Mercedes na palivové články

Pondelok, 25 január 2010

Ak by vás Mercedes zobral medzi dvesto vybraných zákazníkov, dostali by ste na testovanie tichý, kultivovaný a veľmi úsporný automobil, navyše by z jeho pohonného agregátu nevychádzali žiadne exhaláty, ale čistá voda. Ak by ste si takýto automobil obstarali neskôr natrvalo, náš štát by to určite nepovažoval za žiadny mimoriadne prínosný počin, pretože emisie zrejme budeme považovať aj v budúcnosti za artikel vhodný na slušné speňaženie, samozrejme, prostredníctvom vybranej garážovej firmy. Najskôr americkej, prípadne švajčiarskej.

Mercedes-Benz B F-CELL

Potom by aj Mercedes-Benz B s označením F-CELL (fuel cell – palivový článok), prvý elektromobil nemeckej značky s pohonom na palivové články, iba s problémami hľadal zákazníkov. Predovšetkým preto, že zákazník ani automobilka by nemali od štátu žiadny bonus či úľavu na dani, a potom preto, že takáto vecička na elektrický pohon nebude lacná.

Tentoraz však o žiadne veľké peniaze od prvých používateľov nejde, pretože všetky náklady spojené s výrobou prvých 200 kusov elektrickým prúdom poháňaných automobilov Mercedes-Benz B F-CELL – pre Európu a Spojené štáty, ktoré sa vyrábajú v podmienkach sériovej výroby a ktoré sú pre vybraných fleetových zákazníkov – znáša výrobca.

Mercedes B F-CELL poháňa kompaktný synchrónny elektromotor s výkonom 136 koní a najvyšším krútiacim momentom 290 Nm (už od voľnobežných otáčok), pričom vyvinie rýchlosť až 170 km/h. To sú parametre na úrovni dvojlitrového benzínového motora. B F-CELL by podľa prepočtu spotreboval na 100 km iba 3,3 l motorovej nafty.

Inteligentná riadiaca jednotka pripája podľa potreby elektromotor Mercedesu B F-CELL buď na palivové články (v nich sa mení energia chemická reakciou vodíka s kyslíkom na energiu elektrickú), ktoré vyrábajú elektrický prúd zo stlačeného vodíka, alebo na výkonný lítium-iónový akumulátor s kapacitou 1,4 kWh a výkonom 35 kW. Pritom nedochádza k žiadnej emisii škodlivín. Systém rekuperuje nielen teplo vznikajúce pri brzdení na elektrickú energiu, ale aj po zložení nohy z plynového pedálu. B F.CELL prejde na jedno dotankovanie vzdialenosť do 400 km, čo prevyšuje potreby bežnej mestskej prevádzky. Navyše je schopné štartovať aj pri teplotách do mínus 25 stupňov Celzia.

Hlavné prvky pohonu sú chránené v dvojitej podlahe (výhoda: nižšie ťažisko), takže interiér má štyri plnohodnotné miesta na sedenie a batožinový priestor s objemom 416 litrov možno využívať v plnom rozsahu. Okrem toho sendvičová konštrukcia zaručuje aj vysoký stupeň ochrany, čo potvrdili i desiatky nárazových testov, ktoré už B F-CELL absolvoval.

Kedy budú automobily na palivové články bežné na cestách? Bariérami sú vysoká cena nových technológií a nedostatočná sieť staníc na plnenie vodíka. V domovskej krajine modelu Mercedes B F-CELL by masovejšie rozšírenie pohonu s palivovými článkami mohlo byť reálne do roku 2020, kedy to bude napríklad u nás, na to dnes odpoveď rozhodne nedostaneme.

Mercedes-Benz B F-CELL Mercedes-Benz B F-CELL Mercedes-Benz B F-CELL Mercedes-Benz B F-CELL
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."