Mini Cooper SE: Prvé čisto elektrické

Pondelok, 10 február 2020

Prvé čisto elektrické Mini Cooper SE sme predstavili ešte v lete minulého roku, presnejšie 13. júla. Vtedy sme o ňom napísali, že tento model britskej prémiovej značky dostáva reálne kontúry. Kedy si záujemcovia budú môcť nový elektrický Mini kúpiť?

mini-electric

Ubehlo pár mesiacov a nový Mini Cooper SE s čisto elektrickým pohonom je na dosah. V súčasnosti podstupuje posledné testovacie jazdy, po ktorých sa dostane k prvým zákazníkom. Kedy to bude, to prezradíme na konci tohto článku.

O malom prémiovom britskom Mini sa hovorí, že svojím výrazným dizajnom a prémiovou kvalitou spája trvalo udržateľnú mobilitu so zábavou z jazdy. Potvrdzujú to aj nedávne testovacie jazdy z okolia nemeckého Mníchova.

V elektrickom modeli Cooper SE sa do Álp bez vypúšťania lokálnych emisií sa vydali testovací jazdci, resp. posádky do zimného regiónu Sölden v Rakúsku. Tam i späť bez prestávky na nabíjanie.

Jednodňový výlet za snehom poskytol príležitosť odskúšať si možnosti elektromobility mimo mestského prostredia a otestovať schopnosti modelu Cooper SE, pre ktorý výrobca udáva kombinovanú spotreba paliva 0,0 l/100 km, kombinovanú spotrebu elektrickej energie 16,8 — 14,8 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 0 g/km.

Podľa výsledkov testovania Mini Cooper SE dôjde do vzdialenosti 235 až 270 kilometrov. Tieto hodnoty sa dajú dosiahnuť vtedy, ak sa naplno nevyužíva celý potenciál výkonu 135 kW (184 k).

Nabíjacia kapacita batérií je 11 kW. S dodávanou nástennou nabíjačkou Mini Elrctric Wallbox stačí na plné nabitie vysokonapäťovej batérie tri a pol hodiny. Nabíjanie rýchlonabíjačkou s jednosmerným prúdom s výkonom do 50 kW trvá menej ako 90 minút.

Na elektrické Mini Cooper SE sa upieralo v údolí Ötztal mnoho párov očí. Pýtali sa na začiatok predaja, na zrýchlenie a mali mnoho ďalších otázok. Niet divu, veď záujem o elektrické Mini prejavilo registráciou už 100 000 ľudí z celého sveta.

Prví si elektrický Cooper SE si prví majitelia budú môcť zagarážovať vo svojej garáži už v marci tohto roku. A tak na lyžovačku z Mníchova do Söldenu budú môcť vyraziť na plný "plyn" a prvú stovku ich Mini prekoná za 7,3 sekundy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.