Mini Coupé a Roadster na konci kariéry

Štvrtok, 12 február 2015

Britská automobilka Mini končí s výrobou modelov Coupé a Roadster. Ako dôvod sa uvádza vyprchanie životného cyklu oboch modelov. Z ôsmich variant aktuálne vyrábaného Mini ubudnú dve dvojmiestne verzie tohto kultového automobilu.

1 Mini Roadster
Mini Roadster sa blíži k cieľovej čiare svojho životného cyklu a prestane sa vyrábať

Automobilka Mini začínala svoj výrobný program v novodobej histórii písanej rukopisom BMW s trojdverovým hatchbackom. Súčasnosti má na trhu osem rôznych variant vrátane John Cooper Works a GP. Teraz pri obnove modelových radov sa nedočkáme nových generácií veľmi atraktívnych modelov Roadster a Coupé, keďže automobilka neplánuje pokračovať v ich výrobe.

Deje sa tak v čase, keď dopyt po novom trojdverovom a novom päťdverovom Mini, nasadenom na trh pred niekoľkými mesiacmi stúpa. Na strane druhej sa výroba dvoch verzií staršej generácie tohto originálu prémiových malých automobilov, atraktívnych dvojsedadlových modelov Roadster a Coupé chýli ku koncu.

Aj takto britský výrobca týchto prémiových áut týmto krokom pokračuje v generačnej obmene modelového radu vo svojom americkom závode v Oxforde. Práve tu sa vyrába nový päťdverový a nový trojdverový Mini.

2 Mini Coupé
Zhodný osud s koncom výroby čaká aj na elegantnú a štýlovú verziu Mini Coupé

Britský výrobca prémiových automobilov dobyl atraktívny segment okrem trojdverových hatchbackov aj modelmi Roadster a Coupé. Prvý dvojsedadlový kabriolet v histórii tejto značky má plátennú strechu. Tú možno veľmi rýchlo otvoriť, a to buď manuálne, alebo poloautomaticky. Pomerne priestorný batožinový priestor Roadstera, podobne aj Coupé, umožňuje prístup z interiéru vozidla a navyše ponúka aj úctyhodnú mieru funkčnosti.

Oxfordský závod Mini medzitým naďalej vyrába záruku skvelej zábavy na čerstvom vzduchu. Model Mini Convertible je dostupný s tromi benzínovými a dvomi naftovými motormi. Okrem neho z výrobných liniek naďalej schádza aj verzia John Cooper Works Convertible.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.