MINI Roadster: ďalší bez strechy

Streda, 02 november 2011

Automobilka Mini predstavuje dvojmiestny otvorený model s prozaickým menom Mini Roadster. Ide už o šiesty modelový rad britského výrobcu malých prémiových automobilov. Trh obohatí nový roadster v priebehu jari budúceho roku.

Mini Roadster
Dvojmiestny otvorené Mini Roadster je šiestym modelovým radom britskej automobilky

Nový model vychádza z nedávno predstaveného Coupé, s ktorým zdieľa upravenú techniku klasického hatchbacku, vrátane podvozkovej platformy. Kovovú strechu nahradila manuálna plátenná, vďaka ktorej sa nový roadster môže pochváliť nižšie položeným ťažiskom. Oproti kabrioletu ponúka roadster namiesto štyroch len dve sedadlá. Mini Roadster je prvým otvoreným dvojmiestnym vozidlom v histórii značky.

S dĺžkou 3734 mm, rázvorom 2467 mm a šírkou 1683 mm sú rozmery modelu Roadster podobné ako má model Cabrio. Výškou 1390 mm je Roadster o viac než 20 mm nižší ako Cabrio. Pri pohľade zboku má potom Roadster mimoriadne štíhlu a elegantne natiahnutú siluetu. Rám čelného skla, strmšie sklonený dozadu, dáva autu dynamickejšiu podobu aj pri pohľade spredu. Rázvor náprav je 2467 mm. Batožinový priestor s objemom 240 litrov je od kabrioletu dvojnásobne väčší.

Nový roadster má podobne ako základné Mini poháňané predné kolesá. Na ich pohon budú v ponuke tri najsilnejšie benzínové agregáty a najvýkonnejší naftový motor značky. Modelová verzia Cooper Roadster má pod kapotou motor s výkonom 122 koní, Cooper S Roadster 184 koní a tretie najdynamickejšie Mini s benzínovým motorom, John Cooper Works Roadster, ponúka až 211 koní, najvyššiu rýchlosť 137 km/h a akceleráciu na stovku za 6,5 sekundy. Jediný vznetový zástupca v modelovom rade, Cooper SD Roadster, má výkon 143 koní.

Mini Roadster
Mini Roadster má na veku batožinového priestoru zadný spojler, ktorý sa automaticky otvára po dosiahnutí rýchlosti 80 km/h a po spomalení pod 60 km/h sa zasunie späť

Všetky modelové verzie kombinujú svoje pohonné agregáty so šesťstupňovými manuálnymi alebo automatickými prevodovkami, výnimkou je len najsilnejšia verzia John Cooper Works, ktorá bude v ponuke len s mechanickou prevodovkou s manuálnym radením.

Prémiový model charakterizuje bohatá ponuka štandardnej výbavy: automatická klimatizácia (okrem základného modelu Cooper), posilňovač riadenia s degresívnym účinkom, elektricky nastaviteľné spätné zrkadlá, parkovacie senzory, výškovo nastaviteľné sedadlá či audiosystém s CD a MP3 prehrávačom a AUX IN prípojkou. Komfort sa dá zvýšiť doplnkovými prvkami, ako sú xenónové adaptívne predné svetlomety, čierny podklad predných svetiel, komfortný vstup a iné. Mini Roadster ponúka tiež využitie inovatívnych funkcií zo sveta informácií, zábavy a komunikácie Mini Connected.

K bezpečnostnej výbave nového Mini Roadstera patria čelné airbagy, bočné airbagy na kombinovanú ochranu hlavy aj hrude integrované v operadlách sedadiel, trojbodové bezpečnostné pásy s napínačmi a obmedzovačmi ťahu a indikátor defektu pneumatiky. Významným prvkom modelu Roadstera sú ochranné oblúky z nehrdzavejúcej ocele s čalúnenou prednou časťou. Spolu s vystuženým rámom čelného skla poskytujú optimálnu ochranu posádky v prípade prevrátenia vozidla.

Mini Roadster
Plátenná strecha nového Mini Roadstera má jednoduché manuálne ovládanie

Mini Roadster je vybavené aktívnym zadným spojlerom, umiestneným na veku batožinového priestoru. Pri dosiahnutí rýchlosti jazdy 80 km/h sa automaticky vysunie pomocou štvordielneho ovládacieho mechanizmu , ktorý ho pri spomalení pod 60 km/h zasunie zase späť. Aktívny zadný spojler sa dá ovládať aj manuálne pomocou tlačidla na ovládacom paneli.

Najbližším a priamym konkurentom pre Mini Roadster je Mazda MX-5, ktorá však na rozdiel od nového mini nemá pohon predných, ale zadných kolies.

Ceny nového modelu Mini Cooper Roadster budú pre Európu známe neskôr. Vo Veľkej Británii sa najlacnejší základný model Cooper Roadster bude ponúkať za 18.050 libier, čo v prepočte vychádza na 21 100 eur. Vrcholný model má stáť 24.850 libier, čo je 29 070 eur.

Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.