MINI JCW GP: malé auto, vysoký výkon

Streda, 16 máj 2012

MINI uvádza najrýchlejšie Mini aké kedy vzniklo. Na Severnej slučke Nürburgringu dosialo najlepší čas 8 minút 23 sekúnd. Model Mini John Cooper Works GP britskej prémiovej značka je tak jeho ďalším automobilom s výnimočným talentom.

Mini JCW GP
Mini John Cooper Works GP, najrýchlejšie Mini všetkých čas, vyjde v 2000 kusovej sérii

Nový Mini John Cooper Works GP vznikol využitím technológií motoršportu s cieľom dosiahnuť extrémny výkon na pretekárskej trati a rovnako aj na verejných cestách. Na legendárnej trati Severnej slučky Nürburgringu mu namerali čas 8 minút a 23 sekúnd a tak o takmer 19 sekúnd porazil svojho predchodcu Mini Cooper S s kitom John Coper Works GP, ktorý bol s výkonom 218 koní doteraz najvýkonnejším Mini všetkých čias.

Aj nové Mini má pod kapotou motor s objemom 1,6 litra, jeho výkon však výrobca zatiaľ tají. Základom pre ultimatívne výkony Mini John Cooper Works GP je exkluzívna pohonná jednotka, ktorá podobne ako predchodca má objem 1,6 litra, namiesto jedného turbodúchadla bude mať dve a vyšší výkon i krútiaci moment ako predchodca.

Rozmerné nástavce pod oboma nárazníkmi, masívne bočné prahové nástavce a špeciálne pre tento model vytvorený strešný spojler dopĺňa nový difúzor, ktorý optimalizuje prúdenie vzduchu pod vozidlom. K inšpiratívne pretekárskemu pocitu prispieva aj interiér MINI John Cooper Works GP orientovaný na potreby vodiča a spolujazdca.

Skratka GP v modelovom označení naznačuje živel, v ktorom sa extrémna športová edícia kompaktného MINI predvedie najvýraznejšie. Konfigurácia GP podvozka, efektivita brzdového systému s pretekárskymi špecifikáciami, adhézia špeciálne pre tento model vyvinutých pretekárskych pneumatík a aerodynamické vlastnosti sa spájajú do vysokovýkonného celku.

Najšportovejšie Mini histórie, homologované aj do bežnej premávky, sa začne predávať ešte v tomto roku v limitovanej sérii dvetisíc exemplárov.

Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.