Mercedes: druhá generácia CLS

Streda, 01 september 2010

Mercedes-Benz CLS druhej generácie sa predstaví vo svetovej premiére na parížskom autosalóne už o necelý mesiac. Prichádza sedem rokov po uvedení prvej generácia, ktorou Mercedes vytvoril novú kategóriu – štvordverového kupé. Nový CLS pokračuje v šľapajach predchodcu, pridáva však aktuálny dizajnový štýl štuttgardskej značky.

Mercedes-Benz CLS

Štvordverovému kupé CLS nechýba charakteristická hrana na bokoch karosérie, práve tak, ako ju majú najnovšie modely značky. Platí to aj o zvýraznených zadných blatníkoch, ktoré nájdeme na modeloch tried E a S. Aj na novom CLS upúta svojou úctyhodnou dĺžkou predná kapota. Trošku zmenená je silueta, keď presklenie kapoty vyzerá teraz na pohľad menšie. Proporcionálne k preskleniu však boky karosérie vyzerajú byť vyššie, masívnejšie.

Dominantným znakom nového modelu je najmä typická silueta CLS. Nové CLS má zmenený dizajn prednej časti, ktorá pripomína SLS AMG, maska chladiča nie je opticky integrovaná do kapoty motora a je tvarovaná oddelene. Prednú časť dopĺňa veľká stredová hviezda a tmavé do strán roztiahnuté nasávacie otvory vzduchu s čiernymi mriežkami. Novou dizajnérskou črtou je predná, dozadu klesajúca štrukturálna hrana nad blatníkom. Bočný pohľad uzatvárajú do šírky roztiahnuté zadné svetlá vybavené technológiou LED, ktoré sú vyformované ako spojovací prvok so zadnou časťou. Plochá strecha kupé a široká kovová spona opticky zvýrazňuje zasa zadnú časť.

CLS druhej generácie ponúka svetlomety s kompletnou technológiou LED. Svetlá sú usporiadané do troch skupín: LED smerovky, obrysové so stretávacími (vytvárajú pre automobil jedinečný nočný dizajn a rozpoznávací prvok) a v spodnej časti svetlometu LED diaľkové svetlá ako aj funkcia Nightview. Spolu 71 svietidiel LED dáva modelu CLS nezameniteľnú charakteristiku a prispieva k bezpečnejšej jazde pri dokonalejšej viditeľnosti.

Interiér nového modelu CLS dostal podľa tlačovej správy Mercedesu nadčasový dizajn, väčšiu eleganciu, inovatívne detaily a remeselnú dokonalosť. Zachováva si však charakter prvej generácie a nič nenaznačuje príbuznosť s inými modelmi Mercedesu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.