MINI na okruhy: JCW Coupé Endurance

Piatok, 24 jún 2011

Len pred pár dňami odhalilo MINI svoje nové kupé a už je tu jeho pokračovanie – variant John Cooper Works Coupé Endurance. Krst ohňom podstúpi nový model už onedlho na 24hodinových pretekoch na Severnej slučke Nürburgringu, ešte pred jeho oficiálnym uvedením, ktoré bude na jeseň tohto roku.

MINI JCW Coupé Endurance
MINI John Cooper Works Coupé Endurance je pretekársky variant nového MINI Coupé

MINI má motoristický šport vo svojich génoch, tvrdí BMW, vlastník britskej značky. Prečo teda neotvoriť ďalšiu kapitolu jeho pretekárskej histórie. Na to predurčili variant John Cooper Works (JCW) Coupé Endurance. Nový pretekársky špeciál sa už onedlho postaví na štart 24hodinových pretekov na Severnej slučke Nürburgring. Mimoriadne náročné podmienky týchto klasických vytrvalostných pretekov sú zárukou, že nový Mini prejde ešte pred oficiálnym uvedením najlepšou zaťažkávacou skúškou.

MINI sa chce 24hodinových pretekov na Nürburgringu zúčastniť, aby zažilo dobrodružstvo tzv. Zeleného pekla, za čo sa Severná slučka tohto okruhu označuje. Príprava úplne nového automobilu na toto podujatie je zároveň pokračovaním dlhej športovej tradície značky a nadväznosťou na úspešný seriál pretekov Mini Challenge.

O dostatočný výkon Coupé Endurance sa postará špeciálne ladená verzia sériového agregátu z modelov John Cooper Works. Štvorvalec objemu 1,6 litra s turbodúchadlom typu twin-scroll a priamym vstrekovaním bude mať v novej pretekárskej verzii výkon približne 250 koní a krútiaci moment pri využití funkcie Overboost až 330 newtonmetrov. Maximálna rýchlosť prevýši 240 km/h. Predné kolesá budú poháňané cez šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku a trakciu bude zlepšovať elektronická uzávierka diferenciálu.

MINI JCW Coupé Endurance
Aerodynamiku Coupé Endurance zvýšia predný a zadný spojler spolu s nastaviteľným krídlom

Aerodynamický balík John Cooper Works ešte viac vylepší už v základe výnimočný handling vozidla. Predný spojler, zadný difúzor a nastaviteľné zadné krídlo vytvárajú prítlak a optimalizujú pomer zaťaženia prednej a zadnej nápravy.

MINI JCW Coupé Endurance prináša celkom novú pocitovú úroveň, ktorá pripomína jazdu na motokáre. Tuhý pretekársky podvozok je zárukou pozoruhodnej priľnavosti k vozovke a dáva vodičovi neustálu a presnú spätnú väzbu. Nastaviteľné tlmiče umožnia prispôsobiť podvozok horšiemu povrchu, čo bude na Severnej slučke mimoriadne dôležité.

Coupé Endurance stojí ma 17palcolcových diskoch Borbet. Na suchý asfalt budú obuté pneumatiky typu slick rozmeru 215/45 R17, na mokrý povrch pneumatiky s drážkami rozmeru 205/60 R17. Hmotnosť nového špeciálu je len 965 kilogramov, objem palivovej nádrže 100 litrov.

MINI JCW Coupé Endurance MINI JCW Coupé Endurance MINI JCW Coupé Endurance MINI JCW Coupé Endurance
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.