Mercedes: tretia generácia SLK

Streda, 26 január 2011

Roadster Mercedes-Benz SLK tretej generácie je na svete. Nový dvojmiestny otvorený automobil kombinuje športový štýl, komfort, výrazný dizajn športového auta a špičkové výkony s príkladnou ekologickosťou. Premiéru nebude mať na žiadnom autosalóne, no predstaví sa na domácej pôde v Štuttgarte pri 125. výročí vzniku automobilky.

Mercedes-Benz SLK tretej generácie
Malý dvojmiestny roadster predstaví automobilka pri 125. výročí svojho vzniku

Nový dvojsedadlový roadster bude stáť na novej podvozkovej platforme s pohonom kolies zadnej nápravy. Vonkajší vzhľad je oproti odchádzajúcej generácii menej agresívny. Predná časť pripomína príbuznosť so superšportom SLS AMG a kupé CLS. Nový roadster ani tentoraz nebude mať plátennú strechu, ale tri druhy pevnej skladacej strechy – štandardne hliníkovú a dve presklené panoramatické s možnosťou zatmavenia.

Nový SLK bude výrobca osadzovať troma motormi. Základnou motorizáciou budú dve výkonové verzie benzínového motora s objemom 1,8 litra s výkonmi 187 koní (SLK 200) a 207 koní (SLK 250). Treťou pohonnou jednotkou bude 3,5 litrový šesťvalec s výkonom 306 koní (SLK 350).

Mercedes-Benz SLK tretej generácie
Novinkou roadstera SLK tretej generácie je panoramatická strecha Magic Sky Control

Roadster Mercedes-Benz SLK by sa na naše cesty mal dostať v letných mesiacoch tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.