Mini Countryman: Premiéra faceliftu

Štvrtok, 17 apríl 2014

Po štyroch rokoch od uvedenia Mini Countrymanu prichádza prvé štvordverové Mini s prvou modernizáciou. Výstavnú premiéru bude mať už zajtra na začínajúcom autosalóne v New Yorku. Prvý facelift posiela tento spočiatku kontroverzný, neskôr veľmi žiadaný model za novými úspešnými predajmi. Veď za prvé štyri roky si Mini Countryman zaparkovalo vo svojej garáži vyše 350 tisíc nových majiteľov, pričom iba v roku 2013 si ho kúpilo až 66 500 zákazníkov.

1 Mini Countryman
Nový Mini Countryman bude mať svetovú premiéru na autosalóne v New Yorku

Americký trh bol jedným z kľúčových faktorov úspechu značky Mini, aj preto sa svetová premiéra nového vydania najväčšieho modelu Mini symbolicky uskutoční v najväčšom meste Ameriky.

Mini po modernizácii neprináša nejaké zásadné zmeny. Najväčšie sú na prednej partii auta, kde nájdeme zmenenú masku chladiča, inak tvarované svetlomety, svetlá do hmly s LED diódami, ktoré slúžia aj na denné svietenie. Viac možností má zákazník aj pri individualizácii interiéru, ktorý teraz má pôsobiť viac prémiovejšie má byť zároveň aj lepšie izolovaný voči hluku.

2 Mini Countryman
Interiér má väčšie možnosti individualizácie a pôsobiť viac prémiovejšie ako súčasný

Nové Mini ponúka veľké zadné dvere, päť miest na sedenie a systém pohonu všetkých štyroch kolies ALL4 v rámci voliteľnej výbavy. Má mať tiež nové ľahšie kolesá z ľahkých zliatin, súčasné pohonné jednotky zasa nižšiu spotrebu. Do ponuky pridáva Mini aj nové farby – zelenú Jungle Green, sivú Midnight Grey a modrú Starlight Blue.

Verzia Cooper S Countryman má zvýšený výkon motora o 7 koní na 190 koní (140 kW) a mierne modifikovaná je aj aerodynamika. S tým súvisí pri niektorých modeloch zlepšené hodnoty akcelerácie a maximálnej rýchlosti. Všetky modely majú teraz nižšiu spotrebu paliva, vypúšťajú do vzduchu menej emisií a spĺňajú emisnú normu Euro6.

Pohon všetkých štyroch kolies ALL4 s elektromagnetickou medzinápravovou spojkou je naďalej k dispozícii pre modely Mini Cooper S, Cooper, Cooper SD a Cooper D Countryman ako doplnková výbava. Špičkové MINI John Cooper Works Countryman (výkon 218 koní) má už pohon štyroch kolies v štandardnej výbave.

3 Mini Countryman
Nový Mini Countryman sa na európskom trhu začne predávať v júli tohto roku

Základnou benzínovou ponukou zostáva atmosféricky plnený štvorvalec s objemom 1,6 litra s výkonom 98 koní, s naftová základná verzia Countrymanu One D má pri rovnakom objeme 90 koní. Štandardom v ponuke prevodoviek je šesťstupňová manuálna, automatická s rovnakým počtom prevodov je za príplatok.

Nový Mini Countryman vo všetkých verziách by na európsky trh mal doraziť v júli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.