Mercedes-Benz M - tretia generácia

Sobota, 18 jún 2011

Nový Mercedes-Benz triedy M nadväzuje na predchodcov z rokov 1997 a 2005. Práve teraz odhodil svoj maskovací odev a fabrika zverejnila oficiálne fotografie a technické informácie. Zaujímavou novinkou nového modelu je návrat k štvorvalcovému motoru. Oficiálne predstavenie nového ML sa bude konať na autosalóne vo Frankfurte v septembri.

Mercedes-Benz M
Nový Mercedes-Benz ML tretej generácie bude mať svetovú premiéru vo Frankfurte

Aj tretia generácia, ako to už býva zvykom, je oproti odchádzajúcemu modelu väčšia. Nové ML má dĺžku 4,8 m, šírku 1,93 m a na výšku meria 1,8 m. Je o 2,5 cm dlhší, o 1,6 cm širší, ale o 1,9 cm nižší. Rázvor náprav zostal svojou dĺžkou 2,92 metra nezmenený.

Dizajn tretej generácie stredne veľkého SUV sa príliš nezmenil a doterajšia silueta zostala zachovalá. Vonkajšie tvary karosérie však dizajnéri ladili v aerodynamickom tuneli, čím sa im podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu na 0,32. Na tak veľké auto je táto hodnota nízka a dobrá.

Mercedes-Benz M
Interiér nového modelu ML je detailne prepracovaný a použité materiály sú kvalitné

Pohodu a komfort v kabíne zvyšuje prepracovaný interiér z kvalitných materiálov. Vonkajší vzhľad ozvláštňujú okrem iného novo tvarované predné svetlomety doplnené o denné osvetlenie s LED osadené v chrómovanom prstenci integrovanom do nárazníka.

Nový Mercedes-Benz ML bude štandardne s pohonom všetkých kolies a adaptívnym podvozkom, doobjednať si však zákazník bude môcť napríklad mäkké vzduchové odpruženie. Pre vyznávačov jazdy v teréne zasa balík Off-road s cestnými a terénnymi režimami.

Mercedes-Benz M
Zadné svetlá vyzerajú väčšie ako mal starý model a viac zasahujú do bokov auta

Zo začiatku sa model ML tretej generácie bude ponúkať vo verziách ML 250 (štvorvalec, 2,1litra, turbodiesel, 150 kW/204 k), ML 350 Bluetec (V6/3,0, turbodiesel, 190 kW/258 k) a ML 350 BlueEfficiency (V6/3,5litra, benzín, 225 kW/306 k). Výsadou všetkých je nízka spotreba paliva a nízke emisie CO2. Napríklad prvý zo spomínaných motorov bude mať kombinovanú spotrebu len 6,0 l/100 km a 158 g CO2/km.

Nový Mercedes-Benz ML príde do predaja ešte pred koncom tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.