Mercedes-Benz triedy G v roku 2025

Piatok, 23 november 2012

Terénny Mercedes-Benz triedy G by v tomto roku mohol oslavovať tridsiate tretie výročie svojho vzniku. Nie je to síce žiadne okrúhle výročie, a tak ho značka zrejme príliš pripomínať nebude. Väčšina modelov sa tohto veku nedožije, trieda G si však robí veľké plány aj do budúcnosti. Nie je to o tom, ako bude model triedy G vyzerať o rok, dva či päť, ale v roku 2025. Výsledok avizujú snímky, ktoré nemecká automobilka pustila do sveta.

Mercedes-Benz G
Vízia Mercedesu-Benz triedy G pre rok 2025 – predstaví sa na výstave v Los Angeles

Koncept mercedesu triedy G pre rok 2025 nemá so zameraním originálu z osemdesiatich rokov (model G mal debut vo februári 1979) príliš veľa spoločného, pretože automobilka zo Stuttgartu mieri týmto modelom k zákazníkom, ktorí majú záujem skôr o luxusné off-roady na asfaltové cesty, nie do zablateného terénu. Už jeho vzhľad napovedá, že ani s krabicovou hranatosťou tvary nového mercedesu G príliš nekorešpondujú. Aj keď výrobca "géčko" viackrát modernizoval, hranatosť ako charakteristická črta exteriéru mu vždy zostala. Zmení to zrejme až avizovaný model plánovaný na rok 2025.

Aký bude Mercedes-Benz triedy G v roku 2025, to už naznačili dizajnéri Mercedesu štúdiou, ktorá sa predstaví na výstave Los Angeles Design Challenge ako Highway Patrol Vehicle 2025 – čo je vízia policajnej triedy G. V životnej veľkosti vyhotovili tiež model na kolesách Ener-G-Force, ktorý zase predstavuje bežnú verziu ikonického off-roadu G v podobe, aká by mohla byť v tak ďalekej budúcnosti.

rieda G bude, podľa vízií pre rok 2025, najmä ekologický športovo-úžitkový automobil, šetrný k životnému prostrediu, ktorý zvláda aj náročné terény, ale ktorý sa bude zrejme viac jazdiť po kvalitných asfaltových komunikáciách. Pri výraznej modernizácii si zachová základné tradičné proporcie a prvky. Nové môžu byť napríklad malé plochy okien, výrazná predná časť s expresívnou maskou chladiča, či obrovské kolesá.

Do oblasti sci-fi zatiaľ patrí pohon bez emisií na recyklovanú vodu, z ktorej si bude vozidlo vyrábať vodík pre svoje palivové články na napájanie elektromotorov umiestnených v nábojoch kolies. Zaujímavosťou vo výbave je aj topografický skener okolia, ktorý má regulovať pruženie, tlmenie a ďalšie parametre podvozku pre optimálnu trakciu v teréne i na bežnej vozovke.

"Ener-G-Force je víziou off-roadu, ktorý symbolizuje dobrodružstvo budúcnosti a zároveň sa inšpiruje génmi terénnej ikony značky – modelu G. So svojou modernosťou a štýlovosťou by však mohol byť aj predzvesťou nového začiatku terénnych vozidiel značky Mercedes-Benz" - upozorňuje šéfdizajnér divízie Mercedes-Benz Cars Gorden Wagener.

Mercedes-Benz G Mercedes-Benz G Mercedes-Benz G Štúdia Ener-G-Force Štúdia Ener-G-Force
Autor: janGold
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.