Mercedes stlačil spotrebu pod 5 litrov

Nedeľa, 14 marec 2010

Mercedes predstavil v Ženeve sedany triedy C a E s kombinovanou spotrebu pod päť litrov na sto kilometrov a primerane k nej sa znížili aj emisie. Na 100 kilometrov jazdy si od jesene dodávaný Mercedes-Benz C 220 CDI má vystačiť iba s 4,5 litrami nafty a model E 250 CDI dodávaný s automatickou prevodovkou so 4,9 litrami motorovej nafty.

Mercedes triedy C a E

Príklad oboch mercedesov dokazuje, že aj pri spaľovacích motoroch sú ešte rezervy na znižovanie spotreby. Ide pritom o výkonné štvorvalcové agregáty, v prípade menšieho modelu C 220 CDI je výkon 170 koní a najvyšší krútiaci moment 400 Nm, pri väčšom modeli E 250 CDI je výkon 205 koní a krútiaci moment 500 Nm.

Kľúčom k hospodárnej a pritom temperamentnej jazde pri zachovaní trakčnej sily je vylepšený štvorvalcový turbodiesel s odľahčeným kľukovým hriadeľom, ktorý namiesto ôsmich má len štyri vyvažovacie závažia. Na menšiu spotrebu a nižšie emisie má vplyv aj optimalizovaná regulácia tlaku oleja v motore, úpravy remeňového pohonu rozvodov, ako aj vylepšené turbodúchadlo poháňané výfukovými plynmi a kompresor so samočinnou reguláciou.

Na nižšiu spotrebu vplýva aj ďalšie vylepšenie: systém automatického vypínania motora stop-štart pri státí na križovatkách alebo v kolóne. Systém sa po prvý raz použil v triede E v súčinnosti so sedemstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá dostala nový menič s redukovaným preklzom, novo vyvinutý program radenia ECO s lepším rozpätím, ako aj prídavné olejové čerpadlo, ktoré pri automatickom zastavení udrží pracovný tlak.

Spotrebu znižujú tiež komponenty s nižším trením, použitý ľahkobežný olej a dlhší stály prevod v diferenciáli zadnej nápravy, keď namiesto prevodu 2,65 je teraz prevod 2,47.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.