MINI JCW GP: malé auto, vysoký výkon

Streda, 16 máj 2012

MINI uvádza najrýchlejšie Mini aké kedy vzniklo. Na Severnej slučke Nürburgringu dosialo najlepší čas 8 minút 23 sekúnd. Model Mini John Cooper Works GP britskej prémiovej značka je tak jeho ďalším automobilom s výnimočným talentom.

Mini JCW GP
Mini John Cooper Works GP, najrýchlejšie Mini všetkých čas, vyjde v 2000 kusovej sérii

Nový Mini John Cooper Works GP vznikol využitím technológií motoršportu s cieľom dosiahnuť extrémny výkon na pretekárskej trati a rovnako aj na verejných cestách. Na legendárnej trati Severnej slučky Nürburgringu mu namerali čas 8 minút a 23 sekúnd a tak o takmer 19 sekúnd porazil svojho predchodcu Mini Cooper S s kitom John Coper Works GP, ktorý bol s výkonom 218 koní doteraz najvýkonnejším Mini všetkých čias.

Aj nové Mini má pod kapotou motor s objemom 1,6 litra, jeho výkon však výrobca zatiaľ tají. Základom pre ultimatívne výkony Mini John Cooper Works GP je exkluzívna pohonná jednotka, ktorá podobne ako predchodca má objem 1,6 litra, namiesto jedného turbodúchadla bude mať dve a vyšší výkon i krútiaci moment ako predchodca.

Rozmerné nástavce pod oboma nárazníkmi, masívne bočné prahové nástavce a špeciálne pre tento model vytvorený strešný spojler dopĺňa nový difúzor, ktorý optimalizuje prúdenie vzduchu pod vozidlom. K inšpiratívne pretekárskemu pocitu prispieva aj interiér MINI John Cooper Works GP orientovaný na potreby vodiča a spolujazdca.

Skratka GP v modelovom označení naznačuje živel, v ktorom sa extrémna športová edícia kompaktného MINI predvedie najvýraznejšie. Konfigurácia GP podvozka, efektivita brzdového systému s pretekárskymi špecifikáciami, adhézia špeciálne pre tento model vyvinutých pretekárskych pneumatík a aerodynamické vlastnosti sa spájajú do vysokovýkonného celku.

Najšportovejšie Mini histórie, homologované aj do bežnej premávky, sa začne predávať ešte v tomto roku v limitovanej sérii dvetisíc exemplárov.

Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.