MINI Paceman Adventure: Inšpirácia a kreativita

Utorok, 29 apríl 2014

Mini Adventure zaváňa skutočným dobrodružstvom, práve tak, ako to má v názve. Z jeho vzhľadu by sa dalo usudzovať, že ide o ďalší nový model Mini, ktoré rozširuje už dnes bohatú rodinu tohto prémiového automobilu vyrábaného v réžii nemeckej automobilky BMW. Zdanie však klame, aj keď nový Mini vznikol v priestoroch automobilky, na svete je len jeden exemplár ako ukážka toho, čo vymyslela a vyrobila nastupujúca generácia budúcich vývojárov a konštruktérov nemecko-britskej automobilky.

1 MINI Paceman Adventure
Mini Paceman Adventure je jedinečný exemplár postavený ako ukážka kreativity

Mladá generácia z automobilky BMW v Mníchove a Dingolfingu a ich inštruktori uvoľnili uzdu svojej fantázii a je z toho prekvapivý výsledok: nové Mini Paceman Adventure. Paceman preto, že nedávno modernizovaný model tohto mena je základom unikátneho riešenia úplne novej verzie Mini. Študenti vyrobili na báze modelu Cooper S Paceman dvojmiestne vozidlo s nákladným priestorom v štýle pick-up.

Mini Paceman Adventure je štýlový automobil. Dodáva mu ho aj zvláštna zelená farba, ktorá pravdepodobne nemá nič spoločné so "zelenáčmi", pretože potom by nevyzeralo tak elegantne a profesionálne. Lakovanie exteriéru v exkluzívnej Jungle zelenej metalíze však možno súvisí s jeho určením za dobrodružstvom. Iba dvojmiestny interiér "jedináčika" Adventure môže aj mimo asfaltovú cestu, na čo má uspôsobený zosilnený podvozok, pruženie i väčšiu svetlú výšku.

2 MINI Paceman Adventure
Model Paceman Adventure vyzerá veľmi príťažlivo. Páči sa aj vám štýlový pick-up?

Pod kapotou má Paceman Adventure výkonný preplňovaný štvorvalcový motor s objemom 1,6 litra a výkonom 184 koní a krútiacim momentom 260 Nm. Samozrejmosťou je aj pohon štyroch kolies a širšie off-roadové pneumatiky s hlbokým dezénom. Takto upravený automobil je pripravený na všestranné použitie, napríklad na dobrodružstvá, čo má aj v názve Adventure.

Na dobrodružstvá predurčujú Mini Paceman Adventure aj svetelná rampa so štyrmi svetlometmi a náhradné koleso na jeho streche. Ďalšie dve prídavné svetlá sú v maske chladiča. Nasávanie vzduchu do motora je vyvedené pri ľavom prednom A-stĺpiku smerom k streche tak, aby v prípade brodenia bol Adventure schopný jazdy aj vo vode.

3 MINI Paceman Adventure
Paceman Adventure sa môže vydať aj mimo asfalt, napríklad aj do takého terénu

Mini Paceman Adventure je jedinečný unikát vyrobený ako jediný kus, je ukážkou kreativity študentov a automobilka neplánuje jeho sériovú výrobu. Aspoň zatiaľ sa k výrobe tak správa. Kto však vie ako by to bolo v prípade, že potenciálna verejnosť by o tento model prejavila záujem.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.