Mercedes-Benz GLA 45 AMG ako riadená strela

Streda, 11 december 2013

Mercedes-Benz odhalil na autosalóne v Los Angeles koncept malého SUV GLA 45 AMG. Ide o najostrejšie malé SUV, aké doteraz nikto neponúka. Divízia AMG ako špecializovaný úpravca výkonných a rýchlych modelov mercedesu dopĺňa tak modely A 45 AMD a CLA 45 AMG o crossover, ktorý svojimi 360 konskými silami z dvojlitrového štvorvalcového turbomotora a 450 newtonmetrami krútiaceho momentu výrazne prevyšuje ostatné podobné modely.

Merc GLA 45 AMG koncept
Mercedes-Benz GLA 45 AMG má pod kapotou silný dvojliter turbo a v ňom 360 koní

Motor s objemom 2,0 litra a turbom so špičkovým výkonom 360 koní spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou AMG Speedshift DCT a koncept GLA 45 AMG má pohon štyroch kolies. Maximálna rýchlosť 250 km/h je elektronicky obmedzená a malý crossover vystrelí z nuly na stovku za čas pod päť sekúnd. To je parameter porovnateľný napríklad s Porsche Cayenne Turbo.

Športový vzhľad má koncept už v základnom modeli z ktorého je odvodený. Samozrejme jeho dizajn je posunutý vyššie, veď ide o ostrú verziu od AMG. Vyzerá viac dynamicky aj vďaka prednému nárazníku, ktorého veľké otvory slúžia na väčší prísun vzduchu do motorového priestoru a na lepšie chladenie bŕzd.

V zadnej partii zaujme mohutné prítlačné krídlo a nárazník s dvojicou dvojitých koncoviek výfuku, ktoré by mali byť predpokladom, že GLA 45 AMG sa aj akusticky prejaví ako pravý športovec. Doplňme, že auto stojí na 21palcových čiernych kolesách s výraznou červenou obvodovou linkou.

Mercedes zatiaľ o interiéri nič neprezrádza. Dá sa však s istotou očakávať, že chýbať určite nebudú športové anatomické sedadlá a že materiál čalúnenia bude koža i alcantar a chýbať nebude hádam ani kontrastné prešívanie.

Dizajn konceptu GLA 45 AMG zdobí mnoho doplnkov typických pre pretekárske automobily s nápismi AMG a Turbo. Viaceré časti vozidla sú exkluzívne vyhotovené v čiernej, striebornej, striebrosivo-červenej a červenej farbe. Pestrosť farieb má osloviť hlavne mladú generáciu pre ktorú je GLA 45 AMG určený.

Merc GLA 45 AMG koncept Merc GLA 45 AMG koncept Merc GLA 45 AMG koncept
Autor: janGold
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.