Mercedes-Benz GLA 45 AMG ako riadená strela

Streda, 11 december 2013

Mercedes-Benz odhalil na autosalóne v Los Angeles koncept malého SUV GLA 45 AMG. Ide o najostrejšie malé SUV, aké doteraz nikto neponúka. Divízia AMG ako špecializovaný úpravca výkonných a rýchlych modelov mercedesu dopĺňa tak modely A 45 AMD a CLA 45 AMG o crossover, ktorý svojimi 360 konskými silami z dvojlitrového štvorvalcového turbomotora a 450 newtonmetrami krútiaceho momentu výrazne prevyšuje ostatné podobné modely.

Merc GLA 45 AMG koncept
Mercedes-Benz GLA 45 AMG má pod kapotou silný dvojliter turbo a v ňom 360 koní

Motor s objemom 2,0 litra a turbom so špičkovým výkonom 360 koní spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou AMG Speedshift DCT a koncept GLA 45 AMG má pohon štyroch kolies. Maximálna rýchlosť 250 km/h je elektronicky obmedzená a malý crossover vystrelí z nuly na stovku za čas pod päť sekúnd. To je parameter porovnateľný napríklad s Porsche Cayenne Turbo.

Športový vzhľad má koncept už v základnom modeli z ktorého je odvodený. Samozrejme jeho dizajn je posunutý vyššie, veď ide o ostrú verziu od AMG. Vyzerá viac dynamicky aj vďaka prednému nárazníku, ktorého veľké otvory slúžia na väčší prísun vzduchu do motorového priestoru a na lepšie chladenie bŕzd.

V zadnej partii zaujme mohutné prítlačné krídlo a nárazník s dvojicou dvojitých koncoviek výfuku, ktoré by mali byť predpokladom, že GLA 45 AMG sa aj akusticky prejaví ako pravý športovec. Doplňme, že auto stojí na 21palcových čiernych kolesách s výraznou červenou obvodovou linkou.

Mercedes zatiaľ o interiéri nič neprezrádza. Dá sa však s istotou očakávať, že chýbať určite nebudú športové anatomické sedadlá a že materiál čalúnenia bude koža i alcantar a chýbať nebude hádam ani kontrastné prešívanie.

Dizajn konceptu GLA 45 AMG zdobí mnoho doplnkov typických pre pretekárske automobily s nápismi AMG a Turbo. Viaceré časti vozidla sú exkluzívne vyhotovené v čiernej, striebornej, striebrosivo-červenej a červenej farbe. Pestrosť farieb má osloviť hlavne mladú generáciu pre ktorú je GLA 45 AMG určený.

Merc GLA 45 AMG koncept Merc GLA 45 AMG koncept Merc GLA 45 AMG koncept
Autor: janGold
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.