MINI 2011: kompletne vynovená rodina

Pondelok, 12 júl 2010

Značka MINI obnovuje štyri roky po uvedení druhej generácie celý svoj modelový rad. Zmeny dizajnu sú minimálne, čo platí o všetkých základných modeloch: Mini, Clubman i Cabrio. Zmeny podčiarkujú prémiový charakter značky a jej vedúce postavenie v segmente. Ponuka typických možnosti individualizácie je teraz ešte atraktívnejšia a bohatšia.

MINI 2011

Najväčšie zmeny sú na spodnej časti nárazníka. Upútajú novo tvarované a nižšie položené vstupy pre vzduch a svetlá do hmly. V zadnej časti sú nové koncové a cúvacie svetlá. Modernizované Mini ponúka aj nový dizajn kolies a nové farby lakov. Povšimnutia hodné sú najmä modernizované vznetové motory, ktoré sú úspornejšie. Tak štvorvalcový 1,6litrový motor pre Mini One D i Cooper D (90 k/4000 ot a 215 Nm pri 1750 – 2500 ot) vystačí s priemernou spotrebou 3,8 litra nafty na stovku kilometrov, 100 kilometrovú rýchlosť dosiahnu oba modely za 11,4 sekundy a najvyššiu rýchlosť 184 km/h.

Novinkou je, že tento motor sa bude montovať aj do modelov Clubman a Cabrio. Dlhší a priestrannejší Clubman akceleruje s týmto motorom za 11,8 sekundy, najvyššiu rýchlosť má182 km/h a spotrebuje 3,9 km/h. Cooper D má pri rovnakom zdvihovom objeme výkon 112 koní, najvyšší krútiaci moment 270 Nm pri 1750-2250 otáčkach, stovku zvládne za 9,7 sekundy a vyvinie najvyššiu rýchlosť 197 km/h. Cooper D Clubman akceleruje na stovku za 10,2 sekundy, najvyššiu rýchlosť má 197 km/h a spotrebu 4,0 l/100 km. Cabriolet Convertible je na 100kilometrovej méte za 10,3 sekundy, vyvinie 194 km/h a spotrebuje priemerne 4litre nafty.

Úspornejšie turbomotory majú naďalej priame vstrekovanie common-rail a variabilnú geometriu lopatiek. Vďačia za to modernizačným zmenám - funkcii Auto Start/Stop, regenerácii brzdnej energie, elektromechanickému posilňovaču riadenia, signalizácii okamihu preradenia (6stupňová manuálna prevodovka) a ďalším úpravám. Mini One D I Mini Cooper D sú vybavené filtrom pevných častíc a oxidačným katalyzátorom. Pre nové turbodiesely platí to, čo pre všetky modely Mini: spĺňajú emisnú normu EU5 a v kombinovanom režime dosahuje hodnotu emisií CO2 99 g/km.

Aj 1,6litrové benzínové štvorvalce disponujú množstvom technických prvkov, ktorých vývoj je výsledkom špičkovej motorárskej kompetencie BMW Group. Výkonové rozpätie novej palety benzínových motorov uvedenej na jar 2010 siaha od 75 koní alebo 98 koní pod kapotami Mini One, až po 184 koní pre Mini Cooper S. Všetky sú vybavené plne variabilným manažmentom ventilov, ktorý vychádza zo systému VALVETRONIC, používaného v motoroch BMW. Táto technológia optimalizuje reakcie motora a zároveň podstatne znižuje spotrebu paliva aj emisie.

Cooper S, Cooper S Clubman a Cooper S Cabrio k tomu pridávajú aj priame vstrekovanie benzínu a prepĺňanie turbodúchadlom typu twin-scroll, vďaka čomu je tento motor najefektívnejším vo svojej objemovej triede. Model Mini Cooper S vďaka nemu zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,0 sekundy, pritom však disponuje kombinovanou spotrebou iba 5,8 litra na 100 km a emisie CO2 drží na hodnote len 136 g/km.

Mini One Minimalist, dostupné v dvoch variantoch, má najnižšiu spotrebu paliva a emisie zo všetkých benzínových motorov. K dispozícii je s výkonom 75 koní alebo 98 koní, pričom obe verzie disponujú kombinovanou spotrebou 5,1 l/100 km a emisiami CO2 119 g/km.

Nové Mini pre modelový rok 2011 bude mať celosvetovú premiéru 18. septembra tohto roku a krátko na to by malo byť uvedené aj do predaja.

MINI 2011 MINI 2011 MINI 2011 MINI 2011
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.