MINI Coupé: premiéra vo Frankfurte

Štvrtok, 09 jún 2011

Britská automobilka patriaca BMW oznámila výrobu dvojmiestneho kupé. Na jeho pohon budú pripravené štyri pohonné jednotky, najsilnejšou bude variant John Cooper Works s výkonom 211 koní. Verejnosti sa nové kupé po prvý raz predstaví na septembrovom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

MINI Coupé
MINI Coupé v sériovej podobe sa predstaví v plnej paráde na autosalóne vo Frankfurte

Značka MINI sprístupnila prvé informácie o pripravovanom modeli Coupé. K dispozícii sú však len fotografie, ktoré neúplne odhaľujú celý vzhľad nového modelu, keď strechu a zadnú časť prekrývajú fólie, ktoré majú tieto časti auta zamaskovať. V zakrytej zadnej partii by sériové MINI Coupé malo mať strešný spojler, ktorý by ukončoval strechu a ďalší spojler by sa mal vysúvať pri rýchlosti nad 80 km/h.

Poznáme však kompletnú ponuku motorov. Milovníkov vysokých výkonov tak určite poteší 211 koňový (155 kW) variant John Cooper Works, a naopak tí, čo majú radi pokojnejšiu jazdu, ale potrpia si aj na rýchlosť, vychutnajú atmosférickú 1,6 litrovú verziu s výkonom 122 koní (90 kW). Medzi tieto dva pohonné agregáty sa zaradí turbodúchadlom prepĺňané MINI Cooper S Coupé s najvyšším výkonom 184 koní (135 kW). Všetky majú zdvihový objem 1,6litra, ale naladené sú na rozdielne výkony.

MINI Coupé
Nové Coupé by malo mať spojler, ktorý sa bude vysúvať pri rýchlosti nad 80 km/h

Posledné voľné miesto pod kapotou je pre vznetový dvojlitrový motor, ktorého najvyšší výkon 143 koní (105 kW) bude pracovať pre verziu MINI Coupé SD.

Kým sa nové MINI Coupé dostane do expozície značky na frankfurtskom autosalóne, na Severnej slučke Nürburgringu prebiehajú posledné testy nového modelu. Až po nich budeme vedieť, aká bude konečná podoba sériového modelu MINI Coupé.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.