Mini povyrástlo: je tu Mini Cooper Clubman

Pondelok, 06 august 2007

Od bavorského výrobcu bolo oživenie Mini na prelome storočí skvelým ťahom. BMW si tak s novým Mini zvýšilo svoj imidž a následne urobilo dieru do sveta. V roku 2001 debutoval u nového majiteľa prvý nový Mini a na jeseň toho istého roku Cooper S s kompresorom. Zakrátko po ich uvedení sa stali oba veľmi žiadanými, ba dokonca skromne povedané, kultovými modelmi. Neskôr sa modelová paleta ešte viac rozšírila a ponuka s benzínovými motormi sa rozrástla o dieselovú pohonnú jednotku. A aby to nebolo všetko, pred rokom prešlo Mini veľkou a zásadnou modernizáciou.

Mini Cooper Clubman Mini Cooper Clubman

Teraz, presne po roku, prichádza nové Mini. Narástlo do dĺžky i šírky a k trom doterajším pribudli ďalšie dvere. Spolu ich má pätoro, navyše, netradične rozmiestnené. Je tu teda ďalšie Mini – s dodatkom Clubman, a značka je bohatšia o celý nový modelový rad. Tvorcovia Clubmana siahli do šesťdesiatych rokov minulého storočia a oprášili známe a v tých rokoch veľmi populárne Morris Mini Traveller, Austin Mini Countryman a Mini Clubman Estate. Terajší vlastník britskej značky tak reinkarnoval dnes už historické ostrovné miniikony na atraktívny a mimoriadne extravagantný modelový rad.

Ako nový Mini Clubman vyzerá, čo je na ňom nové? Charakteristické sú rovnako ako u predchádzajúceho radu krátke previsy karosérie vpredu i vzadu a veľký rozchod kolies. Nový Clubman má dlhšiu karosériu o takmer 24 cm, o 8 cm je väčší rázvor náprav a presne o toľko sa zväčšil priestor pre nohy pre cestujúcich na zadných sedadlách, čím sa zvýšil komfort sedenia vzadu. K dvojici bočných dverí pribudli na pravej strane tretie menšie v štýle a'la Mazda RX8 (čím sa do veľkej miery eliminoval nedostatok dvojdverových karosérií), ktoré sa otvárajú proti smeru jazdy a dvojkrídlové do strán otvárateľné dvojité dvere batožinového priestoru vzadu. Automobil je päťmiestny, batožinový priestor je väčší o 100 litrov a má 260, pri sklopení zadných operadiel až 930 litrov.

Pod kapotou je teraz nová generácia motorov naďalej s jednotným objemom 1,6 litra – benzínových prepĺňaných turbodúchadlom s technológiou twin-scroll a variabilným manažmentom ventilov Valvetronic a naftových s priamym vstrekovaním common-rail. Všetky pohonné jednotky prešli radom inovácií na zlepšenie hospodárnosti a zníženia emisií ako Start-Stop, Brake Energy Regeneration, indikátor momentu preradenia a iné.

Mini Cooper Clubman Mini Cooper Clubman

Modelový rad teraz pozostáva z Mini Cooper Clubman, Mini Cooper D a Mini Cooper S, ktoré sa od seba líšia pohonnými jednotkami. Pod kapotou je buď zážihový atmosférický motor s objemom 1,6 l s výkonom 120 konských síl, alebo turbodiesel s rovnakým objemom 1,6 l (110 k), prípadne preplňovaný benzínový 1,6 l s výkonom 175 koní. Štandardne sa výkon u všetkých prenáša na vozovku prostredníctvom 6-stupňových prevodoviek s ručným radením, alebo na prianie šesťstupňovými automatmi. Jazdné vlastnosti by podľa výrobcu mali naďalej zostať "motokárové". V základnej bezpečnostnej výbave má Mini Clubman šesť airbagov, ABS, brzdový asistent, EBD, CBS a stabilizačný systém DSC.

Mini Cooper Clubman

Nový Mini Clubman vo všetkých troch verziách sa verejnosti predstaví na blížiacom sa septembrovom autosalóne vo Frankfurte. V Nemecku sa začne predávať už v prvej polovici novembra a krátko na to aj na ostatných trhoch Európy.

Mini Clubman

MotorCooperCooper SCooper D
Zdvihový objem [cm3]159815981560
Valce/ventily4/44/44/4
Najvyšší výkon [k/ot/min]120/6000175/5500110/4000
Naj. krút. mom. [Nm/ot/min]160/4250240 (260)/1600-5000240 (260)/1750-2000
CO2 (g/km)132150109

Jazdné výkonyCooperCooper SCooper D
Naj. rýchlosť (km/h)201 (195)*224 (219)*193 (188)*
Zrých. 0-100 km/h (s)9,8 (10,9)*7,6 (7,8)*10,4 (10,9)*
Komb. spotreba [l/100 km]5,5 (6,6)*6,3 (7,0)*4,1 (5,1)*

* s automatickou prevodovkou

Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.