Mercedes vyšperkoval géčko

Piatok, 11 júl 2008

Pravá nefalšovaná klasika, jeden z najstarších modelov Mercedes-Benz, s dátumom narodenia február 1979. Príťažlivé géčko sa tak skoro nedočká dôchodku. Po viacerých omladzovacích kúrach dostal teraz model G vitamínovú injekciu na väčšiu silu od AMG.

Mercedes G 55 AMG Mercedes G 55 AMG

Osemvalec 5,5 l so zvýšeným výkonom na 373 kW/507 k, krútiacim momentom 700 Nm, akceleráciou z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy, maximálnou rýchlosťou elektronicky obmedzenou na 210 km/h, novou maskou chladiča, 19-palcovými diskami AMG z ľahkej zliatiny, exkluzívnym interiérom, najnovšou telematikou, prvýkrát v tomto klasickom terénnom automobile voliteľnou klimatizáciou sedadiel a koženým čalúnením designo – to sú charakteristické prvky vycizelovanej triedy G, ktorá sa ako Mercedes G 55 AMG začne v septembri dodávať aj na Slovensko.

Mercedes G 55 AMG Mercedes G 55 AMG

Mercedes G 55 AMG sa bude vyrábať výlučne ako dlhá päťdverová verzia Station. Bezpečnosť a komfort jazdy v tomto offroade zvyšuje napríklad elektronický stabilizačný program ESP, ktorý dostal novú, výkonnejšiu riadiacu jednotku. Integrovaný regulátor priečneho zrýchlenia zasa umožňuje presnejšie rozoznať výrazne dynamické jazdné manévre a následne optimalizovať stabilitu vozidla. Vo vozidle nechýba ani asistent rozjazdu pri stúpaní.

Pôsobivý styling nového AMG triedy G zvýrazňujú vykrojené blatníky, ktoré vypĺňajú leštené disky so šírkou 9,5 palca a s pneumatikami 275/55 R 19. Celkový dojem umocňujú dve oválne a pochrómované dvojité koncovky výfuku AMG.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.