Mitsubishi chystá premiéru konceptu crossovera

Utorok, 27 január 2015

Na blížiacom sa autosalóne v Ženeve predstaví Mitsubishi vo svetovej premiére koncept nového crossovera. Nové koncepčné vozidlo má byť predzvesťou budúceho smerovania japonskej automobilky.

1 Mitsubishi koncept crossovera
Koncept konceptu crossovera Mitsubishi, ktorý bude mať svetovú premiéru v Ženeve

Do začatia autosalónu v Ženeve zostava ešte päť týždňov, ale automobilky už prinášajú informácie o konceptoch či modeloch, ktoré tu na prvom najväčšom európskom autosalóne roka budú mať svoje premiéry.

Jednou z automobiliek, ktorá predstaví nový koncept crossovera, je Mitsubishi. Nový crossover má byť v Ženeve prioritnou novinkou automobilky. Kompaktný crossover má naznačovať smer, ktorým sa modely značky budú uberať. Informácií, ktoré automobilka o novom koncepte vypustila do sveta, je primálo. Dve snímky crossovera z dielne troch diamantov naznačujú možné tvary budúceho modelu, najmä ostro rezané hrany a výzor ako kupé. Naznačujú, že pôjde o silný, rýchly a dynamický automobil.

2 Mitsubishi koncept crossovera
Aj táto snímka konceptu Mitsubishi naznačuje dynamické tvary a športový dizajn

Mitsubishi hovorí o svojom novom výtvore ako o pozoruhodnom koncepte vozidla, ktoré je predzvesťou smerovania automobilky k plug-in hybridným elektrickým technológiám ("PHEV"). Má byť s pohonom jednej nápravy (pravdepodobne prednej) novej generácie a smeruje k renesancii odvážneho dizajnu, a to v obľúbenom formáte značky – ako SUV/crossover.

Koncept má využívať plug-in hybridný pohon ako má existujúci model Outlander PHEV. Očakáva sa, že pohonná jednotka konceptu bude mať elektromotor s vysokým výkonom, nízkym vplyvom na životné prostredie, dynamickú agilitu a športový dizajn.

Autor: janGold
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.