Mini Coupé a Roadster na konci kariéry

Štvrtok, 12 február 2015

Britská automobilka Mini končí s výrobou modelov Coupé a Roadster. Ako dôvod sa uvádza vyprchanie životného cyklu oboch modelov. Z ôsmich variant aktuálne vyrábaného Mini ubudnú dve dvojmiestne verzie tohto kultového automobilu.

1 Mini Roadster
Mini Roadster sa blíži k cieľovej čiare svojho životného cyklu a prestane sa vyrábať

Automobilka Mini začínala svoj výrobný program v novodobej histórii písanej rukopisom BMW s trojdverovým hatchbackom. Súčasnosti má na trhu osem rôznych variant vrátane John Cooper Works a GP. Teraz pri obnove modelových radov sa nedočkáme nových generácií veľmi atraktívnych modelov Roadster a Coupé, keďže automobilka neplánuje pokračovať v ich výrobe.

Deje sa tak v čase, keď dopyt po novom trojdverovom a novom päťdverovom Mini, nasadenom na trh pred niekoľkými mesiacmi stúpa. Na strane druhej sa výroba dvoch verzií staršej generácie tohto originálu prémiových malých automobilov, atraktívnych dvojsedadlových modelov Roadster a Coupé chýli ku koncu.

Aj takto britský výrobca týchto prémiových áut týmto krokom pokračuje v generačnej obmene modelového radu vo svojom americkom závode v Oxforde. Práve tu sa vyrába nový päťdverový a nový trojdverový Mini.

2 Mini Coupé
Zhodný osud s koncom výroby čaká aj na elegantnú a štýlovú verziu Mini Coupé

Britský výrobca prémiových automobilov dobyl atraktívny segment okrem trojdverových hatchbackov aj modelmi Roadster a Coupé. Prvý dvojsedadlový kabriolet v histórii tejto značky má plátennú strechu. Tú možno veľmi rýchlo otvoriť, a to buď manuálne, alebo poloautomaticky. Pomerne priestorný batožinový priestor Roadstera, podobne aj Coupé, umožňuje prístup z interiéru vozidla a navyše ponúka aj úctyhodnú mieru funkčnosti.

Oxfordský závod Mini medzitým naďalej vyrába záruku skvelej zábavy na čerstvom vzduchu. Model Mini Convertible je dostupný s tromi benzínovými a dvomi naftovými motormi. Okrem neho z výrobných liniek naďalej schádza aj verzia John Cooper Works Convertible.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.