MINI Roadster: ďalší bez strechy

Streda, 02 november 2011

Automobilka Mini predstavuje dvojmiestny otvorený model s prozaickým menom Mini Roadster. Ide už o šiesty modelový rad britského výrobcu malých prémiových automobilov. Trh obohatí nový roadster v priebehu jari budúceho roku.

Mini Roadster
Dvojmiestny otvorené Mini Roadster je šiestym modelovým radom britskej automobilky

Nový model vychádza z nedávno predstaveného Coupé, s ktorým zdieľa upravenú techniku klasického hatchbacku, vrátane podvozkovej platformy. Kovovú strechu nahradila manuálna plátenná, vďaka ktorej sa nový roadster môže pochváliť nižšie položeným ťažiskom. Oproti kabrioletu ponúka roadster namiesto štyroch len dve sedadlá. Mini Roadster je prvým otvoreným dvojmiestnym vozidlom v histórii značky.

S dĺžkou 3734 mm, rázvorom 2467 mm a šírkou 1683 mm sú rozmery modelu Roadster podobné ako má model Cabrio. Výškou 1390 mm je Roadster o viac než 20 mm nižší ako Cabrio. Pri pohľade zboku má potom Roadster mimoriadne štíhlu a elegantne natiahnutú siluetu. Rám čelného skla, strmšie sklonený dozadu, dáva autu dynamickejšiu podobu aj pri pohľade spredu. Rázvor náprav je 2467 mm. Batožinový priestor s objemom 240 litrov je od kabrioletu dvojnásobne väčší.

Nový roadster má podobne ako základné Mini poháňané predné kolesá. Na ich pohon budú v ponuke tri najsilnejšie benzínové agregáty a najvýkonnejší naftový motor značky. Modelová verzia Cooper Roadster má pod kapotou motor s výkonom 122 koní, Cooper S Roadster 184 koní a tretie najdynamickejšie Mini s benzínovým motorom, John Cooper Works Roadster, ponúka až 211 koní, najvyššiu rýchlosť 137 km/h a akceleráciu na stovku za 6,5 sekundy. Jediný vznetový zástupca v modelovom rade, Cooper SD Roadster, má výkon 143 koní.

Mini Roadster
Mini Roadster má na veku batožinového priestoru zadný spojler, ktorý sa automaticky otvára po dosiahnutí rýchlosti 80 km/h a po spomalení pod 60 km/h sa zasunie späť

Všetky modelové verzie kombinujú svoje pohonné agregáty so šesťstupňovými manuálnymi alebo automatickými prevodovkami, výnimkou je len najsilnejšia verzia John Cooper Works, ktorá bude v ponuke len s mechanickou prevodovkou s manuálnym radením.

Prémiový model charakterizuje bohatá ponuka štandardnej výbavy: automatická klimatizácia (okrem základného modelu Cooper), posilňovač riadenia s degresívnym účinkom, elektricky nastaviteľné spätné zrkadlá, parkovacie senzory, výškovo nastaviteľné sedadlá či audiosystém s CD a MP3 prehrávačom a AUX IN prípojkou. Komfort sa dá zvýšiť doplnkovými prvkami, ako sú xenónové adaptívne predné svetlomety, čierny podklad predných svetiel, komfortný vstup a iné. Mini Roadster ponúka tiež využitie inovatívnych funkcií zo sveta informácií, zábavy a komunikácie Mini Connected.

K bezpečnostnej výbave nového Mini Roadstera patria čelné airbagy, bočné airbagy na kombinovanú ochranu hlavy aj hrude integrované v operadlách sedadiel, trojbodové bezpečnostné pásy s napínačmi a obmedzovačmi ťahu a indikátor defektu pneumatiky. Významným prvkom modelu Roadstera sú ochranné oblúky z nehrdzavejúcej ocele s čalúnenou prednou časťou. Spolu s vystuženým rámom čelného skla poskytujú optimálnu ochranu posádky v prípade prevrátenia vozidla.

Mini Roadster
Plátenná strecha nového Mini Roadstera má jednoduché manuálne ovládanie

Mini Roadster je vybavené aktívnym zadným spojlerom, umiestneným na veku batožinového priestoru. Pri dosiahnutí rýchlosti jazdy 80 km/h sa automaticky vysunie pomocou štvordielneho ovládacieho mechanizmu , ktorý ho pri spomalení pod 60 km/h zasunie zase späť. Aktívny zadný spojler sa dá ovládať aj manuálne pomocou tlačidla na ovládacom paneli.

Najbližším a priamym konkurentom pre Mini Roadster je Mazda MX-5, ktorá však na rozdiel od nového mini nemá pohon predných, ale zadných kolies.

Ceny nového modelu Mini Cooper Roadster budú pre Európu známe neskôr. Vo Veľkej Británii sa najlacnejší základný model Cooper Roadster bude ponúkať za 18.050 libier, čo v prepočte vychádza na 21 100 eur. Vrcholný model má stáť 24.850 libier, čo je 29 070 eur.

Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster Mini Roadster
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.