MINI: Na obzore tretia generácia

Pondelok, 08 júl 2013

Nie je tajomstvom, že Mini pripravuje novú generáciu modelu, ktorého dve doterajšie generácie pod krídlami BMW zaznamenali všade vo svete veľký úspech, aj keď 41 ročnú výrobu pôvodného klasického Mini z ďaleka neprekovalo. Tretia generácia je na spadnutie. Predpokladá sa, že svetovú premiéru by nové Mini mohlo mať koncom tohto roka.

Mini III

Paparazzovia sa nezameriavajú len na známe privátne osobnosti, ale lovia aj objekty, ktoré ešte neboli verejnosti predstavené, alebo inak publikované. Častým a vzácnym objektom pre nich bývajú pripravované modely nových áut. BMW Group, pod ktoré Mini patrí, aby pripomenulo verejnosti a svojim fanúšikom pripravovaný nový model tretej generácie, vydalo krátku tlačovú správu a jednu jedinú fotografiu, z ktorej vytŕča časť budúceho Mini. Z nej je ťažké čosi vyčítať o nových tvaroch či dizajne, a tak nám ostáva len veriť, že pod plachtou je naozajstné budúce Mini III a autorom fotografie nie je naozajstný paparazzo, ale fotograf BMW.

Z iných zdrojov sa dozvedáme, že nové Mini sa pravdepodobne neukáže na jesennom autosalóne vo Frankfurte, ale vraj určite ešte v tomto roku. Takže uvidíme. Auto pod plachtou však naznačuje, že silueta ani tretej generácie sa pravdepodobne príliš nezmení od doterajšej línie. V každom prípade však nové Mini bude vyzerať moderne a určite bude dosť rozpoznateľné oproti dvom predchádzajúcim generáciám.

Pravdivá by mala byť informácia, že pod kapotou Mini tretej generácie sa objavia nové benzínové i naftové trojvalce so zdvihovým objemom 1,5 litra a šesťstupňové mechanické prevodovky s ručným radením i osemstupňový automat. Uvažuje sa aj s pohonom štyroch kolies, ktorý v súčasných modeloch majú Countryman a Paceman.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."