MINI Roadster: ďalší bez strechy

Streda, 02 november 2011

Automobilka Mini predstavuje dvojmiestny otvorený model s prozaickým menom Mini Roadster. Ide už o šiesty modelový rad britského výrobcu malých prémiových automobilov. Trh obohatí nový roadster v priebehu jari budúceho roku.

Mini Roadster
Dvojmiestny otvorené Mini Roadster je šiestym modelovým radom britskej automobilky

Nový model vychádza z nedávno predstaveného Coupé, s ktorým zdieľa upravenú techniku klasického hatchbacku, vrátane podvozkovej platformy. Kovovú strechu nahradila manuálna plátenná, vďaka ktorej sa nový roadster môže pochváliť nižšie položeným ťažiskom. Oproti kabrioletu ponúka roadster namiesto štyroch len dve sedadlá. Mini Roadster je prvým otvoreným dvojmiestnym vozidlom v histórii značky.

S dĺžkou 3734 mm, rázvorom 2467 mm a šírkou 1683 mm sú rozmery modelu Roadster podobné ako má model Cabrio. Výškou 1390 mm je Roadster o viac než 20 mm nižší ako Cabrio. Pri pohľade zboku má potom Roadster mimoriadne štíhlu a elegantne natiahnutú siluetu. Rám čelného skla, strmšie sklonený dozadu, dáva autu dynamickejšiu podobu aj pri pohľade spredu. Rázvor náprav je 2467 mm. Batožinový priestor s objemom 240 litrov je od kabrioletu dvojnásobne väčší.

Nový roadster má podobne ako základné Mini poháňané predné kolesá. Na ich pohon budú v ponuke tri najsilnejšie benzínové agregáty a najvýkonnejší naftový motor značky. Modelová verzia Cooper Roadster má pod kapotou motor s výkonom 122 koní, Cooper S Roadster 184 koní a tretie najdynamickejšie Mini s benzínovým motorom, John Cooper Works Roadster, ponúka až 211 koní, najvyššiu rýchlosť 137 km/h a akceleráciu na stovku za 6,5 sekundy. Jediný vznetový zástupca v modelovom rade, Cooper SD Roadster, má výkon 143 koní.

Mini Roadster
Mini Roadster má na veku batožinového priestoru zadný spojler, ktorý sa automaticky otvára po dosiahnutí rýchlosti 80 km/h a po spomalení pod 60 km/h sa zasunie späť

Všetky modelové verzie kombinujú svoje pohonné agregáty so šesťstupňovými manuálnymi alebo automatickými prevodovkami, výnimkou je len najsilnejšia verzia John Cooper Works, ktorá bude v ponuke len s mechanickou prevodovkou s manuálnym radením.

Prémiový model charakterizuje bohatá ponuka štandardnej výbavy: automatická klimatizácia (okrem základného modelu Cooper), posilňovač riadenia s degresívnym účinkom, elektricky nastaviteľné spätné zrkadlá, parkovacie senzory, výškovo nastaviteľné sedadlá či audiosystém s CD a MP3 prehrávačom a AUX IN prípojkou. Komfort sa dá zvýšiť doplnkovými prvkami, ako sú xenónové adaptívne predné svetlomety, čierny podklad predných svetiel, komfortný vstup a iné. Mini Roadster ponúka tiež využitie inovatívnych funkcií zo sveta informácií, zábavy a komunikácie Mini Connected.

K bezpečnostnej výbave nového Mini Roadstera patria čelné airbagy, bočné airbagy na kombinovanú ochranu hlavy aj hrude integrované v operadlách sedadiel, trojbodové bezpečnostné pásy s napínačmi a obmedzovačmi ťahu a indikátor defektu pneumatiky. Významným prvkom modelu Roadstera sú ochranné oblúky z nehrdzavejúcej ocele s čalúnenou prednou časťou. Spolu s vystuženým rámom čelného skla poskytujú optimálnu ochranu posádky v prípade prevrátenia vozidla.

Mini Roadster
Plátenná strecha nového Mini Roadstera má jednoduché manuálne ovládanie

Mini Roadster je vybavené aktívnym zadným spojlerom, umiestneným na veku batožinového priestoru. Pri dosiahnutí rýchlosti jazdy 80 km/h sa automaticky vysunie pomocou štvordielneho ovládacieho mechanizmu , ktorý ho pri spomalení pod 60 km/h zasunie zase späť. Aktívny zadný spojler sa dá ovládať aj manuálne pomocou tlačidla na ovládacom paneli.

Najbližším a priamym konkurentom pre Mini Roadster je Mazda MX-5, ktorá však na rozdiel od nového mini nemá pohon predných, ale zadných kolies.

Ceny nového modelu Mini Cooper Roadster budú pre Európu známe neskôr. Vo Veľkej Británii sa najlacnejší základný model Cooper Roadster bude ponúkať za 18.050 libier, čo v prepočte vychádza na 21 100 eur. Vrcholný model má stáť 24.850 libier, čo je 29 070 eur.

Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.