Mini povyrástlo: je tu Mini Cooper Clubman

Pondelok, 06 august 2007

Od bavorského výrobcu bolo oživenie Mini na prelome storočí skvelým ťahom. BMW si tak s novým Mini zvýšilo svoj imidž a následne urobilo dieru do sveta. V roku 2001 debutoval u nového majiteľa prvý nový Mini a na jeseň toho istého roku Cooper S s kompresorom. Zakrátko po ich uvedení sa stali oba veľmi žiadanými, ba dokonca skromne povedané, kultovými modelmi. Neskôr sa modelová paleta ešte viac rozšírila a ponuka s benzínovými motormi sa rozrástla o dieselovú pohonnú jednotku. A aby to nebolo všetko, pred rokom prešlo Mini veľkou a zásadnou modernizáciou.

Mini Cooper Clubman Mini Cooper Clubman

Teraz, presne po roku, prichádza nové Mini. Narástlo do dĺžky i šírky a k trom doterajším pribudli ďalšie dvere. Spolu ich má pätoro, navyše, netradične rozmiestnené. Je tu teda ďalšie Mini – s dodatkom Clubman, a značka je bohatšia o celý nový modelový rad. Tvorcovia Clubmana siahli do šesťdesiatych rokov minulého storočia a oprášili známe a v tých rokoch veľmi populárne Morris Mini Traveller, Austin Mini Countryman a Mini Clubman Estate. Terajší vlastník britskej značky tak reinkarnoval dnes už historické ostrovné miniikony na atraktívny a mimoriadne extravagantný modelový rad.

Ako nový Mini Clubman vyzerá, čo je na ňom nové? Charakteristické sú rovnako ako u predchádzajúceho radu krátke previsy karosérie vpredu i vzadu a veľký rozchod kolies. Nový Clubman má dlhšiu karosériu o takmer 24 cm, o 8 cm je väčší rázvor náprav a presne o toľko sa zväčšil priestor pre nohy pre cestujúcich na zadných sedadlách, čím sa zvýšil komfort sedenia vzadu. K dvojici bočných dverí pribudli na pravej strane tretie menšie v štýle a'la Mazda RX8 (čím sa do veľkej miery eliminoval nedostatok dvojdverových karosérií), ktoré sa otvárajú proti smeru jazdy a dvojkrídlové do strán otvárateľné dvojité dvere batožinového priestoru vzadu. Automobil je päťmiestny, batožinový priestor je väčší o 100 litrov a má 260, pri sklopení zadných operadiel až 930 litrov.

Pod kapotou je teraz nová generácia motorov naďalej s jednotným objemom 1,6 litra – benzínových prepĺňaných turbodúchadlom s technológiou twin-scroll a variabilným manažmentom ventilov Valvetronic a naftových s priamym vstrekovaním common-rail. Všetky pohonné jednotky prešli radom inovácií na zlepšenie hospodárnosti a zníženia emisií ako Start-Stop, Brake Energy Regeneration, indikátor momentu preradenia a iné.

Mini Cooper Clubman Mini Cooper Clubman

Modelový rad teraz pozostáva z Mini Cooper Clubman, Mini Cooper D a Mini Cooper S, ktoré sa od seba líšia pohonnými jednotkami. Pod kapotou je buď zážihový atmosférický motor s objemom 1,6 l s výkonom 120 konských síl, alebo turbodiesel s rovnakým objemom 1,6 l (110 k), prípadne preplňovaný benzínový 1,6 l s výkonom 175 koní. Štandardne sa výkon u všetkých prenáša na vozovku prostredníctvom 6-stupňových prevodoviek s ručným radením, alebo na prianie šesťstupňovými automatmi. Jazdné vlastnosti by podľa výrobcu mali naďalej zostať "motokárové". V základnej bezpečnostnej výbave má Mini Clubman šesť airbagov, ABS, brzdový asistent, EBD, CBS a stabilizačný systém DSC.

Mini Cooper Clubman

Nový Mini Clubman vo všetkých troch verziách sa verejnosti predstaví na blížiacom sa septembrovom autosalóne vo Frankfurte. V Nemecku sa začne predávať už v prvej polovici novembra a krátko na to aj na ostatných trhoch Európy.

Mini Clubman

MotorCooperCooper SCooper D
Zdvihový objem [cm3]159815981560
Valce/ventily4/44/44/4
Najvyšší výkon [k/ot/min]120/6000175/5500110/4000
Naj. krút. mom. [Nm/ot/min]160/4250240 (260)/1600-5000240 (260)/1750-2000
CO2 (g/km)132150109

Jazdné výkonyCooperCooper SCooper D
Naj. rýchlosť (km/h)201 (195)*224 (219)*193 (188)*
Zrých. 0-100 km/h (s)9,8 (10,9)*7,6 (7,8)*10,4 (10,9)*
Komb. spotreba [l/100 km]5,5 (6,6)*6,3 (7,0)*4,1 (5,1)*

* s automatickou prevodovkou

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.