Mini Cooper SE: Prvý elektrický

Sobota, 13 júl 2019

Mini s čisto elektrickým pohonom dostáva reálne kontúry. Na obzore je totiž sériový model Mini Cooper SE. Automobilka o ňom hovorí, že spája trvalo udržateľnú mobilitu so zábavou z jazdy, výrazným dizajnom a s prémiovou kvalitou.

1 Mini Cooper SE
Prvý čisto elektrický Mini Cooper SE sa začne vyrábať na jeseň tohto roku

Nový elektrický Mini Cooper SE bude prvým čisto elektrickým prémiovým malým vozidlom. Automobilka zverejnila jeho vybrané technické údaje. Podľa nich to vyzerá, že sú zhodné s BMW i3s.

Nový Cooper SE dostane elektrický motor s výkonom 135 kW/184k a s krútiacim momentom 270 Nm. So špecifickou lítiovo-iónovou batériou umožní elektrickému Mini dojazd 235 až 270 km. Batéria pritom nebude obmedzovať objemu batožinového priestoru.

Batéria sa bude dať nabíjať z domácej zásuvky, nástennej nabíjačky alebo z verejnej nabíjacej stanice, alebo aj rýchlym nabíjaním s výkonom až do 50 kW.

Informácie o akcelerácii z nuly na 60 km/h uvádzajú 3,9 sekundy a z nuly na sto 7,3 sekundy. Maximálnu rýchlosť výrobca neuvádza, mohlo by to však byť blízko hodnoty ako má klasický Cooper S.

Vzhľadom na nízko umiestnenie batérie sa zníži ťažisko auta, čo zlepší jazdné vlastnosti, prinesie výnimočnú obratnosť i spontánny nárast výkonu. Nové elektrické Mini bude s pohonom predných kolies.

Dizajn zostáva prakticky nezmenený, ide teda o 3-dverové charakteristické Mini s novo pridanými špecifickými dizajnovými prvkami. Interiér dostane nové špeciálne zobrazovania a ovládacie prvky.

Rekuperácia sa bude dať nastavovať do dvoch úrovní pre individuálny pocit na pedále.

Štandardná výbava má LED svetlomety, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, kúrenie s tepelným čerpadlom, elektrickú parkovaciu brzdu, navigáciu Connected a chýbať nebude ani nezávislé vykurovanie.

Začiatok výroby je naplánovaný na tohtoročný november, prvé autá k zákazníkom dorazia potom začiatkom budúceho roku.

1 Mini Cooper SE 2 Mini Cooper SE 3 Mini Cooper SE 4 Mini Cooper SE 5 Mini Cooper SE 6 Mini Cooper SE 7 Mini Cooper SE 8 Mini Cooper SE 9 Mini Cooper SE
Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.