Mercedes-Maybach, prvý s hybridným pohonom

Streda, 22 marec 2023

V roku 1921 začali nemeckí bratia Wilhelm a Karl Maybach s konštrukciou automobilov. Ich cieľom bolo vytvoriť "to najlepšie z najlepšieho". Posúďte, či sa im ich zámer vydaril.

1-merc-maybach

Značka je tejto ambícii dodnes verná a charakterizuje jedinečnú auru značky Mercedes-Maybach. Legendárna značka sa menila a kráčala s dobou a cieľom naplniť najvyššie očakávania zákazníkov, ktorí hľadajú niečo výnimočné.

V tomto duchu vytvorila automobilka v roku 2021, presne sto rokov "po", a uviedla prvý elektrifikovaný model Mercedes-Maybach S 580 e, model spočiatku dostupný v len Číne, následne v Thajsku, Európe a ďalších štátoch sveta.

Prvý hybridný Mercedes-Maybach dobíjateľný z elektrickej zásuvky kombinuje luxusný zážitok typický pre značku Maybach s lokálne bezemisným jazdením v elektrickom režime.

Pre Mercedes‑Maybach S 580 e udáva výrobca predbežnú kombinovanú spotreba paliva 0,8 – 1,0 litra na 100 km, kombinované emisie CO2 18 – 23 g/km a kombinovanú spotrebu elektrickej energie 22,9 – 25,0 kWh/100 km.

2-merc-maybach
Mercedes-Maybach S 580 e

Treba dodať, že Mercedes-Maybach S 580 e predstavuje dôležitý krok v transformácii tradičnej prémiovej značky do elektrickej budúcnosti. Prvý plnoelektrický model predstaví automobilka už v priebehu tohto roku.

Elektrický dojazd tohto luxusného sedanu závisí od konkrétnej výbavy a na čisto elektrický pohon dokáže prejsť až 100 km (merané systémom WLTP zaužívaným v Európe). Jeho výkon v elektrickom režime dosahuje 110 kW/150 k a vozidlo dokáže tak v mestách aj mimo obcí prejsť veľké vzdialenosti lokálne bez emisií CO2.

Základom hybridného pohonu je šesťvalcový radový motor s výkonom 270 kW/367 k z generácie benzínových motorov Mercedes-Benz. Systémový výkon je 375 kW/510 k a maximálny systémový krútiaci moment dosahuje 750 Nm. Maximálny krútiaci moment elektromotora je 440 Nm, k dispozícii je od prvej otáčky motora. Mercedes-Maybach S 580 e zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy.

V sériovej výbave je 11 kW nabíjačka na trojfázové nabíjanie zo siete so striedavým prúdom. K dispozícii je aj 60-kilowattová nabíjačka na rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom, ktorou aj takmer úplne vybitý akumulátor možno nabiť asi za 30 minút.

Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Maybach
Foto: Mercedes-Maybach
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.