Mini E: jazda bez emisií

Utorok, 28 október 2008

Mini má svoj elektromobil. Predstaví ho na novembrovom autosalóne v Los Angeles. Mini E, ako pomenovali nový automobil schovaný do kabáta známeho Mini, bude poháňať výlučne elektromotor z lítiovo-iónových akumulátorov, bude mať nulové emisie, výkon 204 koní a dojazd 240 km.

Mini E Mini E

BMW Group ako prvý prémiový výrobca automobilov na svete pripravuje flotilu 500 automobilov na čistý elektrický pohon pre bežné použitie v dennej premávke. Mini E bude poháňať elektromotor s výkonom 150 kW (204 k) napájaný z vysokovýkonných lítiovo-iónových akumulátorov, ktorého krútiaci moment sa bude prenášať na zadné kolesá cez jednostupňovú prevodovku s čelným súkolesím takmer nehlučne.

Mini E bude na začiatok v rámci pilotného programu sprístupnené pre vybrané súkromné osoby a spoločnosti v USA. Podobná ponuka pre Európu sa v súčasnosti zvažuje.

Mini E má maximálny krútiaci moment 220 Nm, dodáva autu zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 8,5 s a maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 152 km/h. Systém pruženia je nastavený podľa nového rozloženia zaťaženia, čo značke so športovým puncom zabezpečuje agilnosť a výbornú ovládateľnosť.

Automobil bude spočiatku dvojsedadlový. Priestor zadných sedadiel sa využije na uloženie lítiovo-iónových akumulátorov. Energetická jednotka zabezpečí pre Mini nulové emisie. Akumulátory spájajú v sebe vysoký výkon s veľkou kapacitou, čo je v tomto segmente doposiaľ bezkonkurenčné. Lítiovo-iónová energetická jednotka bude mať maximálnu kapacitu 35 kWh a elektromotoru bude dodávať jednosmerný prúd s napätím 380 V.

Na plné dobitie akumulátorov je potrebných maximálne 28 kilowatthodín z elektrickej rozvodnej siete. Vychádzajúc z dojazdu, pripadá na jednu kilowatthodinu okolo 8,7 kilometrov. Okrem nulových emisii tak Mini E ponúka aj významné ekonomické výhody oproti vozidlu poháňanému konvenčným spaľovacím motorom.

Pri ubratí plynu počas jazdy funguje elektromotor ako generátor elektrickej energie, čo má za následok značnú brzdnú silu a rekuperovaná energia sa odvádza späť do akumulátorov. Zvlášť v strednom rozsahu rýchlostí poskytuje tento systém neobyčajne pokojný pohon. V mestskej premávke až 75 percent zo všetkých spomalení sa dá vykonať bez použitia bŕzd. Navyše rekuperácia elektrickej energie predlžuje dojazd automobilu o 20 percent.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.