Mercedes-Benz M - tretia generácia

Sobota, 18 jún 2011

Nový Mercedes-Benz triedy M nadväzuje na predchodcov z rokov 1997 a 2005. Práve teraz odhodil svoj maskovací odev a fabrika zverejnila oficiálne fotografie a technické informácie. Zaujímavou novinkou nového modelu je návrat k štvorvalcovému motoru. Oficiálne predstavenie nového ML sa bude konať na autosalóne vo Frankfurte v septembri.

Mercedes-Benz M
Nový Mercedes-Benz ML tretej generácie bude mať svetovú premiéru vo Frankfurte

Aj tretia generácia, ako to už býva zvykom, je oproti odchádzajúcemu modelu väčšia. Nové ML má dĺžku 4,8 m, šírku 1,93 m a na výšku meria 1,8 m. Je o 2,5 cm dlhší, o 1,6 cm širší, ale o 1,9 cm nižší. Rázvor náprav zostal svojou dĺžkou 2,92 metra nezmenený.

Dizajn tretej generácie stredne veľkého SUV sa príliš nezmenil a doterajšia silueta zostala zachovalá. Vonkajšie tvary karosérie však dizajnéri ladili v aerodynamickom tuneli, čím sa im podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu na 0,32. Na tak veľké auto je táto hodnota nízka a dobrá.

Mercedes-Benz M
Interiér nového modelu ML je detailne prepracovaný a použité materiály sú kvalitné

Pohodu a komfort v kabíne zvyšuje prepracovaný interiér z kvalitných materiálov. Vonkajší vzhľad ozvláštňujú okrem iného novo tvarované predné svetlomety doplnené o denné osvetlenie s LED osadené v chrómovanom prstenci integrovanom do nárazníka.

Nový Mercedes-Benz ML bude štandardne s pohonom všetkých kolies a adaptívnym podvozkom, doobjednať si však zákazník bude môcť napríklad mäkké vzduchové odpruženie. Pre vyznávačov jazdy v teréne zasa balík Off-road s cestnými a terénnymi režimami.

Mercedes-Benz M
Zadné svetlá vyzerajú väčšie ako mal starý model a viac zasahujú do bokov auta

Zo začiatku sa model ML tretej generácie bude ponúkať vo verziách ML 250 (štvorvalec, 2,1litra, turbodiesel, 150 kW/204 k), ML 350 Bluetec (V6/3,0, turbodiesel, 190 kW/258 k) a ML 350 BlueEfficiency (V6/3,5litra, benzín, 225 kW/306 k). Výsadou všetkých je nízka spotreba paliva a nízke emisie CO2. Napríklad prvý zo spomínaných motorov bude mať kombinovanú spotrebu len 6,0 l/100 km a 158 g CO2/km.

Nový Mercedes-Benz ML príde do predaja ešte pred koncom tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.