MINI Roadster: ďalší bez strechy

Streda, 02 november 2011

Automobilka Mini predstavuje dvojmiestny otvorený model s prozaickým menom Mini Roadster. Ide už o šiesty modelový rad britského výrobcu malých prémiových automobilov. Trh obohatí nový roadster v priebehu jari budúceho roku.

Mini Roadster
Dvojmiestny otvorené Mini Roadster je šiestym modelovým radom britskej automobilky

Nový model vychádza z nedávno predstaveného Coupé, s ktorým zdieľa upravenú techniku klasického hatchbacku, vrátane podvozkovej platformy. Kovovú strechu nahradila manuálna plátenná, vďaka ktorej sa nový roadster môže pochváliť nižšie položeným ťažiskom. Oproti kabrioletu ponúka roadster namiesto štyroch len dve sedadlá. Mini Roadster je prvým otvoreným dvojmiestnym vozidlom v histórii značky.

S dĺžkou 3734 mm, rázvorom 2467 mm a šírkou 1683 mm sú rozmery modelu Roadster podobné ako má model Cabrio. Výškou 1390 mm je Roadster o viac než 20 mm nižší ako Cabrio. Pri pohľade zboku má potom Roadster mimoriadne štíhlu a elegantne natiahnutú siluetu. Rám čelného skla, strmšie sklonený dozadu, dáva autu dynamickejšiu podobu aj pri pohľade spredu. Rázvor náprav je 2467 mm. Batožinový priestor s objemom 240 litrov je od kabrioletu dvojnásobne väčší.

Nový roadster má podobne ako základné Mini poháňané predné kolesá. Na ich pohon budú v ponuke tri najsilnejšie benzínové agregáty a najvýkonnejší naftový motor značky. Modelová verzia Cooper Roadster má pod kapotou motor s výkonom 122 koní, Cooper S Roadster 184 koní a tretie najdynamickejšie Mini s benzínovým motorom, John Cooper Works Roadster, ponúka až 211 koní, najvyššiu rýchlosť 137 km/h a akceleráciu na stovku za 6,5 sekundy. Jediný vznetový zástupca v modelovom rade, Cooper SD Roadster, má výkon 143 koní.

Mini Roadster
Mini Roadster má na veku batožinového priestoru zadný spojler, ktorý sa automaticky otvára po dosiahnutí rýchlosti 80 km/h a po spomalení pod 60 km/h sa zasunie späť

Všetky modelové verzie kombinujú svoje pohonné agregáty so šesťstupňovými manuálnymi alebo automatickými prevodovkami, výnimkou je len najsilnejšia verzia John Cooper Works, ktorá bude v ponuke len s mechanickou prevodovkou s manuálnym radením.

Prémiový model charakterizuje bohatá ponuka štandardnej výbavy: automatická klimatizácia (okrem základného modelu Cooper), posilňovač riadenia s degresívnym účinkom, elektricky nastaviteľné spätné zrkadlá, parkovacie senzory, výškovo nastaviteľné sedadlá či audiosystém s CD a MP3 prehrávačom a AUX IN prípojkou. Komfort sa dá zvýšiť doplnkovými prvkami, ako sú xenónové adaptívne predné svetlomety, čierny podklad predných svetiel, komfortný vstup a iné. Mini Roadster ponúka tiež využitie inovatívnych funkcií zo sveta informácií, zábavy a komunikácie Mini Connected.

K bezpečnostnej výbave nového Mini Roadstera patria čelné airbagy, bočné airbagy na kombinovanú ochranu hlavy aj hrude integrované v operadlách sedadiel, trojbodové bezpečnostné pásy s napínačmi a obmedzovačmi ťahu a indikátor defektu pneumatiky. Významným prvkom modelu Roadstera sú ochranné oblúky z nehrdzavejúcej ocele s čalúnenou prednou časťou. Spolu s vystuženým rámom čelného skla poskytujú optimálnu ochranu posádky v prípade prevrátenia vozidla.

Mini Roadster
Plátenná strecha nového Mini Roadstera má jednoduché manuálne ovládanie

Mini Roadster je vybavené aktívnym zadným spojlerom, umiestneným na veku batožinového priestoru. Pri dosiahnutí rýchlosti jazdy 80 km/h sa automaticky vysunie pomocou štvordielneho ovládacieho mechanizmu , ktorý ho pri spomalení pod 60 km/h zasunie zase späť. Aktívny zadný spojler sa dá ovládať aj manuálne pomocou tlačidla na ovládacom paneli.

Najbližším a priamym konkurentom pre Mini Roadster je Mazda MX-5, ktorá však na rozdiel od nového mini nemá pohon predných, ale zadných kolies.

Ceny nového modelu Mini Cooper Roadster budú pre Európu známe neskôr. Vo Veľkej Británii sa najlacnejší základný model Cooper Roadster bude ponúkať za 18.050 libier, čo v prepočte vychádza na 21 100 eur. Vrcholný model má stáť 24.850 libier, čo je 29 070 eur.

Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.