Mini Countryman: Premiéra faceliftu

Štvrtok, 17 apríl 2014

Po štyroch rokoch od uvedenia Mini Countrymanu prichádza prvé štvordverové Mini s prvou modernizáciou. Výstavnú premiéru bude mať už zajtra na začínajúcom autosalóne v New Yorku. Prvý facelift posiela tento spočiatku kontroverzný, neskôr veľmi žiadaný model za novými úspešnými predajmi. Veď za prvé štyri roky si Mini Countryman zaparkovalo vo svojej garáži vyše 350 tisíc nových majiteľov, pričom iba v roku 2013 si ho kúpilo až 66 500 zákazníkov.

1 Mini Countryman
Nový Mini Countryman bude mať svetovú premiéru na autosalóne v New Yorku

Americký trh bol jedným z kľúčových faktorov úspechu značky Mini, aj preto sa svetová premiéra nového vydania najväčšieho modelu Mini symbolicky uskutoční v najväčšom meste Ameriky.

Mini po modernizácii neprináša nejaké zásadné zmeny. Najväčšie sú na prednej partii auta, kde nájdeme zmenenú masku chladiča, inak tvarované svetlomety, svetlá do hmly s LED diódami, ktoré slúžia aj na denné svietenie. Viac možností má zákazník aj pri individualizácii interiéru, ktorý teraz má pôsobiť viac prémiovejšie má byť zároveň aj lepšie izolovaný voči hluku.

2 Mini Countryman
Interiér má väčšie možnosti individualizácie a pôsobiť viac prémiovejšie ako súčasný

Nové Mini ponúka veľké zadné dvere, päť miest na sedenie a systém pohonu všetkých štyroch kolies ALL4 v rámci voliteľnej výbavy. Má mať tiež nové ľahšie kolesá z ľahkých zliatin, súčasné pohonné jednotky zasa nižšiu spotrebu. Do ponuky pridáva Mini aj nové farby – zelenú Jungle Green, sivú Midnight Grey a modrú Starlight Blue.

Verzia Cooper S Countryman má zvýšený výkon motora o 7 koní na 190 koní (140 kW) a mierne modifikovaná je aj aerodynamika. S tým súvisí pri niektorých modeloch zlepšené hodnoty akcelerácie a maximálnej rýchlosti. Všetky modely majú teraz nižšiu spotrebu paliva, vypúšťajú do vzduchu menej emisií a spĺňajú emisnú normu Euro6.

Pohon všetkých štyroch kolies ALL4 s elektromagnetickou medzinápravovou spojkou je naďalej k dispozícii pre modely Mini Cooper S, Cooper, Cooper SD a Cooper D Countryman ako doplnková výbava. Špičkové MINI John Cooper Works Countryman (výkon 218 koní) má už pohon štyroch kolies v štandardnej výbave.

3 Mini Countryman
Nový Mini Countryman sa na európskom trhu začne predávať v júli tohto roku

Základnou benzínovou ponukou zostáva atmosféricky plnený štvorvalec s objemom 1,6 litra s výkonom 98 koní, s naftová základná verzia Countrymanu One D má pri rovnakom objeme 90 koní. Štandardom v ponuke prevodoviek je šesťstupňová manuálna, automatická s rovnakým počtom prevodov je za príplatok.

Nový Mini Countryman vo všetkých verziách by na európsky trh mal doraziť v júli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.