MINI Coupé bez kamufláže

Streda, 22 jún 2011

Siluetu pripravovaného nového dvojmiestneho modelu MINI Coupé sme poznali už dlhšie, teraz však automobilka uvoľnila nové fotografie chystaného modelu bez kamuflážneho prekrytia. V reálnom svete sa nové kupé predstaví na jeseň na autosalóne vo Frankfurte.

MINI Coupé
Takto bude vyzerať skutočné nové Mini Coupé, ktoré bude mať premiéru vo Frankfurte

Automobilka Mini rozširuje svoju produktovú rodinu o nový model, ktorým chce dosiahnuť absolútnu maximalizáciu zábavnej jazdy. Nové MINI Coupé, historicky prvý dvojmiestny model značky, má presvedčiť vodičov vysokou mierou agility, ktorá podľa automobilky nemá v segmente malých automobilov obdobu. Spolu s ňou prichádza unikátna koncepcia karosérie a interiéru, sprevádzaná odhodlaním značky dosiahnuť prémiovú úroveň kvality a výbavy.

Nové kupé bude aj vo vrcholnom variante John Cooper Works. Vzhľad publikovaného kupé sa príliš nelíši od konceptu predstaveného ešte v roku 2009. Iná je len napríklad čelná maska chladiča, ktorá má teraz namiesto lamiel mriežku známu z Mini JCW.

MINI Coupé
Nové Coupé je prvým dvojmiestnym Mini automobilky. Tá avizuje novým modelom absolútnu maximalizáciu zábavy za volantom, radosť a potešenie z jazdy.

Nové Mini Coupé bude dlhé 3734 mm, široké 1683 mm, vysoké 1384 mm a rázvor náprav bude merať 2467 mm. Interiér a výbava budú na prémiovej úrovni, rovnako materiály a ich spracovanie. Takže chýbať nebudú napríklad štart-stop systém a rekuperácia brzdnej energie, parkovacie senzory, výškovo nastaviteľné sedadlá, rádio s CD a MP3 prehrávačom, manuálna klimatizácia, za príplatok automatická, xenónové svetlomety, Hi-Fi rádio a rad ďalších prvkov.

Pohon nového Mini Coupé JCW bude obstarávať prepĺňaný 1,6litrový benzínový štvorvalec s výkonom 211 koní. Najvyšší krútiaci moment dosiahne hodnotu 260 Nm v rozsahu od 2000 do 5100 otáčok, po aktivovaní funkcie Oberboost sa krútiaci moment zvýši na 280 Nm.

MINI Coupé
Kontrastnej streche ani prednej kapote a zadnému veku nechýbajú tzv. "rýchle pásy"

S takto silným motorom dokáže Mini Coupé zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy a ísť rýchlosťou až 240 km/h. Systém pohonu zostáva zachovaný, takže motor bude poháňať predné kolesá prostredníctvom 6stupňovej mechanickej prevodovky s ručným radením. Ďalšími motorickými verziami popri JCW budú benzínové Cooper S Coupé (184 k), Cooper Coupé (122 k) a turbodiesel Cooper SD Coupé (143 k).

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.