Mercedes-Benz Citan: kompaktná dodávka

Štvrtok, 16 február 2012

Mercedes-Benz zverejnil dve skice a oficiálne informácie o novom kompaktnom úžitkovom modeli, ktorý štuttgartský výrobca vyvíjal v spolupráci s alianciou Renault Nissan. Nový Citan sa bude dodávať ako dodávka, kombi a mixto v rôznych dĺžkach a nosnostiach. Verejnosti sa predstaví v septembri na výstave IAA úžitkových vozidiel v nemeckom Hannoveri.

Mercedes Citan

K doterajším trom radom úžitkových vozidiel Vito, Sprinter a Vario pribudne teraz nový konštrukčný rad, kompaktná dodávka, ktorá automobilke chýbala. Nový Citan (názov vznikol zo slov City a Titan) by mohol konkurovať modelom ako WV Combo, Fiat Dobló, Renault Kangoo alebo Citroën Berlingo.

Mercedes-Benz Citan bude v ponuke ako skriňová dodávka, kombi a multifunkčná verzia (nepriamy nástupca modelu Vaneo ?). Vyrábať sa bude v rôznych dĺžkach a hmotnostiach a všetky varianty dostanú sériovo okrem iného ESP.

Pohon pre Citan zabezpečí široká škála úsporných a ekologických dieselových i zážihových motorov od 82 po 109 koní s technológiou BlueEfficiency na zníženie spotreby a i emisií. Pribudnúť má aj verzia na elektrický pohon.

Robustný Mercedes-Benz Citan má podľa výrobcu predpoklady pre dlhú životnosť, kvalitu, hospodárnosť, bezpečnosť a dynamickú jazdu. Ponúkať bude veľký priestor na náklad pri menších vonkajších rozmeroch. Vysokú úroveň má mať interiér Citanu, kvalita materiálov a spracovanie.

Mercedes Citan Mercedes Citan
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."