Mercedes-AMG GT2: Na pretekárske okruhy i na cesty

Streda, 04 január 2023

S cieľom rozšíriť program pretekárskeho športu pre zákazníkov uvádza mercedes nový model Mercedes-AMG GT2. Nový zákaznícky pretekársky automobil je najvýkonnejšie homologizované pretekárske auto v dvanásťročnej histórii športového programu pre zákazníkov.

1-mercedes-AMG-GT2
Nový zákaznícky pretekársky Mercedes-AMG GT2 je určený pre ambicióznych športovo orientovaných zákazníkov

Mercedes-AMG GT2 ponúka extrémne vysokú úroveň bezpečnosti pretekárskeho jazdenia a prichádza s mnohými novými športovo-pretekárskymi technológiami. Novinka predstavuje atraktívny automobil najmä pre ambicióznych amatérov.

Nové GT2 vypĺňa medzeru medzi rovnako zameranými modelmi Mercedes-AMG GT3 a Mercedes-AMG GT4. Zatiaľ čo s modelom GT3 jazdia v rastúcej miere profesionáli a GT4 predstavuje spravidla vstup do sveta GT športu, model GT2 je primárne orientovaný na cieľovú skupinu vodičov-džentlmenov.

Výraznou charakteristikou nového GT2 je jeho maximálny výkon s hodnotou 520 kW/707 k a najvyšším krútiacim momentom 800 Nm. Zdrojom týchto hodnôt je 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s plochým kľukovým hriadeľom.

Výkon sa prenáša pomocou sekvenčnej šesťstupňovej pretekárskej prevodovky s pádlami pod volantom. Aj GT2 rovnako ako všetky ostatné modely GT je s koncepciou motor vpredu – prevodovka vzadu – usporiadanie nazývané transaxle. Nechýba ani samosvorný diferenciál.

Podvozok je vybavený nastaviteľnými pretekárskymi tlmičmi a stabilizátormi. Predná i zadná náprava má vpredu i vzadu lichobežníkové zavesenie vyrobené z hliníka.

Vďaka rozsiahlemu použitiu hliníka a karbónu je hmotnosť nového Mercedes-AMG GT2 pod hodnotou 1,4 tony. Novinka dostala prepracované zadné prítlačné krídlo, ktoré je nastaviteľné pre konkrétny pretekársky okruh.

Nový GT2 jazdí na kovaných 18-palcových kolesách upevnených centrálnou maticou. V pretekárskom interiéri je pre vodiča zaistená pasívna bezpečnosť a nechýba ani komfort v podobe klimatizácie.

Informáciu o cene nového pretekárskeho modelu pre športovo založených zákazníkov v mercedese zatiaľ nespomenuli.

Uvedenie modelu Mercedes-AMG GT2 na trh sa uskutoční v priebehu motoristickej sezóny 2023.

1-mercedes-AMG-GT2 2-mercedes-AMG-GT2 3-mercedes-AMG-GT2
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-AMG
Pridať komentár
Bleskovky
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.
1-goodyear-urbanmax
Goodyear uviedol na trh nové pneumatiky pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky Urbanmax Commuter preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a mestské použitie. Vyvinuli ich špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch. Pneumatiky Urbanmax Commuter sú pripravené na elektrický pohon, na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon.
Martin-Lauer
Na čele marketingového a komunikačného oddelenia českého, slovenského a maďarského zastúpenia výrobcu nákladných vozidiel Scania stojí od januára tohto roku Martin Lauer. Má bohaté skúsenosti z vedúcich pozícií na oddeleniach komunikácie a marketingu. Pracoval okrem iného v spoločnostiach Mercedes-Benz Czech Republic, Škoda Auto, Ogilvy One alebo v Českomoravskej stavebnej sporiteľni. Na pozícii strieda Ondřeja Koubka. Martin Lauer je absolventom pražskej VŠ ekonomickej. Do spoločnosti Scania sa vracia po viac než desiatich rokoch do automotive. V osobe Martina Lauera získala Scania človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti marketingu a komunikácie.