MINI Paceman Adventure: Inšpirácia a kreativita

Utorok, 29 apríl 2014

Mini Adventure zaváňa skutočným dobrodružstvom, práve tak, ako to má v názve. Z jeho vzhľadu by sa dalo usudzovať, že ide o ďalší nový model Mini, ktoré rozširuje už dnes bohatú rodinu tohto prémiového automobilu vyrábaného v réžii nemeckej automobilky BMW. Zdanie však klame, aj keď nový Mini vznikol v priestoroch automobilky, na svete je len jeden exemplár ako ukážka toho, čo vymyslela a vyrobila nastupujúca generácia budúcich vývojárov a konštruktérov nemecko-britskej automobilky.

1 MINI Paceman Adventure
Mini Paceman Adventure je jedinečný exemplár postavený ako ukážka kreativity

Mladá generácia z automobilky BMW v Mníchove a Dingolfingu a ich inštruktori uvoľnili uzdu svojej fantázii a je z toho prekvapivý výsledok: nové Mini Paceman Adventure. Paceman preto, že nedávno modernizovaný model tohto mena je základom unikátneho riešenia úplne novej verzie Mini. Študenti vyrobili na báze modelu Cooper S Paceman dvojmiestne vozidlo s nákladným priestorom v štýle pick-up.

Mini Paceman Adventure je štýlový automobil. Dodáva mu ho aj zvláštna zelená farba, ktorá pravdepodobne nemá nič spoločné so "zelenáčmi", pretože potom by nevyzeralo tak elegantne a profesionálne. Lakovanie exteriéru v exkluzívnej Jungle zelenej metalíze však možno súvisí s jeho určením za dobrodružstvom. Iba dvojmiestny interiér "jedináčika" Adventure môže aj mimo asfaltovú cestu, na čo má uspôsobený zosilnený podvozok, pruženie i väčšiu svetlú výšku.

2 MINI Paceman Adventure
Model Paceman Adventure vyzerá veľmi príťažlivo. Páči sa aj vám štýlový pick-up?

Pod kapotou má Paceman Adventure výkonný preplňovaný štvorvalcový motor s objemom 1,6 litra a výkonom 184 koní a krútiacim momentom 260 Nm. Samozrejmosťou je aj pohon štyroch kolies a širšie off-roadové pneumatiky s hlbokým dezénom. Takto upravený automobil je pripravený na všestranné použitie, napríklad na dobrodružstvá, čo má aj v názve Adventure.

Na dobrodružstvá predurčujú Mini Paceman Adventure aj svetelná rampa so štyrmi svetlometmi a náhradné koleso na jeho streche. Ďalšie dve prídavné svetlá sú v maske chladiča. Nasávanie vzduchu do motora je vyvedené pri ľavom prednom A-stĺpiku smerom k streche tak, aby v prípade brodenia bol Adventure schopný jazdy aj vo vode.

3 MINI Paceman Adventure
Paceman Adventure sa môže vydať aj mimo asfalt, napríklad aj do takého terénu

Mini Paceman Adventure je jedinečný unikát vyrobený ako jediný kus, je ukážkou kreativity študentov a automobilka neplánuje jeho sériovú výrobu. Aspoň zatiaľ sa k výrobe tak správa. Kto však vie ako by to bolo v prípade, že potenciálna verejnosť by o tento model prejavila záujem.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.