Mercedes-Benz SLS: do výroby a predaja

Pondelok, 15 február 2010

Koncept Mercedes-Benz SLS pri svojej premiére na autosalóne vo Frankfurte v septembri 2009 vzbudil veľkú pozornosť. Presne o dva týždne na autosalóne v Ženeve predstaví nemecký výrobca produkčný model tohto a hneď na to sa rozbehne sériová výroba. Koncom marca sa potom nový Mercedes-Benz SLS AMG s unikátnym dizajnom s krídlovými dverami, dôsledne odľahčenou konštrukciou a vynikajúcou jazdnou dynamikou vydá do sveta superšportových automobilov.

Mercedes-Benz SLS

Výrobu modelu SLS bude charakterizovať koncentrácia na ručnú prácu. Tak pri hliníkovom ráme Spaceframe, pri výrobe motorov, ako aj pri finálnej montáži. Podvozok a karosériu z hliníka bude vyrábať spoločnosť Magna Steyr v rakúskom Grazi, s ktorým koncern Daimler spolupracuje už od roku 1979. Práve tu sa vyrába Mercedes-Benz triedy G a predtým sa tu vyrábal aj Mercedes-Benz triedy E 4Matic. Teraz rakúsky závod rozšíri svoju výrobu o skelety pre SLS, ktorý má hmotnosť len 241 kg a z veľkej časti ho budú zhotovovať ručne.

Ručná práca bude charakteristická aj pre výrobu motorov AMG v Affalterbachu, kde sa bude montovať osemvalcový vidlicový motor AMG so zdvihovým objemom 6,3 litra a výkonom 571 koní podľa filozofie One man, one engine.

Finálna sériová produkcia modelu SLS AMG bude prebiehať v Sindelfingene, v najväčšej výrobnej základni značky Mercedes-Benz. Preto tu, lebo tento závod symbolizuje maximálnu kvalitu výroby a výrobku. Pre konečnú montáž modelu Mercedes-Benz SLS AMG boli montážne linky a výrobné zariadenia prispôsobené najnovšiemu stavu vývoja techniky a vybraní špecialisti budú v Sindelfingene vyrábať okrídlený automobil do veľkej miery ručne.

Nový SLS AMG má karosériou s hliníkovým rámom a krídlovými dverami, 6,3-litrový motor AMG V8 uložený za prednou nápravou s najvyšším výkonom 571 koní a krútiacim momentom 650 Nm a mazanie so suchou kľukovou skriňou. Prevod sily od motora na kolesá sprostredkováva sedemstupňová dvojspojková prevodovka s usporiadaním transaxle (umiestnenou pred zadnou nápravou). O jazdné vlastnosti sa postará športový podvozok s hliníkovými nápravami s dvojitými priečnymi ramenami.

Mercedes-Benz SLS AMG má vďaka hliníkovému rámu hmotnosť len 1620 kilogramov. Jej rozloženie medzi prednú a zadnú nápravu v pomere 47:53 a nízke ťažisko garantujú výborné jazdné vlastnosti a vysokú jazdnú dynamiku. Z nuly na 100 km/h zrýchľuje okrídlený mercedes za 3,8 sekundy a najvyššia rýchlosť je elektronicky obmedzená na 317 km/h. S kombinovanou spotrebou 13,2 litra benzínu na 100 kilometrov patrí SLS AMG medzi najúspornejšie vo svojej kategórii.

Nový Mercedes-Benz SLS AMG príde na trh 27. marca tohto roku. Predpokladaná cena by podľa zahraničných zdrojov mala začínať na 177 310 eurách (5,34 mil. Sk).

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.