Mercedes-Benz Citan: kompaktná dodávka

Štvrtok, 16 február 2012

Mercedes-Benz zverejnil dve skice a oficiálne informácie o novom kompaktnom úžitkovom modeli, ktorý štuttgartský výrobca vyvíjal v spolupráci s alianciou Renault Nissan. Nový Citan sa bude dodávať ako dodávka, kombi a mixto v rôznych dĺžkach a nosnostiach. Verejnosti sa predstaví v septembri na výstave IAA úžitkových vozidiel v nemeckom Hannoveri.

Mercedes Citan

K doterajším trom radom úžitkových vozidiel Vito, Sprinter a Vario pribudne teraz nový konštrukčný rad, kompaktná dodávka, ktorá automobilke chýbala. Nový Citan (názov vznikol zo slov City a Titan) by mohol konkurovať modelom ako WV Combo, Fiat Dobló, Renault Kangoo alebo Citroën Berlingo.

Mercedes-Benz Citan bude v ponuke ako skriňová dodávka, kombi a multifunkčná verzia (nepriamy nástupca modelu Vaneo ?). Vyrábať sa bude v rôznych dĺžkach a hmotnostiach a všetky varianty dostanú sériovo okrem iného ESP.

Pohon pre Citan zabezpečí široká škála úsporných a ekologických dieselových i zážihových motorov od 82 po 109 koní s technológiou BlueEfficiency na zníženie spotreby a i emisií. Pribudnúť má aj verzia na elektrický pohon.

Robustný Mercedes-Benz Citan má podľa výrobcu predpoklady pre dlhú životnosť, kvalitu, hospodárnosť, bezpečnosť a dynamickú jazdu. Ponúkať bude veľký priestor na náklad pri menších vonkajších rozmeroch. Vysokú úroveň má mať interiér Citanu, kvalita materiálov a spracovanie.

Mercedes Citan Mercedes Citan
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.