Mini Clucvan Concept: imidž i praktická dodávka

Pondelok, 20 február 2012

Zaujímavú, ale tak trochu aj očakávanú novinku predstaví na autosalóne v Ženeve značka MINI. Čo si vrabce čvirikajú, to ešte nemusí byť pravda, ale keď sa o tom šepká v odborných kruhoch, je to takmer hotová vec. Podobne ako dodávka od MINI, aj keď zatiaľ iba ako koncept.

Mini Clubvan Concept
Novinka od MINI, malá dodávka, hoci aj pre cukrára na prevoz zákuskov, je už na svete

Keďže s novinkou prichádza značka Mini, určite nejde o verziu kombi, ktorú by si kupovali chalupári alebo turisticky orientovaní motoristi. Aj keď sa v tlačovej správe neuvádzajú bližšie podrobnosti, určite dvojmiestne päťdverové malé kombi nie je určené majstrom remeselníkom a ťažko uveriť, že si ho kúpi majiteľ novinového stánku na dovoz časopisov a cigariet. Ale keďže ide o malé imidžové kombi, prečo by nepadol do oka napríklad zlatníkovi, prípadne majiteľovi módneho salóna?

Tých, čo nové Mini osloví, určite nebudú len zlatníci a módni návrhári. Bude ich určite viac, pretože štýlových kombi veľkosti Mini sa na trhu veľa neponúka. O jeho poslaní budeme vedieť viac až po predstavení nového Mini v Ženeve. Zatiaľ vieme o ňom len veľmi málo, vlastne iba to, čo sa dá vyčítať z obrázkov.

Koncept Clubvan vznikol na báze modelu Clubman a svoju svetové premiéru absolvuje o necelé dva týždne v Ženeva. Kombináciou zábavnej jazdy, ktorá Mini určite nechýba, spolu so zvýšenou prepravnou kapacitou, má ambície získať popularitu aj v cieľových skupinách, ktoré značku vo svojom hľadáčiku doteraz nemali.

Nový Clubvan má korene v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy sa začalo hovoriť o zrode takéhoto vozidla. Výsledkom úvah bol Morris Mini Van s delenými zadnými dverami. S rázvorom predĺženým o 10 cm bol dokonale vybavený na pracovné využitie. Bol základ pre plne presklený Mini Morris Traveller, ktorý bol jedným z predchodcov dnešného Mini Clubman. A tak sa história po viac než 50 rokoch opakuje.

Zníženie počtu sedadiel na dve zväčšuje prepravnú kapacitu a poskytuje maximálny vnútorný priestor na minimálnom pôdoryse. Nákladový priestor siaha od delených zadných dverí až k deliacej priečke za sedadlami. Úplne rovná podlaha umožňuje maximálne využiť hĺbku interiéru a dosiahnuť väčší vnútorný objem.

Zvláštnosťou Clubvanu je asymetrické päťdverové usporiadanie. Okrem páru predných bočných dverí pre vodiča a spolujazdca a páru delených zadných dverí sú tu ešte ďalšie bočné dvere Clubdoor na strane spolujazdca. Clubdoor v tomto prípade znamená uľahčenie manipulácie s nákladom alebo možnosť nakladať menšie predmety zboku. Zvláštnosťou sú aj bočné zadné okná z polykarbonátu.

Technické informácie o novom modeli Mini Clubvan Concept prezradí britský výrobca patriaci do BMW Group až na autosalóne v Ženeve.

Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept Mini Clubvan Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."