MINI: nové motory, výhodnejšie ceny

Streda, 25 február 2009

Svetová premiéra nového základného modelu MINI One a MINI One Clubman bude na autosalóne v Ženeve. Oba modely sa tu predstavia s novými štvorvalcovými motormi 1,4 litra, novou výbavovou líniou a oproti súčasným základným modelom aj s cenovým zvýhodnením.

MINI One

Základný variant modelu MINI One dostáva nový motor so zdvihovým objemom 1,4 litra a výkonom 55 kW/75 k. Motor je dielom motorárov BMW. Najvyšší výkon 75 koní sa dosiahne už pri 4000 otáčkach a krútiaci moment 120 Nm už pri 2500 otáčkach. Zníži sa tým rozpätie pracovných otáčok motora a motor tak pri nižších otáčkach bude úspornejší. Výsledkom je, že MINI One s novým 75 koňovým motorom spotrebuje len 5,3 l/100 km a emisie CO2 klesnú na 128 g/km.

MINI One bude mať sériovo zabudovaný systém pre rekuperáciu brzdnej energie a funkciu Auto Start-Stop. Cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku bude prenášať svoj výkon na predné kolesá. MINI One so 75 koňovým motorom zrýchli na stovku za 13,2 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 175 km/h.

Aj MINI One Clubman má v základe benzínový štvorvalec, ale s výkonom 95 koní. Motor v MINI One Clubman má objem 1,4 litra a bol odvodený od známeho 1,6-litrového štvorvalca, z ktorého prebral aj variabilný ventilový rozvod s jedinečnou technológiou Valvetronic. Efektivitu hliníkového motora zvyšuje elektricky poháňané olejové čerpadlo a odpojiteľné vodné čerpadlo, ktoré sa spúšťa až vtedy, keď sa motor zahreje. Maximálny výkon 95 koní dosahuje pri 6000 ot/min a maximálny krútiaci moment 140 Nm pri 4000 ot/min.

MINI One Clubman má aj ďalšie opatrenia pre zníženie spotreby, ako rekuperácia brzdnej energie či Auto Start-Stop funkcia pre vypnutie motora pri zastavení. One Clubman zrýchli z nuly na 100 km/h za 11,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 183 km/h. Sériovo sa bude dodávať so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, na želanie bude dostupná aj šesťstupňová automatická prevodovka s režimom manuálneho radenia. Pri testoch dosiahol podľa výrobcu MINI One Clubman spotrebu 5,4 l/100 km a emisie CO2 len 130 g/km.

MINI One Clubman bude uvedený na trh v marci 2009 a spolu s ním bude predstavený aj nový balík výbavy pod názvom Earl Grey Paket. Ten bude obsahovať metalický lak vo farebnom tóne Dark Silver, športový dekoračný pruh na boku karosérie, špeciálne tvarované ozdobné kryty kolies a biele smerovky. Tento balík bude dostupný aj pre ostatné verzie vozidiel MINI.

MINI One

Novinky MINI One a MINI One Clubman sa predstavia na autosalóne v Ženeve a vstup do sveta MINI bude s nimi atraktívnejší. Oba modely kombinujú typické vlastnosti značky: agilné jazdné vlastnosti a maximálnu úspornosť.

Ceny nových základných modelov by podľa zahraničných správ mali byť nižšie oproti cenám súčasných základných modelov približne o tisíc eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.