Mini 5 Door: nový päťdverový malý Brit

Štvrtok, 26 jún 2014

Len niekoľko mesiacov po uvedení tretej generácie novodobého kultového trojdverového Mini pridáva teraz britský výrobca prémiovej značky ďalšiu karosársku verziu. Po základnom trojdverovom modeli to bude verzia s piatimi dverami a väčším vnútorným priestorom. Táto podobne ako základný model pokračuje v tradícii doterajšieho dizajnu, ale s paletou nových benzínových i naftových motorov.

1 Mini 5 Door
Päťdverová verzia nového Mini 5 Door a je úplnou novinkou v ponuke britskej značky

Uvedením päťdverového variantu karosérie nového Mini má tak britská prémiová značka po prvýkrát zastúpenie aj v segmente malý áut. V porovnaní s novým trojdverovým má 5dverový variant rázvor väčší o 72 milimetrov (2567 mm) a tým pre troch pasažierov vzadu viac miesta nad hlavou, ale aj pre nohy. Batožinový priestor má objem 278 litrov, čo je o 67 litrov väčší ako pri trojdverovom modeli. Po sklopení zadných operadiel sa objem zvýši na 941 litrov. Sklápateľné operadlo zadných sedadiel je delené v pomere 60:40 a nechýba variabilné dno batožinového priestoru.

Päťdverová verzia nového Mini má jednoduché pomenovanie 5 Door a je úplnou novinkou v ponuke značky. Oproti trojdverovému je podstatnou zmenou najmä pár zadných bočných dverí. Päť door je o 161 mm dlhšie, má 3982 mm (Cooper S a Cooper SD majú 4005 milimetrov), má zhodnú šírku 1727 mm a o 11 milimetrov viac na výšku – 1425 mm.

Charakteristické dizajnérske znaky Mini, ako šesťuholníková mriežka chladiča, svetlomety a zadné svetlá so širokou chrómovou obrubou, prvok smeroviek a čierne orámovanie karosérie naďalej zostali aj pre Mini 5 Door. Nový britský hatchback má vo výraznejších predných svetlometoch techniku LED, čím doteraz žiadne iné malé auto nedisponuje.

2 Mini 5 Door
Mini 5 Door je druhou verziou nového trojdverového Mini tretej novodobej generácie

Nové päťdverové Mini bude mať spočiatku štyri motory: dva benzínové a dva dieselové novej generácie s technológiou Mini Power Turbo. Základný Mini Cooper má trojvalcový benzínový motor s výkonom 136 koní, Mini Cooper S bude mať s benzínovým štvorvalcom 192 koní, Mini Cooper D s trojvalcovým turbodieselom bude disponovať výkonom 116 koní a Mini Cooper SD po prvýkrát s novým štvorvalcovým turbodieselovým motorom výkon 170 koní.

Prevodovky budú tri: 6stupňová manuálna ako sériová výbava, automatická 6stupňová Steptronic, prípadne na želanie Steptronic Sport. Mini 5 Door má v sebe aj obsiahlu technológiu Minimalism vrátane funkcie Auto Start-Stop a doplnkový režim Green.

Pocit z jazdy umocní špecifické vyladenie podvozku s prednou nápravou McPherson a viacprvkovým zavesením kolies zadnej nápravy. Nechýba elektromechanický posilňovač riadenia so sériovou funkciou Servotronic. Dynamická kontrola stability (DSC) sa sériovo dodáva s dynamickou trakčnou kontrolou (DTC) a k dispozícii je aj elektronicky riadený diferenciál (Electronic Differential Lock Control).

3 Mini 5 Door
Nové Mini 5 Door je dlhšie oproti trojdverovému hatchbacku, má väčší rázvor, väčší vnútorný aj batožinový priestor. Mini 5 Door má prísť do predaja na jeseň tohto roku.

Sériovo je nové Mini 5 Door vybavené kolesami z ľahkých zliatin vo veľkosti 15 palcov pre Cooper a Cooper D, prípadne 16palcovými pre Cooper S a Cooper SD. Na prianie môžu byť kolesá z ľahkých zliatin až do veľkosti 18 palcov.

Bohatú sériovú výbavu bude možné rozšíriť napríklad o head-up displej, parkovací asistent či parkovaciu kameru, adaptívny tempomat, systém varovania pred zrážkou a tiež systém rozpoznávania dopravných značiek.

Nové Mini 5 Door má prísť do predaja na jeseň tohto roku. Ceny sa dozvieme zrejme krátko pred začiatkom predaja. Vo Veľkej Británii ceny začínajú od 15.900 libier.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."