Mercedes predstaví on-line koncept Vision EQXX

Sobota, 01 január 2022

Mercedes-Benz už o pár dní predstaví unikátny koncept Vision EQXX, najefektívnejší elektrický model štuttgartskej značky s novým pokrokovým akumulátorom.

mercedes-vision-eqxx

Digitálne svetová premiéra sa bude konať 3. januára 2022 o 18:00 hodine (SEČ) a od 5. do 8.januára bude nový koncept Vision EQXX vystavený na veľtrhu CES v Las Vegas.

Verejnosť bude môcť digitálnu svetovú premiéru sledovať na mnohých kanáloch. Popri originálnom znení v anglickom jazyku budú k dispozícii aj prepisy v celkovo šiestich jazykoch.

Novinkou konceptu je nový typ akumulátora, ktorý svojou kapacitou vystačí na dojazd 1000 kilometrov. Nové u neho je, že má rovnakú energiu ako vlajkový model Mercedesu EQS, ale má len polovičnú veľkosť a je o 30 percent ľahší. Koncept Vision EQXX je najefektívnejším elektrickým automobilom aké kedy Mercedes vyrobil.

Koncept Vision EQXX je súčasťou ďalekosiahleho technologického programu značky Mercedes-Benz. Cieľom je prekonať technologické prekážky a posunúť energetickú efektívnosť do nových rozmerov.

Koncept zahŕňa vylepšenia všetkých komponentov vysoko moderného elektrického hnacieho ústrojenstva a použitie ľahkých konštrukčných a trvalo udržateľných materiálov.

Víziu nemeckej značky predstavia návštevníkom digitálnej premiéry členovia predstavenstva Ola Källenius, Markus Schäfer a hlavný dizajnér Gorden Wagener.

Svetovú premiéru konceptu Vision EQXX bude možné on-line na adrese https://media.mercedes-benz.com/vision_eqxxa.

Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.