Mercedes-Maybach, prvý s hybridným pohonom

Streda, 22 marec 2023

V roku 1921 začali nemeckí bratia Wilhelm a Karl Maybach s konštrukciou automobilov. Ich cieľom bolo vytvoriť "to najlepšie z najlepšieho". Posúďte, či sa im ich zámer vydaril.

1-merc-maybach

Značka je tejto ambícii dodnes verná a charakterizuje jedinečnú auru značky Mercedes-Maybach. Legendárna značka sa menila a kráčala s dobou a cieľom naplniť najvyššie očakávania zákazníkov, ktorí hľadajú niečo výnimočné.

V tomto duchu vytvorila automobilka v roku 2021, presne sto rokov "po", a uviedla prvý elektrifikovaný model Mercedes-Maybach S 580 e, model spočiatku dostupný v len Číne, následne v Thajsku, Európe a ďalších štátoch sveta.

Prvý hybridný Mercedes-Maybach dobíjateľný z elektrickej zásuvky kombinuje luxusný zážitok typický pre značku Maybach s lokálne bezemisným jazdením v elektrickom režime.

Pre Mercedes‑Maybach S 580 e udáva výrobca predbežnú kombinovanú spotreba paliva 0,8 – 1,0 litra na 100 km, kombinované emisie CO2 18 – 23 g/km a kombinovanú spotrebu elektrickej energie 22,9 – 25,0 kWh/100 km.

2-merc-maybach
Mercedes-Maybach S 580 e

Treba dodať, že Mercedes-Maybach S 580 e predstavuje dôležitý krok v transformácii tradičnej prémiovej značky do elektrickej budúcnosti. Prvý plnoelektrický model predstaví automobilka už v priebehu tohto roku.

Elektrický dojazd tohto luxusného sedanu závisí od konkrétnej výbavy a na čisto elektrický pohon dokáže prejsť až 100 km (merané systémom WLTP zaužívaným v Európe). Jeho výkon v elektrickom režime dosahuje 110 kW/150 k a vozidlo dokáže tak v mestách aj mimo obcí prejsť veľké vzdialenosti lokálne bez emisií CO2.

Základom hybridného pohonu je šesťvalcový radový motor s výkonom 270 kW/367 k z generácie benzínových motorov Mercedes-Benz. Systémový výkon je 375 kW/510 k a maximálny systémový krútiaci moment dosahuje 750 Nm. Maximálny krútiaci moment elektromotora je 440 Nm, k dispozícii je od prvej otáčky motora. Mercedes-Maybach S 580 e zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy.

V sériovej výbave je 11 kW nabíjačka na trojfázové nabíjanie zo siete so striedavým prúdom. K dispozícii je aj 60-kilowattová nabíjačka na rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom, ktorou aj takmer úplne vybitý akumulátor možno nabiť asi za 30 minút.

Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Maybach
Foto: Mercedes-Maybach
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.