MINI 2011: kompletne vynovená rodina

Pondelok, 12 júl 2010

Značka MINI obnovuje štyri roky po uvedení druhej generácie celý svoj modelový rad. Zmeny dizajnu sú minimálne, čo platí o všetkých základných modeloch: Mini, Clubman i Cabrio. Zmeny podčiarkujú prémiový charakter značky a jej vedúce postavenie v segmente. Ponuka typických možnosti individualizácie je teraz ešte atraktívnejšia a bohatšia.

MINI 2011

Najväčšie zmeny sú na spodnej časti nárazníka. Upútajú novo tvarované a nižšie položené vstupy pre vzduch a svetlá do hmly. V zadnej časti sú nové koncové a cúvacie svetlá. Modernizované Mini ponúka aj nový dizajn kolies a nové farby lakov. Povšimnutia hodné sú najmä modernizované vznetové motory, ktoré sú úspornejšie. Tak štvorvalcový 1,6litrový motor pre Mini One D i Cooper D (90 k/4000 ot a 215 Nm pri 1750 – 2500 ot) vystačí s priemernou spotrebou 3,8 litra nafty na stovku kilometrov, 100 kilometrovú rýchlosť dosiahnu oba modely za 11,4 sekundy a najvyššiu rýchlosť 184 km/h.

Novinkou je, že tento motor sa bude montovať aj do modelov Clubman a Cabrio. Dlhší a priestrannejší Clubman akceleruje s týmto motorom za 11,8 sekundy, najvyššiu rýchlosť má182 km/h a spotrebuje 3,9 km/h. Cooper D má pri rovnakom zdvihovom objeme výkon 112 koní, najvyšší krútiaci moment 270 Nm pri 1750-2250 otáčkach, stovku zvládne za 9,7 sekundy a vyvinie najvyššiu rýchlosť 197 km/h. Cooper D Clubman akceleruje na stovku za 10,2 sekundy, najvyššiu rýchlosť má 197 km/h a spotrebu 4,0 l/100 km. Cabriolet Convertible je na 100kilometrovej méte za 10,3 sekundy, vyvinie 194 km/h a spotrebuje priemerne 4litre nafty.

Úspornejšie turbomotory majú naďalej priame vstrekovanie common-rail a variabilnú geometriu lopatiek. Vďačia za to modernizačným zmenám - funkcii Auto Start/Stop, regenerácii brzdnej energie, elektromechanickému posilňovaču riadenia, signalizácii okamihu preradenia (6stupňová manuálna prevodovka) a ďalším úpravám. Mini One D I Mini Cooper D sú vybavené filtrom pevných častíc a oxidačným katalyzátorom. Pre nové turbodiesely platí to, čo pre všetky modely Mini: spĺňajú emisnú normu EU5 a v kombinovanom režime dosahuje hodnotu emisií CO2 99 g/km.

Aj 1,6litrové benzínové štvorvalce disponujú množstvom technických prvkov, ktorých vývoj je výsledkom špičkovej motorárskej kompetencie BMW Group. Výkonové rozpätie novej palety benzínových motorov uvedenej na jar 2010 siaha od 75 koní alebo 98 koní pod kapotami Mini One, až po 184 koní pre Mini Cooper S. Všetky sú vybavené plne variabilným manažmentom ventilov, ktorý vychádza zo systému VALVETRONIC, používaného v motoroch BMW. Táto technológia optimalizuje reakcie motora a zároveň podstatne znižuje spotrebu paliva aj emisie.

Cooper S, Cooper S Clubman a Cooper S Cabrio k tomu pridávajú aj priame vstrekovanie benzínu a prepĺňanie turbodúchadlom typu twin-scroll, vďaka čomu je tento motor najefektívnejším vo svojej objemovej triede. Model Mini Cooper S vďaka nemu zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,0 sekundy, pritom však disponuje kombinovanou spotrebou iba 5,8 litra na 100 km a emisie CO2 drží na hodnote len 136 g/km.

Mini One Minimalist, dostupné v dvoch variantoch, má najnižšiu spotrebu paliva a emisie zo všetkých benzínových motorov. K dispozícii je s výkonom 75 koní alebo 98 koní, pričom obe verzie disponujú kombinovanou spotrebou 5,1 l/100 km a emisiami CO2 119 g/km.

Nové Mini pre modelový rok 2011 bude mať celosvetovú premiéru 18. septembra tohto roku a krátko na to by malo byť uvedené aj do predaja.

MINI 2011 MINI 2011 MINI 2011 MINI 2011
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.