Mini Coupé a Roadster na konci kariéry

Štvrtok, 12 február 2015

Britská automobilka Mini končí s výrobou modelov Coupé a Roadster. Ako dôvod sa uvádza vyprchanie životného cyklu oboch modelov. Z ôsmich variant aktuálne vyrábaného Mini ubudnú dve dvojmiestne verzie tohto kultového automobilu.

1 Mini Roadster
Mini Roadster sa blíži k cieľovej čiare svojho životného cyklu a prestane sa vyrábať

Automobilka Mini začínala svoj výrobný program v novodobej histórii písanej rukopisom BMW s trojdverovým hatchbackom. Súčasnosti má na trhu osem rôznych variant vrátane John Cooper Works a GP. Teraz pri obnove modelových radov sa nedočkáme nových generácií veľmi atraktívnych modelov Roadster a Coupé, keďže automobilka neplánuje pokračovať v ich výrobe.

Deje sa tak v čase, keď dopyt po novom trojdverovom a novom päťdverovom Mini, nasadenom na trh pred niekoľkými mesiacmi stúpa. Na strane druhej sa výroba dvoch verzií staršej generácie tohto originálu prémiových malých automobilov, atraktívnych dvojsedadlových modelov Roadster a Coupé chýli ku koncu.

Aj takto britský výrobca týchto prémiových áut týmto krokom pokračuje v generačnej obmene modelového radu vo svojom americkom závode v Oxforde. Práve tu sa vyrába nový päťdverový a nový trojdverový Mini.

2 Mini Coupé
Zhodný osud s koncom výroby čaká aj na elegantnú a štýlovú verziu Mini Coupé

Britský výrobca prémiových automobilov dobyl atraktívny segment okrem trojdverových hatchbackov aj modelmi Roadster a Coupé. Prvý dvojsedadlový kabriolet v histórii tejto značky má plátennú strechu. Tú možno veľmi rýchlo otvoriť, a to buď manuálne, alebo poloautomaticky. Pomerne priestorný batožinový priestor Roadstera, podobne aj Coupé, umožňuje prístup z interiéru vozidla a navyše ponúka aj úctyhodnú mieru funkčnosti.

Oxfordský závod Mini medzitým naďalej vyrába záruku skvelej zábavy na čerstvom vzduchu. Model Mini Convertible je dostupný s tromi benzínovými a dvomi naftovými motormi. Okrem neho z výrobných liniek naďalej schádza aj verzia John Cooper Works Convertible.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.