Mercedes-Benz GLA 45 AMG ako riadená strela

Streda, 11 december 2013

Mercedes-Benz odhalil na autosalóne v Los Angeles koncept malého SUV GLA 45 AMG. Ide o najostrejšie malé SUV, aké doteraz nikto neponúka. Divízia AMG ako špecializovaný úpravca výkonných a rýchlych modelov mercedesu dopĺňa tak modely A 45 AMD a CLA 45 AMG o crossover, ktorý svojimi 360 konskými silami z dvojlitrového štvorvalcového turbomotora a 450 newtonmetrami krútiaceho momentu výrazne prevyšuje ostatné podobné modely.

Merc GLA 45 AMG koncept
Mercedes-Benz GLA 45 AMG má pod kapotou silný dvojliter turbo a v ňom 360 koní

Motor s objemom 2,0 litra a turbom so špičkovým výkonom 360 koní spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou AMG Speedshift DCT a koncept GLA 45 AMG má pohon štyroch kolies. Maximálna rýchlosť 250 km/h je elektronicky obmedzená a malý crossover vystrelí z nuly na stovku za čas pod päť sekúnd. To je parameter porovnateľný napríklad s Porsche Cayenne Turbo.

Športový vzhľad má koncept už v základnom modeli z ktorého je odvodený. Samozrejme jeho dizajn je posunutý vyššie, veď ide o ostrú verziu od AMG. Vyzerá viac dynamicky aj vďaka prednému nárazníku, ktorého veľké otvory slúžia na väčší prísun vzduchu do motorového priestoru a na lepšie chladenie bŕzd.

V zadnej partii zaujme mohutné prítlačné krídlo a nárazník s dvojicou dvojitých koncoviek výfuku, ktoré by mali byť predpokladom, že GLA 45 AMG sa aj akusticky prejaví ako pravý športovec. Doplňme, že auto stojí na 21palcových čiernych kolesách s výraznou červenou obvodovou linkou.

Mercedes zatiaľ o interiéri nič neprezrádza. Dá sa však s istotou očakávať, že chýbať určite nebudú športové anatomické sedadlá a že materiál čalúnenia bude koža i alcantar a chýbať nebude hádam ani kontrastné prešívanie.

Dizajn konceptu GLA 45 AMG zdobí mnoho doplnkov typických pre pretekárske automobily s nápismi AMG a Turbo. Viaceré časti vozidla sú exkluzívne vyhotovené v čiernej, striebornej, striebrosivo-červenej a červenej farbe. Pestrosť farieb má osloviť hlavne mladú generáciu pre ktorú je GLA 45 AMG určený.

Merc GLA 45 AMG koncept Merc GLA 45 AMG koncept Merc GLA 45 AMG koncept
Autor: janGold
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.