Mini Countryman II aj ako plug-in hybrid

Piatok, 24 február 2017

Britské Mini fungujúce v réžii BMW predstavilo v závere minulého roka novú generáciu crossovera Countryman ako priameho nástupcu súčasného modelu i ako hybrid, čo je v tomto modelovom rade Mini úplná novinka. Premiéru nový Countryman mal na autosalóne v Los Angeles.

1 Mini Countryman

Mini ako Countryman už dávno nie je mini - v ponímaní veľkosti. Prvá generácia Countrymana vyrábaná od roku 2010 a potom v roku 2014 modernizovaný model presiahli na dĺžku štyri metre. Nový meria 4,31 metra a má rázvor 2,67 metra. K tomu šírka 1,82 metra a výška 1,56 metra a máme poriadne kusisko auta. Nové Mini Countryman je tak teraz najväčším a najpraktickejším modelom v takmer šesťdesiatročnej histórii značky.

Dizajn, hlavne silueta Countrymana sa nezmenila, takže tvary nového Mini sú s predchodcom takmer identické. Výrazné zmeny a vylepšenia nový model prináša v oblasti vnútorného priestoru, funkčnosti, ale aj v oblasti športového a prémiového charakteru. Nový Countryman naďalej vyniká silne expresívnym dizajnom v efektívne tvarovanej karosérii a dynamickými jazdnými vlastnosťami.

Mimoriadny pôžitok z jazdy aj mimo spevnených ciest ponúkne najnovšia verzia systému pohonu všetkých kolies All4. Nový Countryman sa navyše stáva prvým modelom značky, ktorý bude v ponuke aj vo verzii plug-in hybrid s nabíjaním akumulátorov zo zásuvky. Táto verzia dostala označenie Mini Cooper S E Countryman All4 a na čisto elektrickú energiu prejde 40 kilometrov.

Od samého uvedenia na trh má nové Mini Countryman dva benzínové a dva naftové motory najnovšej generácie, všetky s technológiou Mini TwinPower Turbo. Benzínový 3-valec 1499 cm³ (136 k, 220 Nm), benzínový 4valec 1998 cm³ (192 k, 280 Nm) a dva naftový 4valce: 1995 cm³ (150 k 330 Nm) a 1995 cm³ (190 k, 400 Nm).

Plug-in hybridné Mini Cooper S E Countryman All4 bude poháňať benzínový 3valec 1499 cm³ (136 k) a synchrónny elektromotor 65 kW (88 k) s celkovým výkonom 224 koní (165 kW) a systémovým krútiacim momentom 385 Nm.

Mini Countryman novej generácie je na Slovensku v predaji od 6. februára tohto roku.

1 Mini Countryman 2 Mini Countryman 3 Mini Countryman 4 Mini Countryman 5 Mini Countryman 6 Mini Countryman
Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.