Mini Countryman: štvrtý do rodiny

Nedeľa, 31 január 2010

Ak sa vám vidí každé Mini malé, tak onedlho bude šanca dostať sa k najväčšiemu doteraz vyrábanému, pretože v týchto dňoch pridáva Mini do rodiny štvrtý model s menom Countryman. Už názov nového modelu naznačuje, že ide o novú kategóriu, ktorá by sa nemala báť ani ľahšieho terénu. Najväčšie mini sa bude vyrábať s pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies, s 5dverovou karosériou pre štyroch lebo piatich cestujúcich.

Mini Countryman
Najväčší Mini, ktorý sa bude vyrábať aj s pohonom 4x4, sa možno predstaví už v Ženeve

Countryman je prvý model v ponuke Mini s dvoma pármi bočných dverí a doširoka sa otvárajúcimi piatymi dverami batožinového priestoru. Oproti doterajším modelom ponúka viac vnútorného priestoru, všestrannejšie využitie, mierne zvýšenú pozíciu sedenia a optimalizovaný komfort jazdy. Zároveň by Countryman mal poskytovať pocit jazdy charakteristický pre značku Mini. Doplnkový pohon všetkých kolies Mini All4 pridáva nové možnosti pre jazdu mimo spevnených ciest a zachováva si prémiovú kvalitu, jazdné vlastnosti a úspornosť doterajších modelov.

Countryman prináša typický dizajn značky v kombinácii väčších rozmerov karosérie, väčšej svetlej výšky a dvoch párov bočných dverí. Krátke previsy, vysoká línia okna, sebavedomý postoj na kolesách a grafika okien vytvárajú typické proporcie Mini. Zároveň reinterpretuje novým štýlom charakteristické prvky ako sú strešná línia, šesťuholníková maska chladiča, veľké predné svetlá integrované v kapote motora, lemovanie bočných smeroviek, robustné lemy blatníkov a zvislé zadné svetlá.

Päťdverový Countryman je štandardne vybavený štyrmi sedadlami, pričom zadný rad môže mať alternatívne aj trojmiestne celistvé sedadlo. Interiér by mal poskytovať vysoký komfort aj na dlhé cesty, dostatok priestoru pre nohy, hlavy, aj ramená cestujúcich. Zadné sedadlá sú pozdĺžne posúvateľné, delené v pomere 60:40. Po sklopení zadných operadiel je možné základný batožinový priestor s objemom 350 litrov zväčšiť na 1170 litrov.

V ponuke pre nový model budú tri benzínové a dva naftové motory. Každý z nich bude spĺňať emisnú normu Euro 5. Výkonové rozpätie siaha od 90 koní pre model Mini One D až do 184 pre Cooper S. Benzínový 1,6-litrový štvorvalec špičkovej verzie je vybavený okrem turbodúchadla typu twin-scroll a priameho vstrekovania paliva teraz aj systémom plne variabilného manažmentu ventilov, čo mu v súčte dáva najlepší pomer výkonu a spotreby paliva vo svojej triede.

Mini Countryman
Nové Mini má väčšie rozmery karosérie, väčšiu svetlú výšku a dva páry bočných dverí.

V rámci koncepcie Minimalism zameranej na zvyšovanie efektivity prevádzky bude každý model štandardne vybavený kombináciou prvkov, ktoré znižujú spotrebu a emisie, napríklad Brake Energy Regeneration, Auto Start Stop, indikátor preradenia alebo inteligentný manažment pomocných agregátov motora. Okrem štandardnej manuálnej šesťstupňovej prevodovky pre všetky motorizácie bude pre benzínové verzie k dispozícii aj doplnková automatická šesťstupňová prevodovka s možnosťou manuálneho radenia Steptronic.

Pre modely s pohonom všetkých kolies Mini All4 rozdelenie pohonu medzi prednú a zadnú nápravu zabezpečí elektrohydraulický medzinápravový diferenciál. Za normálnych okolností môže byť na zadnú nápravu presmerovaných 50 percent pohonu, v extrémnej situácii dokonca až 100 percent, čo má zaistiť dokonalú trakciu. Predná náprava má pružiace vzpery typu McPherson a kované priečne ramená, zadná náprava je viacprvková a riadenie je vybavené elektrickým posilňovačom s premenlivým účinkom. Countryman je štandardne vybavený aj dynamickou kontrolou stability DSC, doplnkovo aj dynamickou kontrolou trakcie DTC, ktorá je štandardom pre Mini Cooper S a Mini Cooper D s pohonom All4, podobne ako funkcia elektronickej uzávierky diferenciálu prednej nápravy.

V štandardnej výbave sú čelné a bočné airbagy, závesové airbagy pozdĺž oboch radov sedadiel, trojbodové samonavíjacie bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách, napínače a obmedzovače ťahu predných pásov, ako aj úchytky detských sedačiek ISOFIX na zadných sedadlách. Štandardným prvkom je aj indikátor defektu pneumatiky, ako doplnok sú k dispozícii pneumatiky runflat.

Countryman s pohonom všetkých kolies sofistikovane využíva elektrohydraulicky ovládaný medzinápravový diferenciál, rozdeľujúci pohonnú silu plynulo a variabilne medzi predné a zadné kolesá. Spolu s väčšou svetlou výškou poskytuje pohon všetkých kolies ideálne podmienky pre vychutnávanie si pôžitku z jazdy aj mimo spevnených ciest. Zároveň Mini All4 podstatne zlepšuje dynamický potenciál vozidla a poskytuje športovejší zážitok z jazdy a zvýšenú bezpečnosť predovšetkým v kritických situáciách.

Mini Countryman
Pohon všetkých kolies je ideálny na vychutnanie si pôžitku z jazdy aj mimo spevnených ciest

Samozrejmosťou je klimatizácia, rádio s CD prehrávačom, možnosť pripojenia mobilných telefónov a výber viacerých špecifických farieb interiéru a čalúnenia. Na výber je aj panoramatická strecha, adaptívne predné xenónové svetlomety, vyhrievané čelné sklo a ďalšie doplnky.

Aj keď dátum oficiálneho predstavenie modelu Mini Countryman určený nebol, s najväčšou pravdepodobnosťou by k nemu mohlo dôjsť na marcovom autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.