Mitsubishi a PSA Peugeot Citroën vyvinú elektromobil

Štvrtok, 10 september 2009

Osamu Masuko za spoločnosť Mitsubishi a Philippe Varin za PSA Peugeot Citroën podpísali dohodu o spolupráci pri vývoji elektromobilu určeného pre európsky trh, ktorý bude založený na japonskom modeli i-MiEV (Mitsubishi innovative Electric Vehicle) spoločnosti Mitsubishi.

Mitsubishi a PSA Peugeot Citroën
Dohodu o spolupráci pri vývoji elektromobilu podpísali Osamu Masuko za Mitsubishi Motors a Philippe Varin za PSA Peugeot Citroën. Predávať v Európe sa začne koncom roku 2010.

V Európe sa toto vozidlo bude predávať pod značkami Peugeot a Citroën. Začiatok výroby je naplánovaný na október 2010 a uvedenie do predaja na trhy v Európe koncom roka 2010.

Spoločnosť Mitsubishi uviedla na trh novú generáciu elektrického vozidla i-MiEV v júni tohto roku v Japonsku. Pravostranná verzia elektromobilu sa dostane do globálneho predaja ešte tento rok, pričom spoločnosť Mitsubishi plánuje rozšíriť spustenie predaja i-MiEV na trhoch s ľavostranným riadením vo fiškálnom roku 2010.

Nový elektromobil rozšíri rad vozidiel spoločnosti PSA Peugeot Citroën s nízkymi emisiami CO2. Spolu s hybridnou dieselovou technológiou, ktorá bude uvedená na trh v roku 2011 vo vozidlách Peugeot 3008 HYbrid4 a Citroën DS5 HYbrid4, ako aj Plug-In HYbrid4 diesel v roku 2012. Spoločnosť PSA Peugeot Citroën potvrdila svoj cieľ byť stále o krok vpred v oblasti priekopníckych vozidiel s nízkymi emisiami CO2.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.