MINI JCW GP: malé auto, vysoký výkon

Streda, 16 máj 2012

MINI uvádza najrýchlejšie Mini aké kedy vzniklo. Na Severnej slučke Nürburgringu dosialo najlepší čas 8 minút 23 sekúnd. Model Mini John Cooper Works GP britskej prémiovej značka je tak jeho ďalším automobilom s výnimočným talentom.

Mini JCW GP
Mini John Cooper Works GP, najrýchlejšie Mini všetkých čas, vyjde v 2000 kusovej sérii

Nový Mini John Cooper Works GP vznikol využitím technológií motoršportu s cieľom dosiahnuť extrémny výkon na pretekárskej trati a rovnako aj na verejných cestách. Na legendárnej trati Severnej slučky Nürburgringu mu namerali čas 8 minút a 23 sekúnd a tak o takmer 19 sekúnd porazil svojho predchodcu Mini Cooper S s kitom John Coper Works GP, ktorý bol s výkonom 218 koní doteraz najvýkonnejším Mini všetkých čias.

Aj nové Mini má pod kapotou motor s objemom 1,6 litra, jeho výkon však výrobca zatiaľ tají. Základom pre ultimatívne výkony Mini John Cooper Works GP je exkluzívna pohonná jednotka, ktorá podobne ako predchodca má objem 1,6 litra, namiesto jedného turbodúchadla bude mať dve a vyšší výkon i krútiaci moment ako predchodca.

Rozmerné nástavce pod oboma nárazníkmi, masívne bočné prahové nástavce a špeciálne pre tento model vytvorený strešný spojler dopĺňa nový difúzor, ktorý optimalizuje prúdenie vzduchu pod vozidlom. K inšpiratívne pretekárskemu pocitu prispieva aj interiér MINI John Cooper Works GP orientovaný na potreby vodiča a spolujazdca.

Skratka GP v modelovom označení naznačuje živel, v ktorom sa extrémna športová edícia kompaktného MINI predvedie najvýraznejšie. Konfigurácia GP podvozka, efektivita brzdového systému s pretekárskymi špecifikáciami, adhézia špeciálne pre tento model vyvinutých pretekárskych pneumatík a aerodynamické vlastnosti sa spájajú do vysokovýkonného celku.

Najšportovejšie Mini histórie, homologované aj do bežnej premávky, sa začne predávať ešte v tomto roku v limitovanej sérii dvetisíc exemplárov.

Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP Mini JCW GP
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.