008

Automobilový priemysel upriamuje stále viac svoju pozornosť na "zelené" technológie – hybridné a elektrické pohony a pohony na palivové články. Jedným z takéhoto druhu pohonov je aj ten, ktorý ohlasuje nemecký Mercedes-Benz.

Mercedes S 400 BlueHybrid Mercedes S 400 BlueHybrid

Prvý osobný automobil s hybridným pohonom značky Mercedes-Benz, prémiovú limuzínu S 400 BlueHybrid, začne nemecký výrobca dodávať v lete roku 2009 aj na Slovensko. Pohon bude zabezpečovať zdokonalený motor 3,5 V6 s adaptívnym časovaním ventilov, ďalej elektromotor s permanentným magnetom, sedemstupňová automatická prevodovka 7G-Tronic prispôsobená na hybridný modul, výkonová a riadiaca elektronika, menič napätia ako aj novo vyvinutý ,prvýkrát pre sériovo vyrábaný automobil použitý lítium-iónový vysokonapäťový akumulátor.

Mercedes S 400 BlueHybrid Mercedes S 400 BlueHybrid

Mercedes S 400 BlueHybrid dosiahne kombinovaný výkon 299 koní (220 kW) a krútiaci moment 385 Nm. Vo svojej kategórii vykazuje najnižšiu spotrebu i emisie: 7,9 litra benzínu na 100 kilometrov a 190 gramov CO2 na jeden kilometer. Nový hybridný automobil je vybavený aj technológiou štart/stop, ktorá vypne spaľovací motor, keď automobil zastaví napríklad na svetelnej križovatke a opätovne samočinne po zošliapnutí pedálu akcelerácie naštartuje.

Elektromotor slúži zároveň aj ako štartér i alternátor. Znižuje spotrebu pohonných látok a zároveň prispieva svojim krútiacim momentom 160 Nm spaľovaciemu motoru k intenzívnejšiemu zrýchľovaniu automobilu. Naopak počas jeho spomaľovania pomáha brzdiť, pričom ako generátor získava energiu rekuperáciou a spätne ju ukladá do lítium-iónového akumulátoru. Nový akumulátor má oproti bežne používaným vyššiu energetickú hustotu a elektrickú účinnosť, má kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."