Mercedes vylepšoval štvordverové kupé

Piatok, 25 január 2008

Necelé štyri roky od uvedenia nového automobilového segmentu, štvordverového kupé Mercedes-Benz CLS, príde v marci tohto roku na trh jeho druhá generácia.

Mercedes-Benz CLS Mercedes-Benz CLS

Atraktívnosť vonkajšieho vzhľadu nového CLS zvyšuje zmenená maska chladiča, ktorá má teraz namiesto pôvodných štyroch lamiel iba dve, ako aj zmenené mriežky v otvoroch na prívod vzduchu, ktoré zvýrazňujú šírku vozidla. Väčšie až o 32 percent sú spätné zrkadlá, a integrované, osobitne v noci pôsobivé LED smerovky tvaru šípa. Nové 17palcové disky z ľahkej zliatiny, prípadne 18-palcové (CLS 500) dominujú pri pohľade na vozidlo zboku. Zozadu CLS druhej generácie upúta najmä novým zadným spojlerom, svetlami s LED diódami a trapézovitými koncovkami výfuku.

Zmeny sú aj v interiéri. Okrem iných nový trojramenný volant s multifunkčnými tlačidlami, rovnako ako združený prístroj nového vzhľadu. Nová generácia systému na diaľkový prenos údajov umožňuje v kombinácii s výkonnými prístrojmi jednoduchú obsluhu a dobrú zábavu. Nechýba regulácia hlasitosti v závisti od rýchlosti vozidla, klávesnica na zadávanie telefónnych čísel a rozhlasových frekvencií, prehrávač CD a DVD s podporou formátu MP3, ako aj rozhranie Bluetooth na prepojenie mobilného telefónu.

Mercedes-Benz CLS Mercedes-Benz CLS

Ponuka inovovaného kupé obsiahne päť verzií. Základnou bude CLS 280 s moderným V6 trojlitrovým agregátom (231 k, 300 Nm), ktorý zrýchli z nuly na 100 km/h za 7,7 sekundy, dosahuje maximálnu rýchlosť 245 km/h a kombinovanú spotrebu v rozmedzí 9,8 až 10 litrov. Ďalšie dve verzie so zážihovými motormi: CLS 350 CGI so šesťvalcom 3,5 litra a piezoelektrickým priamym vstrekovaním paliva (292 k, 365 Nm) dosiahne stovku za 6,7 s a maximálnu rýchlosť 250 km/h pri kombinovanej spotrebe v rozmedzí 9,1 – 9,3 l/100 km a CLS 500 s osemvalcom 5,5 litra (388 k, 530 Nm), ktorý rýchlosť "stovku" dosiahne za 5,4 s a maximálnu rýchlosť 250 km/h a kombinovaná spotreba je 11,6 – 11,8 l/100 km.

Vznetový motor bije pod kapotou CLS 320 CDI (224 k, 540 Nm). Na stovku sa z pokoja rozbehne za sedem sekúnd, maximum jeho rýchlosti je 246 km/h, spotreba paliva v rozmedzí 7,6 – 8,1 l/100 km. Modelový rad uzatvára špičkový CLS 63 AMG s 6,3-litrovým V8 motorom AMG (514 k, 630 Nm). Zrýchlenie na 100 km/h trvá 4,5 sekundy a maximálna rýchlosť elektronicky obmedzená je 250 km/h.

Všetky modely CLS majú v základnom vybavení 7stupňovú automatickú prevodovku 7G-Tronic, pri ktorej sa v programe manuálneho radenia dajú rýchlostné stupne meniť radiacimi páčkami na volante.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.