Mini Countryman: Premiéra faceliftu

Štvrtok, 17 apríl 2014

Po štyroch rokoch od uvedenia Mini Countrymanu prichádza prvé štvordverové Mini s prvou modernizáciou. Výstavnú premiéru bude mať už zajtra na začínajúcom autosalóne v New Yorku. Prvý facelift posiela tento spočiatku kontroverzný, neskôr veľmi žiadaný model za novými úspešnými predajmi. Veď za prvé štyri roky si Mini Countryman zaparkovalo vo svojej garáži vyše 350 tisíc nových majiteľov, pričom iba v roku 2013 si ho kúpilo až 66 500 zákazníkov.

1 Mini Countryman
Nový Mini Countryman bude mať svetovú premiéru na autosalóne v New Yorku

Americký trh bol jedným z kľúčových faktorov úspechu značky Mini, aj preto sa svetová premiéra nového vydania najväčšieho modelu Mini symbolicky uskutoční v najväčšom meste Ameriky.

Mini po modernizácii neprináša nejaké zásadné zmeny. Najväčšie sú na prednej partii auta, kde nájdeme zmenenú masku chladiča, inak tvarované svetlomety, svetlá do hmly s LED diódami, ktoré slúžia aj na denné svietenie. Viac možností má zákazník aj pri individualizácii interiéru, ktorý teraz má pôsobiť viac prémiovejšie má byť zároveň aj lepšie izolovaný voči hluku.

2 Mini Countryman
Interiér má väčšie možnosti individualizácie a pôsobiť viac prémiovejšie ako súčasný

Nové Mini ponúka veľké zadné dvere, päť miest na sedenie a systém pohonu všetkých štyroch kolies ALL4 v rámci voliteľnej výbavy. Má mať tiež nové ľahšie kolesá z ľahkých zliatin, súčasné pohonné jednotky zasa nižšiu spotrebu. Do ponuky pridáva Mini aj nové farby – zelenú Jungle Green, sivú Midnight Grey a modrú Starlight Blue.

Verzia Cooper S Countryman má zvýšený výkon motora o 7 koní na 190 koní (140 kW) a mierne modifikovaná je aj aerodynamika. S tým súvisí pri niektorých modeloch zlepšené hodnoty akcelerácie a maximálnej rýchlosti. Všetky modely majú teraz nižšiu spotrebu paliva, vypúšťajú do vzduchu menej emisií a spĺňajú emisnú normu Euro6.

Pohon všetkých štyroch kolies ALL4 s elektromagnetickou medzinápravovou spojkou je naďalej k dispozícii pre modely Mini Cooper S, Cooper, Cooper SD a Cooper D Countryman ako doplnková výbava. Špičkové MINI John Cooper Works Countryman (výkon 218 koní) má už pohon štyroch kolies v štandardnej výbave.

3 Mini Countryman
Nový Mini Countryman sa na európskom trhu začne predávať v júli tohto roku

Základnou benzínovou ponukou zostáva atmosféricky plnený štvorvalec s objemom 1,6 litra s výkonom 98 koní, s naftová základná verzia Countrymanu One D má pri rovnakom objeme 90 koní. Štandardom v ponuke prevodoviek je šesťstupňová manuálna, automatická s rovnakým počtom prevodov je za príplatok.

Nový Mini Countryman vo všetkých verziách by na európsky trh mal doraziť v júli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.