MINI: nové motory, výhodnejšie ceny

Streda, 25 február 2009

Svetová premiéra nového základného modelu MINI One a MINI One Clubman bude na autosalóne v Ženeve. Oba modely sa tu predstavia s novými štvorvalcovými motormi 1,4 litra, novou výbavovou líniou a oproti súčasným základným modelom aj s cenovým zvýhodnením.

MINI One

Základný variant modelu MINI One dostáva nový motor so zdvihovým objemom 1,4 litra a výkonom 55 kW/75 k. Motor je dielom motorárov BMW. Najvyšší výkon 75 koní sa dosiahne už pri 4000 otáčkach a krútiaci moment 120 Nm už pri 2500 otáčkach. Zníži sa tým rozpätie pracovných otáčok motora a motor tak pri nižších otáčkach bude úspornejší. Výsledkom je, že MINI One s novým 75 koňovým motorom spotrebuje len 5,3 l/100 km a emisie CO2 klesnú na 128 g/km.

MINI One bude mať sériovo zabudovaný systém pre rekuperáciu brzdnej energie a funkciu Auto Start-Stop. Cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku bude prenášať svoj výkon na predné kolesá. MINI One so 75 koňovým motorom zrýchli na stovku za 13,2 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 175 km/h.

Aj MINI One Clubman má v základe benzínový štvorvalec, ale s výkonom 95 koní. Motor v MINI One Clubman má objem 1,4 litra a bol odvodený od známeho 1,6-litrového štvorvalca, z ktorého prebral aj variabilný ventilový rozvod s jedinečnou technológiou Valvetronic. Efektivitu hliníkového motora zvyšuje elektricky poháňané olejové čerpadlo a odpojiteľné vodné čerpadlo, ktoré sa spúšťa až vtedy, keď sa motor zahreje. Maximálny výkon 95 koní dosahuje pri 6000 ot/min a maximálny krútiaci moment 140 Nm pri 4000 ot/min.

MINI One Clubman má aj ďalšie opatrenia pre zníženie spotreby, ako rekuperácia brzdnej energie či Auto Start-Stop funkcia pre vypnutie motora pri zastavení. One Clubman zrýchli z nuly na 100 km/h za 11,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 183 km/h. Sériovo sa bude dodávať so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, na želanie bude dostupná aj šesťstupňová automatická prevodovka s režimom manuálneho radenia. Pri testoch dosiahol podľa výrobcu MINI One Clubman spotrebu 5,4 l/100 km a emisie CO2 len 130 g/km.

MINI One Clubman bude uvedený na trh v marci 2009 a spolu s ním bude predstavený aj nový balík výbavy pod názvom Earl Grey Paket. Ten bude obsahovať metalický lak vo farebnom tóne Dark Silver, športový dekoračný pruh na boku karosérie, špeciálne tvarované ozdobné kryty kolies a biele smerovky. Tento balík bude dostupný aj pre ostatné verzie vozidiel MINI.

MINI One

Novinky MINI One a MINI One Clubman sa predstavia na autosalóne v Ženeve a vstup do sveta MINI bude s nimi atraktívnejší. Oba modely kombinujú typické vlastnosti značky: agilné jazdné vlastnosti a maximálnu úspornosť.

Ceny nových základných modelov by podľa zahraničných správ mali byť nižšie oproti cenám súčasných základných modelov približne o tisíc eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.