Mercedes-AMG GT R: Beštia zo Zeleného pekla

Sobota, 06 august 2016

Mercedes-AMG GT R mal svetovú premiéru v druhej polovici júna tohto roku na jednej z najtradičnejších anglických pretekárskych tratí v Brooklandse. V Európe sa nový model začne dodávať v marci 2017.

1 Mercedes-AMG GT R
Mercedes-AMG GT-R spestrí trh s automobilmi so športovým zameraním na jar 2017

Novinka, ktorú sám Mercedes nazýva Beštiou zo Zeleného pekla, čím sa myslí odkaz na Severnú slučku Nürburgringu, je nový variant ostrého športového kupé GT z Affalterbachu. Oproti aktuálnemu GT S bude mať GT R výkonnejší motor, športovo upravené tvary karosérie a nové technologické prvky, ktoré zlepšia jazdné vlastnosti. Aj keď sa o GT R hovorí ako o pretekárskom špeciále, jeho prioritou by malo byť každodenné jazdenie.

Na vzhľade nového mercedesa zaujme nová mriežka chladiča s 15 vertikálnymi rebrami, výrazne rozšírené blatníky vpredu i vzadu, ktoré dovoľujú širší rozchod kolies pre lepšiu trakciu a novinka dostala novú exkluzívnu povrchovú úpravu s lakom AMG green hell magno. Nové kupé bude tiež ľahšie, čo vylepší jeho jazdné vlastnosti. Má množstvo karbónových doplnkov, prepracované zavesenie kolies, upravené riadenie i účinnejšie brzdy.

Športovo orientovaný je aj interiér novinky v ktorom nechýba športovejšie riadenie s variabilným prevodom, škrupinové športové sedadlá, širšia prístrojová doska a dominantná stredová konzola s autentickými materiálmi.

2 Mercedes-AMG GT R
Nový spojler zadného nárazníka s dvojitým difúzorom zvyšuje prítlak na zadné kolesá

Aerodynamiku zlepšuje nový spojler predného nárazníka s aktívnymi prvkami, roletkami, ktoré regulujú prívod vzduchu, veľké zadné krídlo a nový spojler zadného nárazníka s dvojitým difúzorom. Pre lepšiu jazdnú dynamiku je novinka opatrená kovanými diskami kolies s nízkou hmotnosťou a špeciálnymi nízkoprofilovými pneumatikami. Nové je aj aktívne riadenie zadnej nápravy, kontrola trakcie nastaviteľná v deviatich stupňoch a podvozok s nastaviteľnou svetlou výškou s doplnkovou elektronickou reguláciou.

Srdcom tohto športovo orientovaného kupé je štvorlitrový motor AMG V8 s dvoma turbodúchadlami, ktorý v AMG GT R dosahuje výkon 585 koní (430 kW). To je o 75 koní viac ako má aktuálny model GT S. Maximálny krútiaci moment má hodnotu 700 Nm a je k dispozícii od 1900 do 5500 ot./min.

5 Mercedes-AMG GT R
AMG GT R má štvorlitrový motor V8 s dvoma turbodúchadlami a výkonom 585 koní

Novým AMG GT R sa Mercedesu podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Mercedes-AMG Tobiasa Moersa podarilo dosiahnuť novú úroveň jazdného výkonu. Vozidlo určené do bežnej premávky má podľa neho gény motoristického športu a inovatívne technické riešenia, ktoré ponúkajú dokonalý zážitok z jazdy. Nový model má vraj kombinovať jazdnú dynamiku pretekárskeho vozidla AMG GT3 s každodennou praktickosťou modelu AMG GT.

1 Mercedes-AMG GT R 2 Mercedes-AMG GT R 3 Mercedes-AMG GT R 4 Mercedes-AMG GT R 5 Mercedes-AMG GT R 6 Mercedes-AMG GT R
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-AMG
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.