Mini Concept Aceman: Prvý elektrický crossover značky

Pondelok, 29 august 2022

Koncept Aceman predznačuje prvý prémiový elektrický crossover značky. Ide o úplne nový automobil, ktorý má stáť medzi aktuálnymi modelmi Mini Cooper a Mini Coutryman.

1-mini-aceman

Aceman predstavuje štúdiu, ktorá je ukážkou nového konceptu vozidla v segmente malých prémiových vozidiel s plne elektrickým pohonom, bez ozdôb z chrómu a bez kože, zato však s využitím nového dizajnového jazyku a pokročilej digitalizácie.

Nový dizajnový štýl, s ktorým prichádza koncept Mini Aceman, pomenovali Charizmatická jednoduchosť. Spájajú ho prvky modelov Cooper a Countryman, ku ktorým sa pridávajú nové prvky. Napríklad prechod medzi sklenenými plochami, ktorý je maximálne aerodynamický, novým prvkom je osemuholníkový rámček na maske chladiča a zakrytý stred masky. Tiež chýbajúce chrómové prvky karosérie.

Podstatnejšou zmenou či novinkou sú vyššie umiestnené matrixové svetlomety. Tiež svetlá pre denné svietenie, ktorý akoby boli zapustené do obvodu denných svetlometov. Novinkou sú aj zapustené vonkajšie kľučky dverí. V zadnej časti konceptu Aceman nájdeme hladké plochy a horizontálne matrixové LED svetlá. Blatníky schovávajú 20palcové kolesá z ľahkých zliatin.

Poznáme aj základné rozmery konceptu. Mini Acemat na dĺžku má 4,05 metra, široký je 1,99 metra a vysoký 1,59 metra. Nepoznáme rázvor, ale Mini s krátkymi prevismi garantuje priestranný interiér. Concept Aceman má štvoro dverí, veľké veko batožinového priestoru a v interiéri sedadlá pre piatich cestujúcich.

Interiéru Mini Concept Aceman dominuje aj zredukovaný dizajn s jasnými kontúrami a starostlivo vyhotovenými detailmi. Spája inovatívnu technológiu s novo interpretovanými, no typickými dizajnovými prvkami automobilky Mini.

Kokpit štúdie je zredukovaný na to najnutnejšie, tak, ako to mal na mysli dizajnér klasického Mini v roku 1959 Alec Issigonis. Navrhol vtedy interiér, ktorý na to, aby ste zažili bezkonkurenčnú zábavu z jazdy, potreboval okrem sedadiel, volantu a radiacej páky len centrálny okrúhly prístroj a lištu s prepínačmi.

Nová modelová generácia Mini ako crossover je všestranný a príťažlivo robustný model. "Štúdia Mini Concept Aceman poskytuje prvý pohľad na úplne nové vozidlo, ktoré v budúcnosti v novej modelovej rodine premostí priestor medzi Mini Cooper a Mini Countryman", vraví Stefanie Wurst, riaditeľka značky Mini. Štúdia zároveň ukazuje, ako sa automobilka Mini mení na čisto elektrickú budúcnosť.

Dizajnový jazyk prvýkrát predstavený na štúdii Mini Concept Aceman predstavuje pohľad do novej éry dizajnu Mini. Princíp Charismatic Simplicity (Charizmatická jednoduchosť) ukazuje to podstatné, čo dáva typickým dizajnovým prvkom Mini ešte väčší význam.

1-mini-aceman 2-mini-aceman 3-mini-aceman
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.