Mini Cooper SE: Prvý elektrický

Sobota, 13 júl 2019

Mini s čisto elektrickým pohonom dostáva reálne kontúry. Na obzore je totiž sériový model Mini Cooper SE. Automobilka o ňom hovorí, že spája trvalo udržateľnú mobilitu so zábavou z jazdy, výrazným dizajnom a s prémiovou kvalitou.

1 Mini Cooper SE
Prvý čisto elektrický Mini Cooper SE sa začne vyrábať na jeseň tohto roku

Nový elektrický Mini Cooper SE bude prvým čisto elektrickým prémiovým malým vozidlom. Automobilka zverejnila jeho vybrané technické údaje. Podľa nich to vyzerá, že sú zhodné s BMW i3s.

Nový Cooper SE dostane elektrický motor s výkonom 135 kW/184k a s krútiacim momentom 270 Nm. So špecifickou lítiovo-iónovou batériou umožní elektrickému Mini dojazd 235 až 270 km. Batéria pritom nebude obmedzovať objemu batožinového priestoru.

Batéria sa bude dať nabíjať z domácej zásuvky, nástennej nabíjačky alebo z verejnej nabíjacej stanice, alebo aj rýchlym nabíjaním s výkonom až do 50 kW.

Informácie o akcelerácii z nuly na 60 km/h uvádzajú 3,9 sekundy a z nuly na sto 7,3 sekundy. Maximálnu rýchlosť výrobca neuvádza, mohlo by to však byť blízko hodnoty ako má klasický Cooper S.

Vzhľadom na nízko umiestnenie batérie sa zníži ťažisko auta, čo zlepší jazdné vlastnosti, prinesie výnimočnú obratnosť i spontánny nárast výkonu. Nové elektrické Mini bude s pohonom predných kolies.

Dizajn zostáva prakticky nezmenený, ide teda o 3-dverové charakteristické Mini s novo pridanými špecifickými dizajnovými prvkami. Interiér dostane nové špeciálne zobrazovania a ovládacie prvky.

Rekuperácia sa bude dať nastavovať do dvoch úrovní pre individuálny pocit na pedále.

Štandardná výbava má LED svetlomety, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, kúrenie s tepelným čerpadlom, elektrickú parkovaciu brzdu, navigáciu Connected a chýbať nebude ani nezávislé vykurovanie.

Začiatok výroby je naplánovaný na tohtoročný november, prvé autá k zákazníkom dorazia potom začiatkom budúceho roku.

1 Mini Cooper SE 2 Mini Cooper SE 3 Mini Cooper SE 4 Mini Cooper SE 5 Mini Cooper SE 6 Mini Cooper SE 7 Mini Cooper SE 8 Mini Cooper SE 9 Mini Cooper SE
Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.