Mercedes: druhá generácia CLS

Streda, 01 september 2010

Mercedes-Benz CLS druhej generácie sa predstaví vo svetovej premiére na parížskom autosalóne už o necelý mesiac. Prichádza sedem rokov po uvedení prvej generácia, ktorou Mercedes vytvoril novú kategóriu – štvordverového kupé. Nový CLS pokračuje v šľapajach predchodcu, pridáva však aktuálny dizajnový štýl štuttgardskej značky.

Mercedes-Benz CLS

Štvordverovému kupé CLS nechýba charakteristická hrana na bokoch karosérie, práve tak, ako ju majú najnovšie modely značky. Platí to aj o zvýraznených zadných blatníkoch, ktoré nájdeme na modeloch tried E a S. Aj na novom CLS upúta svojou úctyhodnou dĺžkou predná kapota. Trošku zmenená je silueta, keď presklenie kapoty vyzerá teraz na pohľad menšie. Proporcionálne k preskleniu však boky karosérie vyzerajú byť vyššie, masívnejšie.

Dominantným znakom nového modelu je najmä typická silueta CLS. Nové CLS má zmenený dizajn prednej časti, ktorá pripomína SLS AMG, maska chladiča nie je opticky integrovaná do kapoty motora a je tvarovaná oddelene. Prednú časť dopĺňa veľká stredová hviezda a tmavé do strán roztiahnuté nasávacie otvory vzduchu s čiernymi mriežkami. Novou dizajnérskou črtou je predná, dozadu klesajúca štrukturálna hrana nad blatníkom. Bočný pohľad uzatvárajú do šírky roztiahnuté zadné svetlá vybavené technológiou LED, ktoré sú vyformované ako spojovací prvok so zadnou časťou. Plochá strecha kupé a široká kovová spona opticky zvýrazňuje zasa zadnú časť.

CLS druhej generácie ponúka svetlomety s kompletnou technológiou LED. Svetlá sú usporiadané do troch skupín: LED smerovky, obrysové so stretávacími (vytvárajú pre automobil jedinečný nočný dizajn a rozpoznávací prvok) a v spodnej časti svetlometu LED diaľkové svetlá ako aj funkcia Nightview. Spolu 71 svietidiel LED dáva modelu CLS nezameniteľnú charakteristiku a prispieva k bezpečnejšej jazde pri dokonalejšej viditeľnosti.

Interiér nového modelu CLS dostal podľa tlačovej správy Mercedesu nadčasový dizajn, väčšiu eleganciu, inovatívne detaily a remeselnú dokonalosť. Zachováva si však charakter prvej generácie a nič nenaznačuje príbuznosť s inými modelmi Mercedesu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.