Mitsubishi ASX - nový crossover

Štvrtok, 11 február 2010

Aj Mitsubishi už bude mať svoj menší crossover. Predstaví ho na autosalóne v Ženeve začiatkom marca tohto roku pod označením ASX. Najväčším konkurentom pre Mitsubishi ASX by mal byť najmä Nissan Qashqai, ale aj niektoré európske crossovery, napríklad Peugeot 3008, ale aj ďalšie. ASX je dvojčaťom s japonským modelom RVR, od ktorého sa príliš nelíši.

Mitsubishi ASX

Japonská automobilka o novom modeli toho zatiaľ veľa neprezradila a bližšie informácie si určite necháva na oficiálne predstavenie do Ženevy. Vie sa však, že okrem iných pohonných jednotiek bude mať pod kapotou aj úplne nový vznetový motor s objemom 1,8 litra so vstrekovaním common-rail, spĺňajúcim emisnú normu Euro 5, ktorý bol vyvinutý v spolupráci spoločností Mitsubishi Motor Corporation (MMC) a Mitsubishi Heavy Industries. V kombinácii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a špičkovou technológiou Automatic Stop and Go dosiahne Mitsubishi ASX s novým dieselovým motorom vysokú environmentálnu efektívnosť.

Nový 5-miestny kompaktný crossover spoločnosti Mitsubishi sa bude postupne uvádzať na jednotlivé európske trhy počnúc neskorou jarou 2010. Model ASX má za cieľ ďalej rozšíriť rodinu osobných vozidiel spoločnosti Mitsubishi a zdôrazniť jej prítomnosť v európskom regióne, pričom by mal kráčať v šľapajach svojho nedávno uvedeného väčšieho brata – redizajnovaného modelu Mitsubishi Outlander situovaného v segmente stredne veľkých crossoverov.

Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX predstavuje európsku špecifikáciu japonskej verzie nového crossoveru z dielne Mitsubishi, ktorý sa na japonskom trhu dostane do predaja už vo februári 2010 pod označením RVR.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.