MINI Paceman Adventure: Inšpirácia a kreativita

Utorok, 29 apríl 2014

Mini Adventure zaváňa skutočným dobrodružstvom, práve tak, ako to má v názve. Z jeho vzhľadu by sa dalo usudzovať, že ide o ďalší nový model Mini, ktoré rozširuje už dnes bohatú rodinu tohto prémiového automobilu vyrábaného v réžii nemeckej automobilky BMW. Zdanie však klame, aj keď nový Mini vznikol v priestoroch automobilky, na svete je len jeden exemplár ako ukážka toho, čo vymyslela a vyrobila nastupujúca generácia budúcich vývojárov a konštruktérov nemecko-britskej automobilky.

1 MINI Paceman Adventure
Mini Paceman Adventure je jedinečný exemplár postavený ako ukážka kreativity

Mladá generácia z automobilky BMW v Mníchove a Dingolfingu a ich inštruktori uvoľnili uzdu svojej fantázii a je z toho prekvapivý výsledok: nové Mini Paceman Adventure. Paceman preto, že nedávno modernizovaný model tohto mena je základom unikátneho riešenia úplne novej verzie Mini. Študenti vyrobili na báze modelu Cooper S Paceman dvojmiestne vozidlo s nákladným priestorom v štýle pick-up.

Mini Paceman Adventure je štýlový automobil. Dodáva mu ho aj zvláštna zelená farba, ktorá pravdepodobne nemá nič spoločné so "zelenáčmi", pretože potom by nevyzeralo tak elegantne a profesionálne. Lakovanie exteriéru v exkluzívnej Jungle zelenej metalíze však možno súvisí s jeho určením za dobrodružstvom. Iba dvojmiestny interiér "jedináčika" Adventure môže aj mimo asfaltovú cestu, na čo má uspôsobený zosilnený podvozok, pruženie i väčšiu svetlú výšku.

2 MINI Paceman Adventure
Model Paceman Adventure vyzerá veľmi príťažlivo. Páči sa aj vám štýlový pick-up?

Pod kapotou má Paceman Adventure výkonný preplňovaný štvorvalcový motor s objemom 1,6 litra a výkonom 184 koní a krútiacim momentom 260 Nm. Samozrejmosťou je aj pohon štyroch kolies a širšie off-roadové pneumatiky s hlbokým dezénom. Takto upravený automobil je pripravený na všestranné použitie, napríklad na dobrodružstvá, čo má aj v názve Adventure.

Na dobrodružstvá predurčujú Mini Paceman Adventure aj svetelná rampa so štyrmi svetlometmi a náhradné koleso na jeho streche. Ďalšie dve prídavné svetlá sú v maske chladiča. Nasávanie vzduchu do motora je vyvedené pri ľavom prednom A-stĺpiku smerom k streche tak, aby v prípade brodenia bol Adventure schopný jazdy aj vo vode.

3 MINI Paceman Adventure
Paceman Adventure sa môže vydať aj mimo asfalt, napríklad aj do takého terénu

Mini Paceman Adventure je jedinečný unikát vyrobený ako jediný kus, je ukážkou kreativity študentov a automobilka neplánuje jeho sériovú výrobu. Aspoň zatiaľ sa k výrobe tak správa. Kto však vie ako by to bolo v prípade, že potenciálna verejnosť by o tento model prejavila záujem.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.