Mercedes-Benz modernizoval a elektrifikoval flotilu GLE

Sobota, 04 marec 2023

Mercedes-Benz modernizuje modely SUV GLE a jeho športový variant GLE kupé, ktoré štuttgartský výrobca uviedol na trh v roku 2018. Aktualizované modely sa dostanú k zákazníkom od júla 2023.

1-Merc-GLE-kupé

Predchodcom modelového radu GLE bola trieda M. Išlo o prémiový segment značky Mercedes-Benz, ktorý sa datuje od roku 1997. Modelový rad GLE predstavila značka v roku 2015 a o tri roky neskôr nasledoval aktuálny modelový rad. Modely GLE SUV a GLE kupé sa vyrábajú v závode Mercedes-Benz v americkom závode v Tuscaloose.

Modernizácia po piatich rokoch

Nemecká automobilka si tentoraz zobrala na mušku modernizáciu obe verzie GLE, a najviac sa zamerala na exteriér, interiér, techniku, ale aj výbavu. Ide o prvú väčšie aktualizácia týchto veľkých SUV a prichádza po takmer piatich rokoch od uvedenia na európsky trh.

Modernizácia sa týka aj pohonných jednotiek modelovej generácie Mercedes-Benz GLE, ktorá bude odteraz aj elektrifikovaná. Zahŕňa pomocný hybridný pohon so 48-voltovým systémom a integrovaným štartovacím generátorom, ale aj štvrtú generáciu hybridného plug-in pohonu, teda dobíjateľný z elektrickej siete.

S elektrinou vyšší výkon

Väčšina modelov radu GLE má teraz vyšší výkon ako predchádzajúce verzie. Najväčší nárast výkonu predstavuje 30 kW/41 k, a to pre model SUV GLE 400e 4Matic. Pri ňom uvádza výrobca kombinovanú spotrebu 9,2 až 10,3 l/100 km, emisie CO2 209 až 234 g/km a kombinovanú spotrebu elektriny 24,7 až 27,3 kWh/100 km).

Oba modely GLE, SUV i športový variant kupé, sú pre svoju všestrannosť vhodné pre rodinné využívanie, na trávenie voľného času, ako aj na dlhé cesty či prepravu nákladu ťahaním prívesu.

Pohon 4x4 4Matic v základe

Všetky nové modely GLE sériovo vybavené pohonom 4x4 4Matic zaručujú, že vozidlo dokáže zvládnuť aj zlé trakčné podmienky v terénne či na prudkých stúpaniach. Najvyššie prípustné zaťaženie do 3,5 tony umožňuje ťahať príves na prepravu koní, vzácneho veterána alebo väčší obytný príves.

Balík asistenčných jazdných systémov obsahuje funkcie s vylepšenými detailmi, napríklad systém asistenta udržiavania odstupu, aktívny asistent riadenia alebo asistent sledovania dopravných značiek. Parkovací balík s 360-stupňovou kamerou pomáha vodičovi pri pozdĺžnom i priečnom parkovaní.

Pri jazde v náročnom teréne je nutné vidieť si pod "nohy", pod predok auta. V tomto smere poteší nová funkcia modernizovaných modelov GLE "transparentná kapota motora". Pri jej zapnutí sa na centrálnom displeji zobrazí pohľad pod spodok vozidla, čo vodičovi uľahčí jazdu.

Výrobca vozidiel Mercedes-Benz prepracoval rozsah terénneho technického balíka nových modelov GLE. Nový balík v kombinácii so vzduchovým pružením Airmatic, ktorý je mimoriadnou výbavou, umožňuje zvýšenie svetlej výšky vozidla o 30 mm.

Plánovač cesty súčasťou navigácie

Novinkou pri modeloch GLE SUV a GLE kupé je plánovač trasy pre jazdné súpravy, ktorý je súčasťou navigačného systému. Vodič si môže na centrálnom displeji naplánovať trasy, ktoré sú vhodné pre jazdu so zvoleným prívesom.

Modernizácia exteriéru

Zmeny doznal aj dizajn exteriéru. Napríklad nové sú svetelné znaky denného osvetlenia. Vďaka viacerým novým detailov na exteriéri sa modely obe verzie GLE javia ako výrazne modernejšie. Napríklad predný nárazník je opticky výraznejší, či mriežka vonkajších otvorov na prívod vzduchu dostala horizontálnu pochrómovanú lištu.

Vo vysokovýkonných LED svetlometoch nových modelov GLE je výrazný svetelný znak denného osvetlenia doplnený dvoma svetelnými bodmi, v prípade mimoriadnej výbavy sú to štyri svetelné body.

Dizajnéri prerobili aj vnútornú časť zadných svietidiel: na modeli GLE je svetelný znak tvorený dvoma horizontálnymi blokmi, na modeli GLE kupé sú to dva pruhy.

Nové sú aj dva druhy aerodynamicky optimalizované disky kolies z ľahkej zliatiny s rozmermi 19 a 20 palcov s dizajnom piatich zdvojených lúčov. Verzia Exteriér AMG Line získala navyše aj 21-palcové disky.

Dizajnové zmeny v kabíne

V interiéri upútajú pozornosť najmä stredové a bočné ventilačné dýzy so vzhľadom chrómu. Doposiaľ boli lemované čiernou farbou, teraz sú lamely galvanicky pokovované, ako má Mercedes-Maybach. K farbám interiéru pribudli kombinácie výbavy katalánska béžová/čierna (GLE SUV) a hnedá Bahia/čierna (GLE SUV i GLE kupé).

Nový informačno-zábavný systém a nový volant

Novinkou pre GLE SUV i GLE kupé je najnovšia generácia volantu so snímacími plôškami na horizontálnych ramenách volantu. Tieto dotykové prvky vpravo a vľavo umožňujú ovládanie displeja pre vodiča a centrálneho displeja priamo z volantu.

Modely GLE sú vybavené druhou generáciou informačno-zábavného systému MBUX. Interiér sa stáva ešte digitálnejším a inteligentnejším, a hardvér a softvér zaznamenali tiež veľký pokrok.

V nových modeloch GLE nájdeme tiež nové komfortné funkcie ovládateľné na LCD displeji vodiča i centrálneho displeja s brilantným zobrazovaním. Platformy Apple Car Play a Android Auto sú teraz k dispozícii bezdrôtovo.

Hlasový asistentHey Mercedes učenlivejší

Z ďalších noviniek spomenieme novýhlasový asistentHey Mercedes, ktorý dokáže lepšie viesť dialóg a je učenlivejší a niektoré príkazy môžu cestujúci spustiť aj bez vyslovenia Hey Mercedes. Hlasový asistent rozpozná dokonca aj polohu cestujúcich vo vozidle.

Sedem nových pohonov

Modernizovaný rad Mercedes-Benz GLE bude tvoriť spolu sedem modelov:

GLE 300 d 4Matic, 1993 cm3, 198 kW + 15 kW elektromotor

GLE 450 450 d 4Matic, 2989 cm3, 270 kW + 15 kW el.

GLE 450 4Matic, 2999 cm3, 280 kW + 15 kW el.

GLE 350 de 4Matic, 1993 cm3, 145 kW + 100 kW el.

GLE 400 e 4Matic, 1999 cm3, 185 kW + 100 kW el.

AMG GLE 53 4Matic, 2999 cm3, 320 kW + 15 el.

AMG GLE 63 S 4Matic, 3982 cm3, 450 kW +16 el.

Cena nového modelu GLE SUV sa na Slovensku bude predávať za cenu od 85 080 eur a najlacnejšie GLE kupé sa bude ponúkať za 94 200 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.